miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #18 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #18 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o interaktywnej mapie miejskich technologii, letnim smogu fotochemicznym, rankingu najbezpieczniejszych miast świata i nowym podejściu do ograniczania wjazdu samochodów do centrum miasta. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Mapa miejskich technologii ułatwi znalezienie partnerów projektowych

Polski Fundusz Rozwoju przygotował dla samorządów interaktywną mapę miejskich technologii, która ma szansę zainspirować i ułatwić wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w miastach. Baza jest na bieżąco aktualizowana i zawiera już ponad 300 przedsiębiorstw oferujących innowacyjne oprogramowanie, usługi i produkty zwiększające efektywność urzędów i poprawiających jakość życia mieszkańców. Korzystając z nowego narzędzia przedstawiciele samorządów mogą oszczędzić czas na poszukiwaniu odpowiednich partnerów i dostępnych rozwiązań.

Podsumowanie I naboru do Programu Inwestycji Strategicznych

2870 samorządów i związków gminnych w Polsce złożyło co najmniej 1 wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Łącznie złożono 7998 wniosków na kwotę 93,2 mld, natomiast w pierwszym naborze zostanie rozdysponowane 20 mld zł. Wśród projektów zgłoszonych w ramach 1 priorytetu (5612 wniosków) 59% dotyczyło infrastruktury drogowej, a 34% infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. W ramach 2 priorytetu (1560 wniosków) najwięcej zgłoszeń dotyczyło infrastruktury sportowej (38%), infrastruktury turystycznej (27%), rewitalizacji (13%) i efektywności energetycznej (12%).

Czym różni się smog letni od zimowego?

Choć najwięcej o smogu mówi się podczas sezonu zimowego, to latem również stanowi on niebagatelny problem. Skąd bierze się smog letni, skoro nie palimy w piecach? Jego źródłem jest natężony ruch uliczny, który produkuje spaliny zawierające tlenki węgla, azotu i węglowodory. Podczas upalnego dnia ta mieszanka spalin wchodzi w reakcję z promieniami słonecznymi, prowadząc do powstania trującego ozonu. Przy bezwietrznej pogodzie zjawisko to stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, coraz częściej występujące w Polsce w związku ze wzrostem średnich temperatur letnich.

170 inwestycji po 3 latach obowiązywania specustawy mieszkaniowej

Kontrowersyjna specustawa nazywana potocznie „Lex Deweloper” uchwalona została trzy lata temu. Jej celem było ułatwienie inwestycji mieszkaniowych poprzez wprowadzenie zapisów konkurencyjnych do zasad zawartych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, m.in. zezwala na ignorowanie zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w przypadku inwestycji na terenach poprzemysłowych. Na dzień dzisiejszy rady gmin przyjęły już około 170 uchwał zezwalających na inwestycje w szczególnych warunkach, natomiast 60 uchwał odrzucono.

Warszawa otwiera konsultacje polityki młodzieżowej

Od 18 sierpnia do 8 października urzędnicy warszawskiego ratusza będą konsultować politykę młodzieżową, która jest kontynuacją strategii „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”. W ramach konsultacji odbędzie się m.in. 6 gier miejskich, 5 spotkań w przestrzeni miasta, warsztaty z młodzieżowymi radnymi i organizacjami pozarządowymi. Swój głos można też przekazać elektronicznie poprzez ankietę na stronie urzędu miasta.

wiadomości ze świata

Najbezpieczniejsze miasta świata w covidowej rzeczywistości

Think tank Economist Intelligence Unit co dwa lata publikuje zestawienie najbezpieczniejszych miast wybranych w oparciu o ocenę 76 wskaźników z obszarów takich jak: cyberprzestrzeń, zdrowie, infrastruktura, środowisko i ochrona osobista. W pierwszej trójce znalazła się Kopenhaga, Toronto i Singapur. Szczególną wagę w tegorocznej edycji rankingu miało cyberbezpieczeństwo ze względu na digitalizację pracy i wielu innych sfer życia codziennego. Jak wskazują eksperci z EIU najwyżej ocenione miasta mają także wysoki wskaźnik rozwoju społecznego (HDI) oraz niski wskaźnik korupcji.

Mobilność jako usługa połączy 27 hiszpańskich miast

Hiszpański narodowy przewoźnik kolejowy Renfe ogłosiły wyniki przetargu na platformę MaaS (Mobility as a Service). Za realizację projektu będą odpowiedzialne firmy Siemens i Everis, które przygotują stronę internetową i aplikację mobilną pozwalające na zaplanowanie podróży i zakup biletów niezależnie od wybranego środka transportu. Oznacza to, że pasażerowie będą mogli korzystać z pociągów dalekobieżnych, metra, oraz wynajmu samochodów, skuterów i rowerów poprzez jedną platformę. Firma szacuje, że ambitny projekt przyniesie dodatkowe 156 mln euro przychodów w ciągu 5 lat po wdrożeniu.

Mediolan testuje nowe podejście w limitowaniu wjazdu samochodów

Obszar Mediolanu zawiera dwie strefy, w których ruch dla samochodów jest ograniczony. W strefie A obejmującej stare miasto nie ma możliwości wjazdu, natomiast w strefie B mogą poruszać się tylko samochody o niskiej emisji spalin. Właściciele starszych samochodów do tej pory mogły w ciągu roku wykorzystać pulę dni na jazdę w strefie B, co nie było komfortowe dla kierowców, którzy potrzebowali przejechać jednego dnia jedynie krótki odcinek „chronionego” obszaru. Dlatego władze miasta wprowadzają pilotaż rocznego limitu kilometrów do dyspozycji kierowców, którzy zdecydują się na instalację urządzenia monitorującego przebyty dystans.

Wyspy ciepła można schłodzić za pomocą… sztuki

Okazuje się, że zjawisko miejskich wysp ciepła można zmniejszyć nie tylko przez nasadzenia roślinności, ale także tworząc dzieła sztuki. Lokalna grupa planistów w Bostonie poprzez wydany ostatnio przewodnik zachęca do stosowania rozwiązań zmniejszających temperaturę w ciągu upalnych dni, polegających zarówno na wykorzystaniu nowych technologii jak i zwiększających świadomość na temat zmian klimatu. Naukowcy Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali farbę, która zwiększa ilość odbitych promieni słonecznych, dzięki czemu można tworzyć edukacyjne murale schładzające powierzchnie budynków.

Tallin zbiera pomysły na miejskie innowacje

Stolica Estonii zakończyła nabór startupów oferujących rozwiązania dla miejskich wyzwań. Tallin oferuje 50 tys. euro oraz bezpieczne środowisko testowe do rozwoju pięciu najbardziej obiecujących pomysłów, które zostaną dodatkowo wsparte przez mentorów biznesowych i technologicznych skandynawskiej organizacji Technopol. Dotychczasowe edycje programu pomogły powstać takim rozwiązaniom jak inteligentne przejścia dla pieszych, systemy zarządzania oświetleniem i sklepy samoobsługowe.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #19 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #17 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również