miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #21 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #21 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o polskim urządzeniu pomagającym wykrywać Covid-19 w miejscach publicznych, zeroemisyjnej technologii utylizacji odpadów, inicjatywach zachęcających do wyboru transportu publicznego oraz holenderskich zielonych dachach. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Warszawa w rankingu miast najlepszych pod względem innowacji biznesowych

W badaniu FINOM Innovation in Business Index przeanalizowano 100 miast pod względem innowacji biznesowych. Warszawa znalazła się na 82. miejscu, za nią uplasowały się jeszcze dwie europejskie stolice: Praga oraz Budapeszt, kolejno na miejscu 93. i 96. Grupa 100 miast została wyłoniona z pierwotnej listy liczącej 200 samorządów z całego świata, które analizowane były pod względem obszarów innowacji oraz branż technologicznych. Najwyżej ocenionym miastem jest San Francisco, które uzyskało najlepsze wyniki pod względem wydatków firm na badania i rozwój oraz ekosystem technologiczny. Mimo zdominowania pierwszej dziesiątki przez Stany Zjednoczone, Europa reprezentowana jest przez Paryż i Londyn.

Chełmno liderem programu „Czyste Powietrze”

Liderem rankingu najaktywniejszych gmin w programie „Czyste Powietrze” jest Chełmno z województwa kujawsko-pomorskiego. Ranking stworzony przez NFOŚiGW, Polski Alarm Smogowy i Bank Światowy oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Obejmuje aktywność gmin w drugim kwartale bieżącego roku. Uchwała antysmogowa zakaże użytkowania „kopciuchów” z końcem 2021 roku na obszarze Śląska, dlatego cieszy fakt, że spośród 50 najbardziej aktywnych gmin, aż 27 pochodzi z woj. śląskiego. Żadnego wniosku w ramach programu nie złożyli mieszkańcy aż 31 gmin.

Polskie urządzenie pomoże wykrywać koronawirusa w miejscach publicznych

Polska spółka ML System z sukcesem zakończyła testy urządzania Covid Detector w Hiszpanii. Firma opracowała metodę bezinwazyjnego testowania na obecność koronawirusa w wydychanym powietrzu. Przeprowadzone w niezależnej, zagranicznej jednostce medycznej badania wykazały stuprocentową skuteczność urządzenia w detekcji wirusa SARS-CoV-2 z wydychanego powietrza. Urządzenie będzie mogło być wykorzystywane w miejscach takich jak lotniska czy dworce. W oczekiwaniu na uznanie wyników badań za równoważne innym obecnym na rynku metodom, firma kontynuuje prace nad utrzymaniem równie wysokiej skuteczności urządzenia w identyfikacji nowych mutacji koronawirusa.

Nowy pomysł na utylizację odpadów komunalnych

Pierwsza instalacja utylizacji odpadów ZEWE zostanie uruchomiona jeszcze w 2021 roku w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu. Technologia ZEWE (Zero Emission Waste Elimination) jest rozwiązaniem łączącym w innowacyjny sposób kilka technologii, w czego efekcie uzyskiwane są wodór, czysta woda, energia cieplna i elektryczna, witryfikat (bazalt – materiał budowlany drogowy lub izolacyjny). Spółka WTT od 2022 r. wprowadzi nową, zeroemisyjną technologię utylizacji odpadów komunalnych do sprzedaży. Ceny instalacji, w zależności od wariantu, będą wahać się od ok. 20 do 100 milionów złotych, nabywcy (w tym samorządy) będą mogli korzystać z grantów wdrożeniowych m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności oaz Funduszu Modernizacyjnego.

