miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #19 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #19 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o systemach inteligentego opomiarowania, walce z nielegalnymi odpadami, perspektywach zastąpienia aut dostawczych i jednolitych sieciach światłowodowych. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Systemy opomiarowania w gospodarce energetycznej i wodociągowej

Grupa Veolia i Orange łączą siły w celu wsparcia gospodarki energetycznej i wodociągowej. W ramach projektu prowadzony będzie stały, zdalny monitoring pracy sieci ciepłowniczych i wodociągowych oraz wprowadzenie inteligentnego ich opomiarowania. Podjęte działania pozwolą na ograniczenie strat oraz podniesienie jakości usług świadczonych lokalnie. Pierwszy pilotażowy projekt w ramach współpracy został przeprowadzony przez PWiK Tarnowskie Góry i potwierdził sprawność działania wdrażanych technologii.

Książkomaty w Poznaniu

Jak rozwijać czytelnictwo w Polsce pokazuje Biblioteka Raszyńskich w Poznaniu, która dzięki środkom z projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki” wprowadzi do użytku 11 książkomatów. Co ważne i nowatorskie, książkomaty będą usytuowane w rejonach z utrudnionym dostępem do infrastruktury kulturalnej. Dzięki nawiązaniu współpracy z sieciami handlowymi książkomaty ustawione będą w miejscach odwiedzanych przez tysiące mieszkańców, co pozwoli dotrzeć do nowych czytelników. Przetarg na dostawę urządzeń uczyni z Poznania miasto o największej sieci książkomatów w Polsce.

Nabór do programu Govtech Inno_Lab

Do 6 października trwa nabór przedstawicieli samorządów do programu Govtech Inno_Lab, którego głównym celem jest rozwój nowoczesnych kompetencji pracowników administracji i wdrożenie innowacyjnego rozwiązania technologicznego. Jednostki biorące udział w programie otrzymają do 50 tysięcy złotych na rozwój kompetencji pracowników w zakresie zakupu i wdrażania innowacji oraz zwinnych metod pracy. Uczestnicy będą mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji podczas i po zakończeniu projektu.

Konferencja Miasta Przyszłości

14 września rozpocznie się 4 edycja Konferencji Miasta Przyszłości. Podczas 3 dni konferencji odbędzie się 9 sesji tematycznych z udziałem przedstawicieli miast, aktywistów, architektów i badaczy. Poruszone zostaną tematy modelowych miast przyszłości, współczesnego mieszkalnictwa, konsultacji społecznych, zrównoważonego budownictwa, innowacyjnych systemów energetycznych oraz zieleni w miastach. Wydarzenie transmitowane będzie na platformie StramYard oraz YouTube, co umożliwi uczestnikom zadawanie pytań na żywo. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja do 13 września.

Walka z nielegalnymi odpadami

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podjął kolejne kroki w walce o czyste środowisko rozpoczynając akcję „Nielegalne Odpady 2021”, która ma na celu walkę z nielegalnym transportem odpadów. GIOŚ podpisał porozumienie z Komendantem Głównym Policji dotyczące współpracy w zwalczaniu przestępczości środowiskowej w Polsce. Dzięki akcji polskich służb skontrolowana zostanie większa liczba transportów przewożących odpady, co pozwoli zweryfikować je pod względem legalności i zgodności z posiadanymi zezwoleniami. Główny Inspektor Ochrony Środowiska poinformował o kilkudziesięciu punktach kontrolnych na terenie kraju.

wiadomości ze świata

Chińscy internauci na pomoc powodzianom

Pomysł chińskich internautów pokazuje, że często nie potrzeba zaawansowanych technologii czy od podstaw tworzonych aplikacji, by odpowiedzieć na pojawiającą się potrzebę. Tak stało się w lipcu 2021 roku, gdy po serii katastrofalnych powodzi trzeba było zorganizować akcję ratunkową. Oprócz działań podejmowanych przez służby ratunkowe, sąsiedzi organizowali pomoc na podstawie arkuszy Tencent Docs (chińskiego odpowiednika Google Docs) z listami potrzebujących, stworzonymi przez studentkę z prowincji Henan. Dokument otwarty był dla wszystkich i zawierał informacje o aktualnych potrzebach, a z czasem zamienił się w kompleksowy system informacji ratowniczych, edytowany przez ponad 200 wolontariuszy.

