miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #37 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #37 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o kolejnym spotkaniu Klubu Miast Przyszłości, nagrodzonych w konkursie Innowacyjny Samorząd, cyfrowym bootcampie w Barcelonie i testach autonomicznych pojazdów w Barcelonie. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Detekcja satelitarna jako narzędzie rozwoju – kolejne spotkanie Klubu Miast Przyszłości

Dzięki analizom uzyskanym z obrazowania satelitarnego, przez 12 miesięcy trwania projektu było możliwe przeskanowanie 65% powierzchni miasta Wrocławia pod kątem wykrycia obiektów potencjalnie nieopodatkowanych lub opodatkowanych w sposób niezgodny z faktycznym stanem nieruchomości. Wrocławski projekt był przez nas opisany w Bazie Miejskich Innowacji w artykule Kosmiczne technologie działają we Wrocławiu. O tym, jak efektywnie wykorzystywać dane satelitarna i co wyczytać można z pozyskanych zobrazowań porozmawiamy w czwartek 9 czerwca 2022 o godz. 11:00. Nasz gość opowie o pionierskim na skalę kraju wykorzystaniu technologii satelitarnych do wykrywania nieszczelności w systemie podatkowym. Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy

Kilometry dla miast – rowerowa rywalizacja

Wraz z początkiem czerwca rozpoczęła się czwarta edycja największej ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022. Do rowerowej rywalizacji przyłączyło się w tym roku 56 miast i ponad 21 tysięcy rowerzystów. Ideą przewodnią projektu, który organizowany jest przez miasto Bydgoszcz jest zachęcanie do aktywność fizyczna i dobra zabawa, jednak na najbardziej zaangażowane miasta czekają nagrody. Zwycięskie miasto otrzyma Puchar Rowerowej Stolicy Polski, a dla pozostałych zwycięzców czekają rowerowe stacje naprawcze. Aby dołączyć do zabawy należy zainstalować bezpłatną aplikację AKTYWNE MIASTA, wybrać miasto, dla którego chcemy kręcić kilometry oraz grupy, z którą się identyfikujemy. Więcej szczegółów w ABC Rywalizacji.

Ciepłownia przyszłości w Lidzbarku Warmińskim

Pod koniec 2023 roku 90% energii w systemie ciepłowniczym na osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Przedsięwzięcie realizowane jest jako jeden z 9 projektów realizowanych przez NCBR ze wsparciem Funduszy Europejskich z Programu Inteligentny Rozwój. Nowa ciepłownia zwana Demonstratorem Technologii będzie ogrzewała i dostarczała ciepłą wodę użytkową do większości budynków na Osiedlu Astronomów. Rewersyjne pompy ciepła zintegrowano z trzema dolnymi źródłami: z powietrznymi wymiennikami ciepła, z niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz z wysokotemperaturowym magazynem wodnym, a cały system zasilany będzie energią elektryczną produkowaną bezpośrednio na miejscu z hybrydowych kolektorów.

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa z pierwszym miejscem w konkursie Innowacyjny Samorząd

Na samym początku pandemii marszałek województwa kujawsko-pomorskiego podjął decyzję o uruchomieniu pierwszej tego typu w Polsce Szkoły Internetowej. Pierwsza e-lekcja odbyła się w marcu 2020 roku. W ramach KPSI  powstało ponad 1800 godzin e-lekcji; odnotowano ponad 4,5 mln wyświetleń lekcji i kilkadziesiąt tysięcy reakcji oraz komentarzy. Program zajęć zdalnych prowadziło 39 nauczycieli-fachowców, którzy na co dzień pracują w najlepszych szkołach w regionie. Konkurs Innowacyjny Samorząd skierowany jest do wszystkich samorządów, które wdrożyły innowacyjne rozwiązania w swoich jednostkach. Głównym kryterium oceny w konkursie było nowatorstwo w skali kraju oraz efektywność zastosowanych rozwiązań.  