Samorządy kontra innowacje – Inno_Lab

Do 20 października można przesyłać aplikacje w ramach programu GovTech inno_LAB, którego celem jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w pracy z innowacjami. Dzięki udziałowi w programie pracownicy administracji publicznej rozwiną kompetencje w obszarze testowania i wdrażania nowych technologii, a także przygotowywania procesów wspierających wprowadzanie innowacji. Program dostarczy też wiedzy eksperckiej na temat realizacji dialogów technicznych oraz wykorzystania trybu konkursowego w ramach znowelizowanej ustawy prawa zamówień publicznych (PZP). 13 października odbędzie się webinar na temat programu z sekcją pytań i odpowiedzi.

wiadomości ze świata

Transportem publicznym do przyjaznej klimatycznie przyszłości Austrii

Austria wprowadziła do użytku jeden roczny bilet na transport publiczny. Od 26 października mieszkańcy będą mogli wykupić roczny Klimaticket na wszelkie usługi transportowe – prywatną i publiczną kolej, miejski i publiczny transport. Zapewni to wykorzystanie dofinansowanych przez rząd węzłów komunikacyjnych. Państwo przedstawia wspólny bilet jako alternatywę do jazdy samochodem, dzięki wykorzystaniu transportu publicznego przez większą liczbę mieszkańców możliwe będzie wspólne osiągnięcie celów porozumienia paryskiego.

Nowe technologie w zgodzie z naturą

Szkocki Park Narodowy wdrożył rozwiązania IoT w celu organizowania doświadczeń zwiedzających. Dzięki instalacji bramek i sensorów władze parku będą w stanie korzystać z inteligentnych technologii do monitorowania ruchu pieszego, kontroli poszczególnych tras oraz parkingów. Wnioski z analizy danych pozwolą na efektywne zarządzanie, zapobiegające degradacji naturalnego otoczenia. Lokalni przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać czujniki do gromadzenia danych i ich analizy, co pozwoli na ulepszenie oferowanych usług.

Po co inwestować w zielone dachy?

Rotterdam powołał specjalną jednostkę miejską odpowiedzialną za wdrożenie planu adaptacji klimatycznej. W ramach programu powstały inicjatywy zachęcające prywatnych inwestorów do zazieleniania przestrzeni w mieście, w tym dotacje za każdy m2  zazielenienia terenu i za każdy m3 magazynowania wody. Jeśli prywatny inwestor decyduje się zainstalować zielony dach, jest to korzystne dla miasta i gospodarki wodnej, ponieważ woda deszczowa może być zagospodarowana i nie wpływa do oczyszczalni ścieków. Holenderskie miasta korzystają z różnorodnych europejskich programów finansowania jak SpongeLIFE UrbanAdaptLife@Urban Roofs, oraz Interreg.

Cyberbezpieczeństwo w miastach

W czasach, gdy miasta starają się wdrażać jak najwięcej innowacyjnych rozwiązań, które pomogą im podnieść jakość usług świadczonych obywatelom, nie można zapominać o odpowiednim ich zabezpieczeniu. Technologie zastosowane w dziedzinie transportu, ruchu drogowego czy zarządzania mediami niosą za sobą również ryzyka związane z bezpieczeństwem danych. Sytuacji nie ułatwia fakt, że cyberbezpieczeństwo jest dziedziną techniczną i niezwykle szybko ewoluującą, więc niełatwo zachęcić dobrych ekspertów z tej dziedziny do pracy w urzędzie miejskim. Rozwiązaniem dla władz miasta jest inwestowanie w szkolenia urzędników. Rijeka i Rotterdam nawołują do utworzenia międzynarodowej grupy roboczej, która skupi się na rozwiązaniach dot. cyberbezpieczeństwa w miastach.

Kontrola odpadów wspomagana kamerami AI

Miami zdecydowało się na instalacje inteligentnych kamer w miejskich koszach na śmieci. Umożliwi to pomiar i kategoryzacje odpadów. Inicjatywa ta pozwoli obniżyć koszty zbiórki odpadów o 30-40% i zwiększyć poziom recyklingu. Dane z wstępnego wdrożenia będą podstawą do zaprojektowania programu dla wszystkich budynków komunalnych i prywatnych firm w Miami. Analiza obrazów wykorzystująca sztuczną inteligencję wykaże, jak pełny jest śmietnik oraz jak szybko się zapełnia. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie efektywnego harmonogramu zbierania odpadów. System będzie również w stanie zweryfikować, które odpady mogą być poddawane recyklingowe oraz jakie zostały wyrzucone do niewłaściwego pojemnika.  

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #22 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #20 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również