miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #24 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #24 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. 4 finałowych wyzwaniach, które będą rozwiązywane w trakcie Klimatonu dla Miast, ogólnopolskim Tygodniu 3R, skutkach braku dostępu do terenów zielonych oraz ekologicznej grze. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Znamy 4 finałowe wyzwania klimatyczne polskich miast

Gniezno, Rzeszów, Rybnik i Wrocław to miasta, które zgłosiły do Klimatonu dla Miast najciekawsze wyzwania klimatyczne. Nad ich rozwiązaniem pracować będą programiści z całej Polski, którzy do 24 listopada wyślą zgłoszenie do udziału w wydarzeniu. Na zespoły, które podczas 48-godzinnego maratonu programowania stworzą najlepsze projekty, czekają łącznie cztery nagrody w wysokości 30 000 zł każda. Klimaton dla Miast, organizowany wspólnie przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, odbędzie się w dniach 3-5 grudnia.

Roboty rozwożą jedzenie w Lublinie

W Lublinie rozpoczęły się pierwsze testy dostawy jedzenia robotem. Dwa urządzenia – Mateusz i Kasia – zaprojektowane przez lubelską firmę obsługują część dostaw jednej z lubelskich restauracji w promieniu 3 km. W fazie testów roboty sterowane są przez operatorów, jednak firma dąży do ich pełnego zautomatyzowania za pomocą sztucznej inteligencji. Roboty napędzane są energią elektryczną, a bateria wystarcza na 8-12 godzin. Docelowo roboty mają wracać na ładowanie jedynie nocą. W przyszłym roku flota ma rozrosnąć się do 40 urządzeń, z czego większość ma trafić na testy do innych polskich miast.

Tydzień 3R – Reduce | Reuse | Recycle

Tydzień 3R to ogólnopolski projekt mający na celu podniesienie świadomości zapobiegania powstawaniu odpadów w Polsce. Skierowany jest do różnego rodzaju podmiotów — miast i gmin, organizacji biznesowych, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, szkół i mieszkańców – które organizują działania na rzecz redukcji konsumpcji rzeczy zbędnych, szukania nowych zastosowań dla rzeczy już raz użytych i recyklingu tych, które powrócić mogą do obiegu. Organizatorzy przygotowali poradnik dla gmin, w którym znajdują się gotowe scenariusze działań, by zbudować wśród mieszkańców świadomość hierarchii gospodarowania odpadami, promując zapobieganie powstawaniu odpadów, ponowne wykorzystanie, naprawę, recykling i zachęcić ich do podejmowania działania w duchu zasady 3R.

Laboratoria przyszłości – nabór przedłużony do 30 listopada

„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa skierowana do szkół podstawowych w całej Polsce. Dzięki programowi szkoły otrzymają środki finansowe na zakup nowoczesnych narzędzi wspierających odkrywanie talentów i rozwijanie kompetencji przyszłości, takich jak współpraca, interdyscyplinarność, kreatywność i rozwiązywanie problemów.  Obecnie organy prowadzące przekazały do wojewodów wnioski dla ponad 95% szkół. Ich celem jest, aby możliwość wyposażenia w nowoczesny sprzęt uzyskało 100% szkół. W związku z tym termin naboru zostaje przedłużony do końca listopada 2021 r. Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony. 

Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego

Zakończył się kluczowy etap Pilotażu Centrum Wsparcia Doradczego. W 38 partnerstwach samorządowych zostały przygotowane i przyjęte strategie terytorialne wraz z niemal 150 projektami zintegrowanymi. Centrum Wsparcia Doradczego to innowacyjny projekt realizowany od jesieni ubiegłego roku. Ma na celu wsparcie gmin oraz powiatów w prowadzeniu skuteczniej i efektywniej polityki rozwoju. W ramach projektu samorządy wspólnie z doświadczonym zespołem ekspertów Związku Miast Polskich uczą się współpracy, strategicznego planowania rozwoju oraz przygotowują dobrej jakości projekty, które pozwolą napędzić rozwój obszarów partnerstw i będą mogły być finansowane z różnych źródeł.

