miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #25 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #25 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. zwycięskich rozwiązaniach opracowanych w trakcie Klimatonu dla Miast, projekcie nowej organizacji ruchu wyróżnionym przez KE, naborze na gospodarza Cities Forum oraz start-upach pomagających odbudować sektor kultury w miastach. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Klimaton dla Miast – poznaliśmy zwycięskie rozwiązania

To był naprawdę pracowity weekend dla programistów i samorządowców! Podczas Klimatonu dla Miast, 30 zespołów tworzyło propozycje rozwiązań odpowiadających na wyzwania klimatyczne zgłoszone przez Gniezno, Rybnik, Rzeszów i Wrocław. Jurorzy wyłonili 4 zwycięskie rozwiązania, które odpowiedzą na problemy samorządów. Uczestnicy Klimatonu dla Miast tworzyli projekty aplikacji na podstawie danych dostarczonych przez miasta. Zespoły rywalizowały zarówno o nagrody z łącznej puli 120 tys. zł, jak i możliwość wdrożenia swojego rozwiązania w mieście proponującym wyzwanie.

Opole rozwija e-usługi

Z końcem listopada Opole podpisało umowę na dostarczenie aplikacji mobilnej oraz internetowej Opole+. Platforma umożliwi mieszkańcom realizację e-usług w zakresie e-płatności za usługi publiczne oraz weryfikacji tożsamości użytkownika. Wartość projektu to 4 743 958,42 zł brutto, a około 40% kwoty przeznaczone zostanie na infrastrukturę sprzętową i oprogramowanie standardowe. Platforma Opole+ umożliwi mieszkańcom m.in. uiszczenie opłaty parkingowej w miejskiej strefie parkowania, zakup biletu komunikacji miejskiej czy do miejsc kultury, sportu i rekreacji, a także korzystanie z kart mieszkańca czy bibliotecznej w wersji elektronicznej.

Program Senior+ (edycja 2022)

7 grudnia rozpoczyna się konkurs ofert w ramach programu Senior+ w edycji na 2022 rok. Samorządy mogą składać oferty do 11 stycznia 2022 roku w wersji elektronicznej w ramach Generatora Obsługi Dotacji. Samorządy mogą składać ofertę wspólną, musi wtedy zawierać dodatkowe informacje o podziale zadań. Środki przyznawane będą na tworzenie nowych oraz na funkcjonowanie istniejących placówek. Dofinansowanie na tworzenie nowych placówek może wynosić do 80%, wymagany jest wkład finansowy samorządu na poziomie min. 20%. Środku na zapewnienie funkcjonowania istniejących już ośrodków wsparcia nie mogą stanowić większej wysokości niż 50% całkowitego kosztu realizacji zadania. Na realizację Programu Wieloletniego Senior+ w edycji na 2022 roku przeznaczono 60 mln zł.

Pomiary emisji spalin w Krakowie

Krakowski Alarm Smogowy i Zarząd Transportu Publicznego prowadzą pomiary rzeczywistej emisji spalin samochodowych w Krakowie. Badania prowadzone metodą zdalnego pomiaru pozwolą określić, jakie rodzaje samochodów emitują najwięcej zanieczyszczeń. Kraków to pierwsze miasto, które zdecydowało się na wykorzystanie urządzeń „remote sensing”, tj. przy użyciu teledetekcji. Drugie badanie (pierwsze przeprowadzane było przez ZTP w 2019 roku) ma na celu weryfikację stanu pojazdów poruszających się po Krakowie oraz porównanie czy przez ponad dwa lata coś się w tym aspekcie zmieniło. Wyniki badań wskażą jaki jest średni wiek aut, jaki % stanowią diesle, a jaki silniki benzynowe. 

Metropolitalna Szkoła Prototypowania wyróżniona przez KE

Projekt nowej organizacji ruchu w Bytomiu, opracowany przez ekspertów z miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który poddawany był testom we wrześniu i październiku, został wyróżniony jako jeden z czterech najlepszych w Europie. Celem projektu było opracowanie nowej organizacji ruchu dla ul. Miarki, aby stała się bardziej bezpieczna dla wszystkich mieszkańców – nie tylko tych zmotoryzowanych. Projekt trwał od maja do listopada tego roku i został doceniony przez autorów kampanii EUROPEAN MOBILITY WEEK. Wyróżnione zostały także projekty w Bolonii, Östersund (Szwecja) oraz Utrechcie. Teraz internauci mogą głosować do 20 grudnia za pośrednictwem mediów społecznościowych na najlepszy z nich.

