miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #39 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #39 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o tym jakie dobre praktyki płyną z podsumowania Klimatonu dla Miast, jak polskie miasta wdrażają innowacje, dlaczego Toronto chce skończyć z terminem "smart city" oraz jakie priorytety stawiają przed sobą burmistrzowie w 2022 roku. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

WUF11 – poznaj dobre praktyki dla samorządów płynące z Klimatonu dla Miast

Podczas tegorocznego WUF11 odbyło się podsumowanie grudniowego Klimatonu dla Miast. Jak informowaliśmy w artykule „Aplikacje z Klimatonu dla Miast pomagają samorządom - analiza wdrożeń”, wszystkie projekty, które zostały wybrane do grona laureatów grudniowego hackathonu, zostały w ciągu minionych 6 miesięcy wdrożone. Panel „Innowacje nastawione na wyzwania. Podsumowanie wdrożeń Klimatonu dla Miast” na WUF11 w Katowicach, był zatem okazją do pokazania szczegółów prac nad aplikacjami uszytymi na miarę wyzwań środowiskowych Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia. 

Jak polskie miasta wdrażają innowacje - e-book „Budowanie miast przyszłości”

Duże miasta takie, jak Gdynia, Poznań czy Kraków oraz te nieco mniejsze, jak np. Karczew, Zgorzelec czy Jaworzno – bez względu na wielkość każde z nich łączy jedno – odwaga wdrażania innowacyjnych projektów, które służą miastu i jego mieszkańcom. Zespół PFR we współpracy z samorządami przygotował bezpłatnego ebooka, który jest zbiorem doświadczeń i pomysłów na tworzenie inteligentnych miast przyjaznych lokalnym społecznościom.  Publikacja złożona jest z 21 referencyjnych przykładów miejskich innowacji w trzech kategoriach – cyfryzacji, energetyki i mobilności, mapy wdrożeń w 19 polskich miastach oraz komentarzy ekspertów, którzy na co dzień wspierają rozwój inteligentnych miast w Polsce. 

Czas na ruch pieszych – kolejny artykuł z serii „Jestem z miasta”

Wszyscy jesteśmy pieszymi – to idea, która przyświeca członkom i członkiniom stowarzyszenia Bydgoski Ruch Miejski. Ta grupa bydgoszczan na co dzień walczy o to, by wszystkim mieszkańcom miasta zapewnić możliwość bezpiecznego poruszania się w przestrzeni publicznej. Za szczególnie ważne członkowie stowarzyszenia uznają potrzeby niechronionych uczestników ruchu: pieszych, rowerzystów, osób z ograniczoną mobilnością czy niepełnosprawnościami oraz pasażerów komunikacji publicznej. To właśnie przedstawiciele tych grup są adresatami realizowanych przez Bydgoski Ruch Miejski projektów. Ludzie połączeni wspólną ideą i celem mogą zdziałać wiele – właśnie przykładami takich działań będziemy dzielić się z Wami w cyklu “Jestem z miasta”, poświęconego miejskim stowarzyszeniom i grupom nieformalnym. 

Urban Coolspot Project – jak walczyć z wyspami ciepła?

Jak co roku w miesiącach letnich Polacy odczuli skutki tworzenia się miejskich wysp ciepła, problem ten dotyczy jednak nie tylko Polski, a rozwiązania poszukiwane są na całym świecie. Jedno z nich zaproponowała Julia Sulikowska – Urban Coolspot bada możliwości wykorzystania ceramiki w środowisku miejskim w celu tworzenia chłodnego mikroklimatu. System zatrzymuje deszczówkę spływającą po po uszczelnionych nawierzchniach wodę, wchłania ją dzięki porowatej strukturze i rozprowadza kapilarnie po całej objętości obiektu. W gorące letnie dni stopniowe parowanie chłodzi ciepłe powietrze otoczenia, a wiatr przenosi je przez rozgrzany krajobraz miejski, poprawiając komfort cieplny mieszkańców. Projekt został nagrodzony w prestiżowym międzynarodowym konkursie make me! Łódź Design Festival. 

