miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #17 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #17 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o wrażeniach i lekcjach z wdrożeń projektów po Hackathonie dla Miast, pierwszym ładowanym lokalnie autobusie wodorowym w Koninie, aplikacji nawigującej po Barcelonie w upalne dni i łataniu białych plam w mobilności Pittsburgha. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Od pomysłu do wdrożenia – projekty z Hackathonu pomagają miastom

W listopadzie 2020 r. odbył się pierwszy "Hackathon dla miast" organizowany wspólnie z Centrum GovTech w ramach programu PFR dla Miast, podczas którego programiści zaproponowali technologiczne rozwiązania na konkretne wyzwania zgłoszone przez takie miasta jak: Zduńska Wola, Stargard, Świdnik i Chełm. Po kilku miesiącach dobiegają końca prace związane z wdrożeniem funkcjonalnych aplikacji, więc przyszedł czas na podsumowanie tych działań. W artykule można znaleźć relację zespołów i urzędników z wrażania aplikacji w samorządach oraz wskazówki dla organizatorów miejskich hackathonów.

Łódź sfinansuje ekologiczne inwestycje zielonymi obligacjami

W Łodzi podjęto decyzję o emisji zielonych obligacji. Pozyskane dzięki nim pieniądze mają być przeznaczone na rozwój ekologicznego transportu miejskiego. Wartość obligacji to 50 mln zł, przy całej emisji wynoszącej 418 mln zł. Łodzi partnerują w projekcie bank Pekao oraz DNB Bank Polska. Obligacje mają pomóc w sfinansowaniu także ochrony bioróżnorodności, instalacji wykorzystujących źródła energii odnawialnej, zielonego budownictwa, zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi i ściekami.

Wodorowy autobus pojedzie ulicami Konina

To nie pierwsza transportowa innowacja w Koninie. Miasto z województwa wielkopolskiego wprowadziło już do tej pory do swojej floty autobusy elektryczne, a teraz wykonuje kolejny krok w kierunku transportu zeroemisyjnego – na konińskie drogi wkrótce wyjedzie wodorowy pojazd, który po raz pierwszy w Polsce będzie można zatankować na lokalnej stacji. Autobus zostanie dostarczony przez firmę Solaris, zainteresowanie podobnym rozwiązaniem wyrazili również przedstawiciele zakładów komunikacji miejskiej w Jaworznie, Krakowie oraz Poznaniu.

Ranking Programu Rozwój Lokalny – 29 miast otrzyma po 3,5 mln euro

Program Rozwój Lokalny, finansowany w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG na lata 2014 – 2021, doczekał się swoich laureatów. 29 spośród 53 miast biorących udział w II etapie naboru otrzymało dofinansowanie projektów na kwotę ponad 3,5 mln euro. Środki zostały przyznane dla wszystkich propozycji, które spełniły wymóg uzyskania 60% punktów w ocenie merytorycznej (zarówno dla planu rozwoju lokalnego jak i planu rozwoju instytucjonalnego). Projekty dotyczą m.in. wsparcia przedsiębiorczości, turystyki, transformacji energetycznej, partycypacji społecznej i polityki senioralnej.

W której gminie spisze się najwięcej mieszkańców?

Prezes GUS organizuje konkurs na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Celem inicjatywy jest zachęcenie mieszkańców do samospisu, którego po raz pierwszy w historii spisów powszechnych można dokonać przez internet. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą zgłosić swój udział do 30 września, a zwyciężą gminy, w których wskaźnik samospisu będzie w tym dniu najwyższy.

wiadomości ze świata

Zrzeszenie burmistrzów wzmocni postanowienia Zielonego Ładu

Włodarze ponad 30 europejskich miast ogłosiło nową inicjatywę, która ma na celu wzmocnienie założeń Zielonego Ładu w politykach lokalnych i krajowych, szczególnie w kontekście ograniczania emisji CO2 do atmosfery. Samorządy postulują działania w pięciu obszarach, w tym m.in. wycofanie pojazdów spalinowych do 2035 roku, zmniejszenie średniego zużycia energii w budynkach o 75% do 2030 roku oraz środki zapobiegające powstawaniu ubóstwa energetycznego. Wśród miast należących do zrzeszenia jest Warszawa.

Aplikacja ułatwi „chłodne spacery” w Barcelonie

Komu nie zdarzyło się przejść na drugą stronę drogi, aby iść po jej zacienionej stronie? W Hiszpanii na ulicy pozbawionej drzew różnica w temperaturze może wynosić nawet 15-20 stopni. Z tego powodu władze miasta zleciły wykonanie aplikacji, która pomoże w nawigowaniu po mieście unikając słońca. Cool walks po wpisaniu celu oferuje trzy możliwości: drogę najkrótszą, drogę zoptymalizowaną pod względem cienia oraz szlak wampirzy, który pozwala całkowicie uniknąć słońca. Aplikacja wskazuje także miejsca, gdzie można znaleźć fontanny z wodą pitną lub odpocząć.

Pittsburgh łata białe plamy transportu publicznego

Miasto w stanie Pensylwania uruchomiła program Move PGH prowadzony we współpracy z operatorami mikromobilności i organizacjami pożytku publicznego, którego celem jest stworzenie spójnej oferty transportu publicznego dostępnej w niskiej cenie. W mieście powstanie 50 hubów mobilności, które połączą tradycyjny transport autobusowy z pojazdami współdzielonymi i będą dostępne za pośrednictwem jednej aplikacji i abonamentu. Inicjatywa zostanie wsparta programem dofinansowań abonamentów dla mieszkańców w trudnej sytuacji społecznej i najbardziej wykluczonych mobilnościowo.

Darmowy parking w pracy tylko dla wybranych

Czasem wystarczy drobna zmiana prawa, aby poprawić funkcjonowanie miasta. W Stanach Zjednoczonych od lat funkcjonuje ulga podatkowa dla osób parkujących samochód przy miejscu pracy. Korzystają z niej głównie zamożniejsi mieszkańcy, którzy dojeżdżają do pracy najczęściej pojedynczo, zwiększając natężenie ruchu. Co z pracownikami podróżującymi metrem? Profesor z Uniwersytetu Kalifornijskiego postuluje zmianę zapisu w ustawie w taki sposób, aby pracodawca mógł przekazać pracownikowi benefit o równowartości miejsca parkingowego, co nadal podlegałoby pod prawo o ulgach podatkowych.

Ponad połowa Brytyjczyków nie rozumie pojęcia „smart city”

Mimo pozytywnego stosunku mieszkańców do zmian w duchu inteligentnego miasta, 55% Brytyjczyków ma problem z określeniem co tak naprawdę oznacza „smart city”. Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 2000 respondentów wykazało również, że 41% mieszkańców ma obawy dotyczące cyberbezpieczeństwa nowych rozwiązań technologicznych, a 61% uważa, że jest niedostatecznie informowana o nowych projektach realizowanych przez miasto. Choć Wielka Brytania jest jednym z pionierów miejskich innowacji, badanie pokazuje, że świadomość mieszkańców nadal jest niska.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #18 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #16 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również