Miejskie Biuro Najmu odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe w Poznaniu

Poznań to jedno z nielicznych miast, które jeszcze przed nowelizacją przepisów zdecydowały się na uruchomienie Miejskiego Biura Najmu. Miasto wyszło z założenia, że może zaspokajać potrzeby nie tylko budując nowe mieszkania, ale także pozyskując je z rynku. Mieszkania wynajmowane są od prywatnych właścicieli przez spółkę miejską, a następnie podnajmowane są osobom, którym nie udało się uzyskać lokali z zasobów komunalnych. Program szybko się rozwinął i pokazał, że jest na niego duże zapotrzebowanie zarówno po stronie właścicieli lokali, jak i beneficjentów. Po zmianie przepisów MBN zastąpione zostanie przez Społeczną Agencję Najmu.

wiadomości ze świata

Rowery cargo wspierają recykling w Rotterdamie

Władze Rotterdamu rozpoczęły nową inicjatywę, która ma zachęcić mieszkańców do recyklingu towarów. W tym celu do końca maja 2023 roku udostępnione zostały bezpłatne elektryczne rowery cargo i przyczepy rowerowe. Dzięki temu mieszkańcy mogą zarezerwować rower cargo lub przyczepę online, odebrać je w konkretnym miejscu i używać w ciągu dnia do transportu dużych odpadów, które nie zmieszczą się w worku na śmieci. Sofy, szafy, pralki i odkurzacze to przykłady odpadów, które można przetransportować do zakładu recyklingu za pomocą roweru cargo. Po okresie próbnym władze ocenią użyteczność i przydatność nowej usługi i rozważą jej przedłużenie na stałe od 2023 roku.

Cyfrowy bootcamp w Barcelonie

Barcelona stanęła przed wyzwaniem przekwalifikowania mieszkańców, aby zdobyli kompetencje niezbędne do pracy w branży IT. Do rozwiązania tego problemu wytypowana została lokalna agencja rozwoju miasta – Barcelona Activa. Rozwiązaniem okazała się Akademia IT, czyli intensywne szkolenia umiejętności cyfrowych połączone z personalizowanymi metodami samokształcenia i mentoringu. Akademia IT powstała w 2017 roku i była bezpłatna dla każdego zainteresowanego przebranżowieniem się do rozpoczęcia kariery w sektorze IT. Na program składa się 350 godzin szkoleń merytorycznych i rozwojowych. Do tej pory Akademię ukończyło ponad 1500 studentów i 81% absolwentów znalazło nową pracę w przeciągu 6 miesięcy.

Nieefektywne dotacje do paliwa

Najnowszy raport opracowany przez CONEBI we współpracy z Europejską Federacją Rowerzystów oraz kampanią Clean Cities wskazuje jasno na bardziej efektywne i przystępne cenowo alternatywy niż obniżka cen paliw wprowadzana w sukcesywnie w całej Europie. Według raportu za równowartość dotacji na paliwo po obniżonej stawce VAT można by sprzedać 194 milionów rowerów, co w przeliczeniu oznacza, że skorzystaliby na tym mieszkańcy łącznie Francji, Niemiec, Irlandii i Polski. Dofinansowanie mogłoby zostać przeznaczone na 302 mln karnetów na transport publiczny, co oznacza, że 2 na 3 obywateli UE mogłoby korzystać z niego za darmo. Dane rządowe pokazują, że około 40% najbiedniejszych gospodarstw domowych nie posiada samochodu, dlatego w raporcie uwzględnione zostały alternatywy transportowe.

Testy autonomicznych pojazdów w Barcelonie

W Barcelonie rozpoczął się pilotażowy program wdrażania autonomicznej mobilności w miejskim porcie. Głównym celem pilotażu jest transport pracowników z portowego parkingu do World Trade Center, gdzie znajdują się główne biura Zarządu Portu. Projekt jest częścią wizji uzupełnienia transportu publicznego poprzez zapewnienie nowych alternatyw, jakimi są autonomiczne pojazdy. Pierwsze testy odbywają się właśnie w porcie, aby po weryfikacji były podstawą do wdrożeń na większą skalę z większą liczbą różnorodnych pojazdów – zarówno w Hiszpanii, jak i poza nią.  

Transformative Action Award – nabór zgłoszeń

Władze lokalne i regionalne, a także organizacje społeczne, które wdrażają rozwiązania z zakresu Green Deal czy wspierające zrównoważoną transformację obszarów miejskich w Europie mają szanse wygrać 10 000 euro. Z racji na trwający Europejski Rok Młodzieży zachęca się kandydatów do zgłaszania projektów skierowanych na pracę z młodzieżą. Działania muszą być realizowane przez minimum trzy miesiące, lecz nie dłużej niż 5 lat. Wnioski należy złożyć w języku angielskim w terminie do 14 października 2022 roku.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #38 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #36 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również