Aplikacja Stop Smog – pierwsze wdrożenie zwycięzców Hackathonu dla Miast

PFR dla Miast
Aplikacja Stop Smog – pierwsze wdrożenie zwycięzców Hackathonu dla Miast

Zduńska Wola jako pierwsza oddaje do publicznego użytku oprogramowanie, które powstało w trakcie Hackathonu dla Miast organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju i Centrum Govtech. Zespół GBX Soft przygotował innowacyjną aplikację pomagającą mieszkańcom sprawdzić, czy mają dostęp do sieci gazowej lub cieplnej, obliczyć koszty wymiany pieca węglowego i wypełnić wniosek o dotację na ten cel.

Trzy miesiące po zakończeniu 48-godzinnego maratonu programowania jedno z czterech miast partnerskich konkursu ogłosiło sukces wdrożenia aplikacji Stop Smog. Zduńska Wola od dwóch lat realizuje miejski program wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła energii dotowane z budżetu miasta. Niektórzy mieszkańcy mieli jednak problemy z prawidłowym oszacowaniem kosztów inwestycji, dlatego samorząd postanowił poprosić o wsparcie programistów biorących udział w Hackathonie dla Miast.

Spośród 12 zespołów pracujących nad wyzwaniem Zduńskiej Woli zdecydowanym zwycięzcą został zespół pięciosobowy zespół GBX Soft. Informatycy z Rzeszowa otrzymali 10 000 zł nagrody od Centrum Govtech za najlepszy projekt, a już wkrótce dostaną dodatkowe 20 000 zł za zakończone wdrożenie oraz będą mieli możliwość implementacji rozwiązania w innych miastach.

Rozumiemy, jak ważna jest walka o czyste powietrze, dlatego do zadania podeszliśmy z wielkim zaangażowaniem. Aplikację, która powstała podczas informatycznego maratonu wspólnie ze zduńskowolskimi urzędnikami dopieszczaliśmy przez ostatnie dwa miesiące. Cieszymy się, że od dziś będą mogli korzystać z niej mieszkańcy Zduńskiej Woli. Liczymy, że przyczynimy się do poprawy jakości powietrza w mieście.

– mówi Robert Juszczyk z GBX Soft

Zespół GBX SoftZespół GBX Soft (od lewej): Robert Juszczyk, Bohdan Masliannykov, Kamil Piękoś, Piotr Gładysz, Serhii Mudrak

Dzięki nagrodzie miasto nie zapłaciło za aplikację ani złotówki, nie licząc ogromnego zaangażowania przedstawicieli samorządu, którzy przecierają szlaki współpracy ze startupami i innowatorami.

Pokazaliśmy, że umiemy myśleć nieszablonowo, przekładać pomysły na język nowych technologii i zarządzać projektami. Dziękuję informatykom z GBX Soft, ale i zespołowi wewnątrz urzędu, który sprawnie zrealizował przedsięwzięcie od idei do wdrożenia.

– mówi prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora

Zanieczyszczenia powietrza to bolączka wielu polskich miast, a ich podstawowym źródłem są przestarzałe systemy ogrzewania, takie jak piece węglowe. Dlatego tak ważne są działania samorządów w kierunku transformacji energetycznej wspieranej przez Polski Fundusz Rozwoju i Centrum Govtech.

Wierzymy, że rozwiązanie, które powstało podczas Hackathonu dla Miast zyska uznanie mieszkańców i zainspiruje polskie miasta do podejmowania coraz większej liczby lokalnych inicjatyw związanych z transformacją energetyczną. Jako PFR jesteśmy otwarci do wspierania takich działań, szczególnie, że mamy dedykowany temu obszarowi program PFR Green Hub.

- mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju 

 

Wdrożenie w Zduńskiej Woli jest jednym z czterech innowacyjnych projektów zapoczątkowanych podczas Hackathonu dla Miast. Nad implementacją aplikacji pracują także Stargard z zespołem Rzeszów Smart Team, Chełm z zespołem Klamp oraz Świdnik z zespołem AiRonmen. Więcej informacji zwycięskich rozwiązaniach można znaleźć w wideo powyżej oraz relacji z wydarzenia.

 

 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Od pomysłu do wdrożenia - projekty z Hackathonu pomagają miastom
Innowacje dla miast. Wyzwania we współpracy samorządów z przedsiębiorstwami technologicznymi
Następny

Zainteresują Cię również