wiadomości ze świata

Inspiracje prezentowe dla miejskich pasjonatów

W mikołajkowej edycji prasówki nie może zabraknąć pomysłów na prezenty. Serwis Bloomberg CityLab przygotował listę prezentów, które nie tylko nie zaszkodzą mocno planecie, ale również są lepsze dla lokalnych społeczności, dzięki temu, że uwzględniają produkty dostępne lokalnie, których dostarczenie nie angażuje długiego, międzynarodowego łańcucha dostaw. Lista służy jedynie do inspiracji, gdyż odnosi się do USA. Wśród pomysłów znajdują się: plakat z najdziwniejszymi skrzyżowaniami w mieście, a także drewniane klocki dla fanów brutalizmu. Autorzy listy zachęcają również do wykupienia członkostw w systemach rowerów współdzielonych czy specjalnego chwytaka do zbierania śmieci – popularnego zwłaszcza w Szwecji, gdzie rozwija się trend ploggingu – zbierania śmieci podczas biegania.

W Karlsruhe to samochody proszą o zielone światło

Niemieckie miasto Karlsruhe wprowadziło pilotaż polegający na ciągłym zielonym świetle dla pieszych i rowerzystów. Miasto stawia na pierwszeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym. Na dwóch skrzyżowaniach w mieście właśnie uruchomiono pilotażowy program, który zapewnia ciągłe zielone światło dla pieszych i cyklistów. Powód? Chęć ograniczenia strat czasu, a także polityka klimatyczna, która ma zachęcać do korzystania z roweru i własnych nóg, w zamian samochodów osobowych. Jeśli pilotaż się sprawdzi, to projekt ma być rozwijany, a pierwsze efekty mają być znane jeszcze w tym roku.

Cities Forum – nabór gospodarza

Cities Forum to odbywające się co dwa lata wydarzenie organizowane przez Komisję Europejską, które gromadzi kluczowych interesariuszy miejskich ze szczebla europejskiego, krajowego, regionalnego i lokalnego. W trakcie wydarzenia przedyskutowane zostaną: miejski wymiar Polityki Spójności, Agenda Miejska dla UE czy rola miast we wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu. V edycja Cities Forum odbędzie się w I kwartale 2023 roku i przez dwa dni weźmie w niej udział około 700 uczestników. W 2020 roku edycja, której gospodarzem było Porto zgromadziła ponad 650 osób. Ponieważ wiele miast rywalizowało wówczas o organizację Forum, Komisja postanowiła kontynuować organizowanie w formule Open Call dla zainteresowanych miast w Europie.  

Sprawiedliwa zielona i cyfrowa transformacja

Dialog między Komisją Europejską a Burmistrzami europejskich miast miał miejsce 2 grudnia. Wydarzenie odbyło się pod hasłem inteligentne, zielone i odporne miasta oraz społeczności. W trakcie wydarzenia miasta miały okazję dzielić się dobrymi praktykami. Wiceburmistrz Barcelony zaznaczyła jak ważne jest tworzenie przestrzeni publicznej dla ludzi i ułatwianie obywatelom wyboru transportu publicznego. Wiceburmistrze Bordeaux podkreślił natomiast znaczenie cyfryzacji i rozwoju umiejętności cyfrowych wśród mieszkańców. Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że miasta nie poradzą sobie same, niezbędne są zasoby oraz wsparcie polityczne, gdy miasta podejmują odważne działania. Wydarzenie zakończyło się podpisaniem deklaracji politycznej „Join, Boost, Sustain” na rzecz opartego na współpracy podejściu do inteligentnych miast i społeczności.

Start-upy pomogą odbudować sektor kultury w miastach

Berlin, Paryż, Londyn i Nowy Jork ogłosiły w czerwcu „The Creative Cities Challenge” – konkurs, którego celem było odnalezienie rozwiązań, które pomogą wyjść z pandemii sektorowi kultury. Paryska firma Bac(AR)t stworzyła platformę, która łączy mieszkańców ze sztuką poprzez grywalizację. Clubtopia doradzi berlińskim klubom nocnym, jak być bardziej zróżnoważonym. Firma Handmade z Wielkiej Brytanii będzie prowadzić platformę „Interact” dla kreatywnych firm, za pośrednictwem których będą mogły sprzedawać swoje prace, a Gesso z Nowego Jorku oferuje platformę rozszerzonej rzeczywistości do poznawania miasta.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #26 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #24 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również