Czy towarowe rowery zastąpią auta dostawcze?

Rowery towarowe to rozwiązanie coraz powszechniejsze na ulicach, z którego korzystają zarówno indywidualni konsumenci, jak i firmy. To jednak firmy napędzają sprzedaż rowerów, gdyż ich użycie stanowi środek do zmniejszenia śladu węglowego korporacji, ale również pozwala szybciej zrealizować usługę. Według badań przeprowadzonych w Seattle szukanie dogodnego miejsca dla samochodu dostawczego pochłania około 28% czasu kierowcy, co wpływa na znaczące zatłoczenie ulic. Zastosowanie rowerów towarowych i trójkołowców pozwala również ograniczyć emisję zanieczyszczeń, rowery towarowe w porównaniu z furgonetkami elektrycznymi zmniejszają emisję gazów cieplarnianych o 34%, a w zestawieniu z samochodami z silnikiem diesla aż o 90%.

Jak kreatywność władz pomaga zaangażować mieszkańców miasta?

Jak w atrakcyjny dla mieszkańców sposób przedstawić budżet? Amerykańskie miasta już znalazły odpowiednie rozwiązania. Oprócz istniejących platform, które w dostępny i transparentny sposób przedstawiają budżet miasta, jak Fund PHX budget  w Pheonix, kreatywnością zaskoczyły władze Arlington leżącego w Texasie tworząc krótki filmik przedstawiający budżet za pomocą miasta wybudowanego z klocków LEGO. Rozwiązania takie powalają dotrzeć do większej liczby mieszkańców (filmik osiągnął już niemal milion wyświetleń, podczas gdy liczba mieszkańców wynosi niecałe 400 tys.), ale również zaangażować mieszkańców w tworzenie budżetu, po wprowadzeniu platformy w Pheonix liczba komentarzy wzrosła z kilkunastu do 1 500 rocznie.

Inteligentne systemy zarządzania zasobami wodnymi

Najnowsze badania wykazują, że rynek inteligentnych systemów zarządzania wodą osiągnie niemal 19 miliardów dolarów w 2028 roku. Wraz ze wzrostem dojrzałości technologicznej niezbędne jest również wnikliwe podejście do zarządzania wodą. Najnowsze innowacje na rynku zarządzania zasobami wodnymi pozwalają w czasie rzeczywistym śledzić stan infrastruktury czy kontrolować stan wody. Dzięki automatycznym czytnikom sami użytkownicy mogą kontrolować zużycie i podejmować konkretne działania w celu jego zmniejszenia lub szybszego wykrycia usterek, co pozwala ograniczyć koszty. Systemy monitorowania mediów wdrożone są też w Polsce i przynoszą realne korzyści, w Krakowie łączny koszt zużycia mediów w monitorowanych budynkach spadł o niemal 700 tysięcy złotych r/r.

Jednolita sieć światłowodowa połączy miejskie budynki

Rada miasta Pittsburgha zdecydowała się zawrzeć porozumienie z firmą telekomunikacyjną, która zapewni realizację sieci światłowodowej dla budynków i usług miejskich. Ujednolicona sieć połączy instytucje i budynki w ramach jednej szybkiej sieci kontrolowanej przez jednego dostawcę, co pozwoli na stałe łącze i redukcję opóźnień, które niezbędne są nowoczesnym miastom. Istnieją już plany na dalsze wykorzystanie infrastruktury, takie jak inicjatywa Smart Corridors, która pozwoli zarządzać ruchem drogowym za pomocą połączonej z infrastrukturą sygnalizacji świetlnej. Spójny system zarządzania transportem, informacji pasażerskiej oraz obszarowego sterowania ruchem wdrożono w Rzeszowie w ramach Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #20 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #18 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również