Eksperci Miast Przyszłości wyłonieni - finał I edycji Akademii za nami

PFR dla Miast
Eksperci Miast Przyszłości wyłonieni - finał I edycji Akademii za nami

60 reprezentantów z 30 miast średniej wielkości przez trzy miesiące zdobywało przekrojową wiedzę na temat nowoczesnego zarządzania miastem i pracowało wraz z ekspertami nad stworzeniem innowacyjnych projektów, które mają szansę na wdrożenie i poprawę jakości życia mieszkańców. Jury wyróżniło Zamość, Iławę i Rydułtowy za przedstawienie najciekawszych koncepcji w tematyce cyfryzacji i efektywności energetycznej.

Akademia Miast Przyszłości PFR to program strategicznego wsparcia dla samorządowców, chcących tworzyć miasta świadome swojej sytuacji, umiejące wykorzystywać potencjały i gotowe na sprostanie wyzwaniom współczesności. Projekt skierowany jest do urzędników miast średniej wielkości między 20 a 100 tysięcy mieszkańców, którzy chcą rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu inteligentnych miast. W pilotażowej edycji wzięło udział 30 samorządów i 60 ich reprezentantów.

Pandemia przyspiesza proces wdrażania usług cyfrowych w przedsiębiorstwach, w administracji i w naszym codziennym życiu. Wykorzystanie technologii w samorządach jest korzystne dla mieszkańców, podwyższa jakość usług publicznych i ułatwia pracę urzędników. Stworzyliśmy Akademię Miast Przyszłości, aby w średniej wielkości miastach powstała grupa ekspertów, która będzie przekazywać zdobytą wiedzę, zarządzać zmianą i przekonywać do mądrych inwestycji w nowe technologie. To szczególnie ważne w okresie pandemii, kiedy świadczone usługi powinny działać sprawnie i bezpiecznie. Gratuluję wszystkim uczestnikom i wierzę, że ich projekty uda się zrealizować.

- mówi Paweł Borys, prezes PFR

Do finału Akademii zakwalifikowało się 11 miast, których prezentacje zostały ocenione przez Jury złożone z ekspertów Centrum Govtech, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. Jury wyróżniło Rydułtowy za projekt karbonizacji odpadów, z których powstanie biowęgiel; Iławę za rozwiązanie poprawiające efektywność energetyczną w obiektach użyteczności publicznej oraz Zamość za pomysł stworzenia pakietu usług cyfrowych dla mieszkańców, które pozwolą na szybkie załatwienie codziennych spraw administracyjnych online. Wyróżnione miasta mogą liczyć na wsparcie PFR oraz miejskich ekspertów we wdrożeniu tych projektów oraz dedykowane szkolenia z metodyki Design Thinking.

Uczestnicy, którzy ukończyli I edycję Akademii Miast Przyszłości otrzymali Certyfikat Eksperta Miast Przyszłości

Koncepcje projektów to jednak nie wszystko. Uczestnicy przeszli przekrojowy kurs obejmujący takie zagadnienia jak: zarządzanie miastem, przedsiębiorczość, energetyka, mobilność, technologia, mieszkańcy i jakość życia. Każdy pracownik urzędu lub spółki miejskiej, który wziął udział w większości szkoleń, brał aktywny udział w przygotowaniu projektu oraz poprawnie rozwiązał test końcowy otrzymał Certyfikat Eksperta Miast Przyszłości potwierdzony przez Polski Fundusz Rozwoju i Związek Miast Polskich.

Nie ma ograniczenia dla kreatywności, bez względu na to czy mamy do czynienia z małym, średnim, czy dużym miastem. Kluczem do sukcesu jest zespół samorządowców posiadających określone kompetencje i potrafiących działać aktywnie i odważnie działać. Akademia Miast Przyszłości powstała właśnie po to, aby wyposażyć urzędników w najbardziej aktualną wiedzę i umiejętności, które pozwolą im w profesjonalnym opracowywaniu i wdrażaniu projektów technologicznych. Patrząc na wszystkie przedstawione projekty jestem przekonana, że nasz pilotażowy program zdał egzamin.

- mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR

I edycja Akademii Miast Przyszłości za nami, a następna rozpocznie się już w marcu 2021 roku. Kolejne 30 miast średniej wielkości weźmie udział w nowej formule projektu z czterema ścieżkami rozwoju dla samorządowców. Więcej szczegółów na stronie: https://pfrdlamiast.pl/akademia-miast-przyszlosci.html.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Znamy wyzwania polskich miast średnich w związku z pandemią Covid-19
I edycja Akademii Miast Przyszłości PFR coraz bliżej finału
Następny

Zainteresują Cię również