aktualności wydarzenia smart city klub miast przyszłości

Miasto połączone z mieszkańcami – nagranie spotkania Klubu Miast Przyszłości

PFR dla Miast
KMP Rzeszow

Nowe technologie mogą być z powodzeniem wykorzystywane do wymiany informacji na linii miasto-mieszkańcy, czego doskonałym przykładem jest działająca w Rzeszowie aplikacja ConnectedCity. Platforma, która powstała w ramach Klimatonu dla Miast organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, jest narzędziem agregującym w jednym miejscu pochodzące z wielu źródeł dane na temat m.in. stanu powietrza na terenie miasta, w tym również stężenia pyłów zawieszonych, poziomu wód, temperatury czy wilgotności powietrza. Wszystkie informacje wizualizowane są na mapie i dostępne w dowolnym czasie dla mieszkańców Rzeszowa.  

ConnectedCity to system pozwalający mapować zagrożenia klimatyczne w mieście. Zbierane dane pochodzą z różnych źródeł – nie tylko z lokalnych stacji pomiarowych GIOŚ, ale również z eko-słupków, stacji pogodowych czy urządzeń pomiarowych umieszczonych na paczkomatach. Łącznie gromadzone na platformie dane dostarcza obecnie prawie 60 różnych urządzeń, a mieszkańcy miasta mogą na bieżąco śledzić zmieniające się parametry na interaktywnej mapie. 

Aplikacja działa ponad rok i wciąż pojawiają się pomysły na jej rozwijanie. Dzięki możliwości dodawania kolejnych warstw na wirtualnej mapie platforma może stać się hubem informacyjnym dla mieszkańców. W następnym etapie planowane jest uzupełnienie platformy o informacje na temat miejsc parkingowych dla rowerów i dostępnych w mieście toalet publicznych, a docelowo ma ona potencjał, by stać się narzędziem pozwalającym z jednego panelu udostępniać informacje z różnych dostępnych w mieście aplikacji. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniu, jak i dalszych planach na jego wykorzystanie w mieście, zapoznaj się z nagraniem webinaru, którego gościem był Krzysztof Stańko, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju. 

Aby być na bieżąco i otrzymywać informacje o aktualnych projektach PFR dla Miast oraz nadchodzących spotkaniach Klubu Miast Przyszłości, zapraszamy do dołączenia do naszego newslettera.  

 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Przystanek na czas – nagranie ze spotkania Klubu Miast Przyszłości
Przystanek na czas – spotkanie Klubu Miast Przyszłości
Następny

Zainteresują Cię również