miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #27 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #27 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o raporcie o urbanizacji Polski, nowym produkcie PFR dla Miast, rejestrze czujników w Amsterdamie oraz podejściem europejskich miast do adaptacji do zmian klimatu. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Jaki był 2021 rok w polskich samorządach?

Na portalu pfrdlamiast.pl pojawiło się podsumowanie ostatnich 12 miesięcy w kontekście działań samorządów i prowadzonej polityki miejskiej. W najbardziej ważkich dla polskich miast kwestiach – transformacji energetycznej, postępującej cyfryzacji i mobilności miejskiej, wypowiedzieli się eksperci i samorządowcy. Rok 2021 mimo dalszej walki z pandemią, m.in. podczas organizowania masowych punktów szczepień, przyniósł również wyzwania związane z walką o czyste powietrze i wymianę źródeł ciepła, cyfryzacją usług miejskich, wdrażaniem zielonych rozwiązań w miastach, a także rozwojem transportu publicznego i kolejnymi działaniami w celu otwierania danych miejskich.

Szybko, ale chaotycznie – raport o urbanizacji Polski

Polska pozostaje w unijnej czołówce krajów najszybciej się urbanizujących. Raport ESPON, w który zaangażowani byli naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zwraca jednak uwagę, że szybki rozwój może nieść za sobą poważne konsekwencje, a niepokój budzi głównie brak długofalowego rozwoju przestrzennego polskich miast, uwzględniającego jakość życia mieszkańców nowych osiedli i aktualne trendy demograficzne. Globalnie najbardziej zaskakującą obserwacją jest zawrotne tempo urbanizacji, a Polskę szczególnie wyróżnia wzrost obszarów zurbanizowanych przewyższający przyrost liczby ludności. Pełen raport z badania dostępny jest na stronie internetowej EPSON.

Czy polskie miasta potrafią być innowacyjne?

Na to pytanie odpowiada Paweł Grzegorczyk, pełniący obowiązki Dyrektora Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju jako gość w podcaście Międzymiastowo. Pół godziny wystarczy na krótką powtórkę ze smart city. W trakcie wywiadu poruszone zostały tematy innowacyjności polskich miast oraz dobrych praktyk miast przyszłości, współpracy na linii biznes-samorząd w szczególności w kontekście rozwiązań innowacyjnych, a także innowacji jakie zostają wypracowywane przez polskie miasta przy wsparciu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Druga edycja Programu Inwestycji Strategicznych

Do 15 lutego 2022 roku trwa drugi nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Program ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. W zależności od konkretnego obszaru (36 uwzględnionych obszarów) jednostki mogą starać się o bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 80-95% wartości inwestycji. Wnioski złożyć należy w określonym terminie za pośrednictwem Aplikacji Nowy Ład.

Pomóż nam stworzyć Giełdę dla Samorządów!

Do wachlarza rozwiązań PFR dla Miast niedługo dołączy Giełda Testowania Rozwiązań Informatycznych dla Samorządów. Będzie to platforma online umożliwiająca łączenie potrzeb samorządów w zakresie transformacji cyfrowej z konkretnymi rozwiązaniami informatycznymi, oferowanymi przez przedsiębiorstwa technologiczne. Aby jak najlepiej skroić rozwiązanie pod potrzeby użytkowników przygotowaliśmy dwie ankiety, aby jak najlepiej zrozumieć wyzwania przed którymi stoją samorządy i przedsiębiorcy w zakresie wdrażania produktów i usług informatycznych. Zapraszamy do wypełnienia. Na odpowiedzi czekamy do 21 stycznia!

wiadomości ze świata

Obowiązkowy rejestr czujników w Amsterdamie

Amsterdam stawia kolejne kroki w celu efektywnego zarządzania sensorami w mieście. Dla pełnej transparentności i zapewnienia mieszkańcom możliwości weryfikacji gdzie i kiedy gromadzone są o nich dane, miasto zdecydowało się na stworzenie mapy online. Rejestr czujników obowiązuje wszystkie prywatne przedsiębiorstwa, jednostki naukowe oraz administracje publiczną. Na podstawie nowoprzyjętych przepisów wszystkie powyższe jednostki zobligowane są do udostępnienia informacji o gromadzonych danych z kamer, czujników powietrza i ruchu, liczników Wi-Fi oraz inteligentnych billboardów. Aktualnie na mapie znajdują się głównie czujniki należące do miasta, inni właściciele sensorów muszą uzupełnić dane do 1 czerwca 2022 roku.

Jakie trendy wpłyną na smart cities w 2022r.?

Po 2021 rok z pewnością przygotował miasta mierzenie się z różnymi wyzwaniami, jak np. skutki zmian klimatycznych czy rozwijająca się pandemia COVID. Mimo wielu przeciwności, wiele miast rozwinęło się w zakresie zrównoważonego zarządzania, większych inwestycji w infrastrukturę rowerową czy walki z wykluczeniem cyfrowym. Przewiduje się, że oprócz doskonalenia powyższych aspektów, miasta w 2022 roku zmierzą się również z następstwami zwiększonej aktywności samochodów kurierskich, wdrażania koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym czy rozwojem cyberbezpieczeństwa.

Miejskie wnioski z czasu pandemii

Covid-19 wpłynął na różnego rodzaju zmiany w organizacji ruchu. Amerykańskie miasta od początku pandemii eksperymentowały z zamykaniem ulic dla samochodów, by udostępnić więcej przestrzeni publicznej mieszkańcom. Mimo, że zmiany planowane były na krótki okres, to często okazywały się popularne i około połowa wdrożonych programów została przedłużona na czas przeciągającej się pandemii, a jeszcze inne jak np. New Your City’s Open Streets wprowadzone zostały na stałe. Portal Bloomberg postanowił przyjrzeć się geografii zamknięć dróg, które zaszły podczas pandemii i szczególnie pochylić nad aspektem zapewniania udogodnień miejskich określonym dzielnicom, co może wpływać na rosnące nierówności przestrzenne.

Adaptacja do zmian klimatu w europejskich miastach

Jak radzić sobie z adaptacją do zmian klimatu podpowiadają przedstawiciele europejskiego oddziału Konwencji Prezydentów Miast. Publikacja dostępna pod linkiem jest zbiorem dobrych praktyk przygotowanych dla miejskich decydentów oraz samorządowców pracujących nad przystosowaniem miast do zmian klimatu. W 4 rozdziałach znajdują się najważniejsze informacje o polityce UE, inteligentnej i systemowej adaptacji, a także wspieraniu rozwoju polityki na wszystkich poziomach i we wszystkich sektorach i przyspieszaniu procesu adaptacji. Opisane działania poparte są konkretnymi działaniami z wielu europejskich miast, Polskę reprezentuje Bydgoszcz z projektem Integracja przystosowania do zmian klimatu i łagodzenia skutków poprzez mobilność.

Nowe życie zużytych wiatraków

Rozwój energetyki wiatrowej wymaga zastanowienia się nad przyszłością wiatraków. Żywotność turbin, które pojawiły się w Europie w latach 90-tych sięga ok. 20 lat, dlatego część miast europejskich już teraz stara się znaleźć dla nich nowe zastosowanie i angażuje projektantów w proces ponownego ich użycia, co jest możliwe dzięki stosowaniu turbin jako elementów konstrukcyjnych. W Danii łopaty ze starych wiatraków służą za wiaty rowerowe, a w Holandii za wiaty przystankowe, a nawet place zabaw. Dzisiaj turbiny produkowane są z materiałów poddających się niemal całkowitemu recyklingowi (ok. 85% masy).

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #28 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #26 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również