Testy autobusów wodorowych w polskich miastach

Mieszkańcy Krakowa od 24 czerwca mogą podróżować autobusem wodorowym, który wyposażony jest w ogniwo o mocy 70 kW i posiada pięć zbiorników wodoru o łącznej pojemności ponad 35 kg, dzięki czemu może przejechać na jednym pełnym tankowaniu do 350 km. W Krakowie testowany jest autobus Solaris Urbino 12 hydrogen, który swoją premierę miał w 2019 roku i obecnie ten model wykorzystywany jest w kilkunastu miastach Europy. We Wrocławiu na przełomie czerwca i lipca testowany był polski autobus wodorowy – NeoBus, który testowany był wcześniej również w Gdyni. W II kwartale 2023 roku 20 autobusów wodorowych wjedzie na ulice Rybnika, w którym wcześniej powstanie stacja do tankowania wodoru samochodów osobowych i autobusów. wiadomości ze świata

World Cities Report 2022

World Urban Forum było miejscem prezentacji dwóch ważnych dokumentów: polskiej Krajowej Polityki Miejskiej oraz międzynarodowego raportu World Cities Report, który zawiera analizę możliwych scenariuszy rozwoju miast w przyszłości. Nabierają one znaczenia w kontekście planowania strategicznego i antycypowania negatywnych skutków megatrendów globalnych. W publikacji znajdują się również odniesienia do konieczności skoordynowanego, spójnego planowania rozwoju – także w tym najbardziej przestrzennym wymiarze. Funkcje miasta nie kończą się bowiem na jego granicach. Współczesne miasto potrzebuje relacji ze swoim otoczeniem funkcjonalnym. Ostatnie dwa lata pandemii i rozwój zdalnych technologii pokazały dodatkowo, że mieszkańcy miast szukają alternatyw i dobrego życia także poza nimi. 

Toronto chce uśmiercić smart city na zawsze

Jeszcze w 2018 roku głośno było o projekcie prawdziwego smart city Sidewalk. Na terenie ponad 2 tys. akrów powstać miał hub miejskich rozwiązań technologicznych. Dzielnica Toronto miała stać się przestrzenią testowania dla robotaksówek, podgrzewanych chodników, autonomicznego wywozu śmieci czy rozbudowanej warstwy cyfrowej, za pomocą której monitorowane miały być skrzyżowania, a także wykorzystanie ławek w parku. W maju 2020 roku ogłoszono koniec prac nad projektem, argumentując decyzję niepewnością gospodarczą wywołaną przez pandemię covid-19. Próba przełożenia modelu inteligentnego miasta wypełnionego czujnikami przyjętego w Chinach czy Zatoce Perskiej na demokratyczne społeczeństwa nie zakończyła się sukcesem. Podejście tech-first zraziło wielu, przede wszystkim z racji na obawy o prywatność przyszłych mieszkańców i brak zrozumienia kultury obywatelskiej. 

Europejskie miasta i regiony powołały Sojusz na rzecz odbudowy Ukrainy

W Brukseli zainaugurowano Europejski Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy powstały z inicjatywy Europejskiego Komitetu Regionów. Celem sojuszu jest koordynowanie wspólnych działań UE i regionów w celu efektywnego wsparcia rekonstrukcji Ukrainy, usprawnianie kontaktów i współprac z instytucjami UE czy prowadzenie dialogu na lokalnym i regionalnym szczeblu. Obecny na powołaniu sojuszu Oleksiy Chernyshov – Minister Rozwoju Terytorialnego Ukrainy przekazał, że obecne szkody szacowane są na kwotę 186 miliardów euro. Około 120 tys. domów mieszkalnych zostało zniszczonych a 20 tys. bloków zostało uszkodzonych, z czego 1/3 zupełnie zniszczonych.

4 priorytety burmistrzów w 2022 roku

National League of Cities co roku wydaje raport State of Cities, który przygotowywany jest na podstawie analizy 60 przemówień włodarzy amerykańskich miast pomiędzy październikiem 2021 roku a kwietniem 2022 roku. Uwzględnione są miasta o różnej populacji i położeniu geograficznym. Tegoroczny raport ujawnia o wiele więcej optymizmu burmistrzów niż raport zeszłoroczny, w którym wielu włodarzy wyrażało niepokój dotyczący potrzeby inwestycji w infrastrukturę przy jednoczesnych niższych wpływach do budżetu z racji na pandemię. Z racji na utworzony American Rescue Plan burmistrzowie planują szereg inwestycji w infrastrukturę, wsparcie rozwoju gospodarczego oraz bezpieczeństwa publicznego. 

Trzy europejskie regiony nagrodzone za strategie wspierania przedsiębiorczości

Europejski Komitet Regionów nagrodził strategie wspierania przedsiębiorczości i inteligentnego rozwoju. Hiszpańska metropolia Barcelona została nagrodzona za wizjonerską i ambitną strategię na rzecz przedsiębiorczości, która poprawiła również zgodność z nową strategią UE dot. MŚP i przemysłu. Portugalska gmina Penela dostała nagrodę za ambitną i inspirującą wizję oraz cel stania się „żywym laboratorium”. Wśród nagrodzonych nie zabrakło przedstawiciela Polski – Pomorze Zachodnie wyróżnione zostało jako region nowoczesny, skupiony wokół inteligentnych specjalizacji w obszarach zielonej i niebieskiej gospodarki.  

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #40 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #38 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również