wiadomości ze świata

„Zielona fala” w Wiedniu

Miasto Wiedeń uruchomi aplikację na smartfony, która pokaże z jaką prędkością jechać, by korzystać z „zielonej fali”. Rozwiązanie będzie służyć zarówno kierowcom samochodów, jak i rowerzystom. Ma sprzyjać m.in. redukcji CO2. Jak przekonują pomysłodawcy, cyfrowe zarządzanie ruchem może sprzyjać ochronie klimatu. Wiedeń, jako miasto będące pionierem w rozwiązaniach z tego zakresu, obok rozwijania transportu publicznego, usług współdzielenia czy promocji mobilności elektrycznej, chce wdrożyć kolejne rozwiązanie. Będzie nim aplikacja na smartfony „Grüne Welle Wien". Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa, ale i – poprzez zwiększenie płynności ruchu – redukcja emisji CO2.

Wiodący dostawca mikromobilności w Europie

Firma TIER Mobility przejęła firmę nextbike zajmującą się wynajmem rowerów i dzięki temu stała się największym i najbardziej zróżnicowanym dostawcą innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zakresie mobilności w Europie z ponad 250 000 współdzielonych pojazdów w ponad 445 miastach. Teraz oba podmioty zaoferują w ramach jednej platformy połączenie rowerów tradycyjnych, e-rowerów, rowerów cargo, e-hulajnóg i e-skuterów w formie bezstacyjnych, stacyjnych i hybrydowych systemów.

Skutki braku dostępu do terenów zielonych

Badacze z ISGlobal przeanalizowali dostęp do zieleni w ponad 1000 miastach o populacji powyżej 100 000 osób. Wyniki sugerują, że europejskie miasta mogłyby zapobiec 43 000 śmierci rocznie, jeśli wypełniałyby rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące dostępności do zieleni miejskiej, tj. przynajmniej  pół hektara terenów zielonych w odległości 300 m. od każdego domu. W czołówce rankingu miast o najwyższej śmiertelności ze względu na brak terenów zielonych znalazły się włoskie miasta – Triest i Turyn, w pierwszej dziesiątce znajdują się też czołowe europejskie stolice – Bruksela i Kopenhaga. Tymczasem dawne miasta górnicze jak Rotherham (Wielka Brytania) czy Wałbrzych (Polska) znajdują się wśród 10 miast o najlepszych proporcjach i rozmieszczeniu terenów zielonych na obszarach miejskich.

Gra, w której stawką jest zerowa emisja

Prawie 200 państw spotkało się na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow z różnymi obietnicami osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w nadchodzących dziesięcioleciach poprzez odejście od paliw kopalnych i zmianę sposobu poruszania się, żywienia i budowania. Wspólnym celem jest ograniczenie wzrostu globalnych temperatur do zaledwie 1,5 stopnia Celsjusza z poziomu sprzed epoki przemysłowej, a nie do katastrofalnych 2,7 stopnia, które przewidują naukowcy. Aby przekonać się z jakim zadaniem mierzą się urzędnicy i jakie kroki naprawdę mają wpływ, Bloomberg CityLab przygotował grę, w której każdy może sprawdzić czy przejdzie do historii jako przywódca neutralny klimatycznie czy nad miastem pozostanie chmura smogu.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny: 2031 NOW_our cities in 10 years

Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture ogłaszają międzynarodowy konkurs 2031 NOW_our cities in 10 years dla studentów architektury, urbanistyki i designu z Polski i Rumunii. Za przekucie swojej wizji w projekt uczestnicy mogą otrzymać nagrody o łącznej wartości 11 000 euro. Od przyszłych architektów z Polski i Rumunii oczekuje się wizjonerskiego podejścia do kształtowania naszych miast w najbliższej przyszłości. Uczestnicy mają za zadanie opracować wizję urbanistyczną, w której przestrzeń będzie przyjazna zarówno dla jej bezpośrednich użytkowników, jak i lokalnej społeczności. Swoje prace można przesyłać do 20 stycznia 2022 r.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #25 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #23 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również