miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #40 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #40 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o tym jak blockchain może wspomóc nowoczesną gospodarkę odpadami, o starcie programu Cyfrowy Powiat, jak zachęcić mieszkańców do rezygnacji z samochodów oraz co nadejdzie po smart city. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Blockchain nadaje się do śmieci – nowoczesne zarządzanie gospodarką odpadami

Polski start-up, który tworzy rozwiązania przeznaczone dla branży odpadowej łączy technologię blockchain z wywózką śmieci. Jego głównym produktem jest SaaS dla przedsiębiorstw komunalnych, ale pracuje także nad bardziej ambitnym projektem - Ratio Waste, który łączy internet rzeczy z technologią blockchain, żeby usprawnić wywóz śmieci. Blockchain pozwala na badanie różnych parametrów środowiskowych. Gminy wykorzystują już tego typu rozwiązania przy pomiarach jakości powietrza. Można też przekazywać przykładowo dane z wodomierzy. Inteligentne wodociągi mogą odczytać dane z blockchaina, i my, mieszkańcy nie musimy spisywać stanu liczników, ani nawet nie wiemy, kiedy są spisywane. 

Start programu Cyfrowy Powiat

Cyfrowy Powiat to konkurs grantowy dedykowany wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego na poziomie powiatów. Planowany budżet programu to 63 857 634 zł. Powiaty mogą wnioskować o dofinansowanie w kwocie od 100 tys. do 350 tys. zł. Program Cyfrowy Powiat będzie realizowany w  ramach wsparcia samorządów w procesie cyfryzacji i wzmocnienia kompetencji w zakresie zdalnej obsługi interesantów. Wnioski można składać od 13 lipca do 11 września 2022 r. Nabór potrwa 60 dni i nie będzie dzielony na rundy. Dofinansowanie przeznaczyć będzie można na 4 obszary: cyfryzację biur, zakup sprzętu IT, szkolenia i zapewnienie cyberbezpieczeństwa.   

Turbiny wiatrowe na dachu ratusza

Ursynowski ratusz jest pierwszym budynkiem użyteczności publicznej w stolicy, na którym zainstalowane zostały turbiny wiatrowe. Po roku działania przyszedł czas na pierwsze podsumowania. Turbiny wyprodukowały ponad 7,5 tys. kWh "zielonej energii", co daje oszczędność ponad 6 tysięcy złotych. Pierwotnie zakładano, że czas zwrotu inwestycji to 9 lat. Przy rosnących cenach energii inwestycja zwróci się nawet w 6,5 roku, jednak nie chodzi tylko o opłacalność. Dzielnica chce wyznaczać kierunek dla kolejnych instytucji publicznych. Jak przekazał ratusz, łącznie od lipca 2021 roku do czerwca 2022 roku wyprodukowały 7 691,68 kWh "zielonej energii", co daje oszczędność 6 172,35 zł.  

Mniej brzydkich zapachów w Gdańsku

Uciążliwości odorowe można mierzyć – na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku wykorzystuje się do tego olfaktometr terenowy Nasal Ranger. Od lutego tego roku prowadzone są regularne pomiary uciążliwości zapachowych na terenie zakładu. Zakup specjalnego urządzenia pozwala pracownikom Zakładu Utylizacyjnego na prowadzenie regularnych badań olfaktometrycznych od 10 lutego br. Na początku wytypowano siedemnaście punktów pomiarowych, w tym sześć zlokalizowanych na kwaterach składowania. W kwietniu i maju trwały prace modernizacyjne w ramach których m.in. podłączono przyłącza odprowadzające biogaz, dzięki tym działaniom już w pierwszej połowie czerwca badania pokazały niższe stężenia substancji odorowych.  

Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Niemal 1,7 tys. szkół z całej Polski wzięło udział w akcji zorganizowanej przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy. Wspólnie z OSE – Ogólnopolską Siecią Edukacyjną. Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to projekt edukacyjno-informacyjny realizowany przez NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym (PAS). Dotychczas uczestniczyło w nim ponad 500 szkół, a teraz – w wyniku rozstrzygnięcia ogłoszonego wiosną br. naboru - dołącza do niego 1,2 tys. kolejnych placówek. Szkoły te otrzymają bezpłatne czujniki smogu i tablice LED do wyświetlania wyników pomiarów w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.wiadomości ze świata

Mieszkańcy nie popierają idei miasta bez samochodów, dopóki sami w takim nie mieszkają

Pozbycie się aut z obszarów miejskich to droga do ograniczenia emisji, czystszego powietrza i zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Większość mieszkańców jest jednak oporna co do zmian związanych z ograniczeniem użycia samochodów w miastach. Jednocześnie to miasta takie jak Kopenhaga, które w latach 70 XX wieku przeszła swoistą rewolucję komunikacyjną określane są za najlepsze miejsca do życia. Przy transformacji miejskiej komunikacji najlepiej stosować taktykę kija i marchewki, czyli tworzyć zachęty, które skłonią do wyboru transportu publicznego czy roweru zamiast utrudniania jeżdżenia samochodem, ponieważ w zatłoczonych obszarach nie uda się stworzyć lepszych usług autobusowych, jeżeli one też utkną w korku.  

Sztuczna inteligencja w miastach – budowanie zaangażowania obywateli i zaufania społecznego

Projekt AI in the City połączył grupę multidyscyplinarnych naukowców, aktywistów i praktyków z różnych organizacji, którzy chcieli podzielić się spostrzeżeniami nt. polityki technologicznej. Autorzy zastanawiali się w jaki sposób może rozwijać się zaangażowanie obywatelskie, gdy dane i sztuczna inteligencja stają się wszechobecne w naszym życiu. Publikacja służyć ma szerokiemu gronu odbiorców, z różnorodnym doświadczeniem, umiejętnościami i zainteresowaniami – od aspektu edukacyjnego po tworzenie prawa i aktywizm. Dzieląc się perspektywami z całego świata omówiono aspekty publicznego zaangażowania, adresowania nierówności i budowania zaufania, publicznych i prywatnych barier w polityce technologicznej czy kierunków lokalnego zarządzania.

Po smart city nadejdzie czas na nature smart city

Dr Anne Stenros to architektka z doktoratem w dziedzinie technologii, pierwsza w historii Chief Design Officer miasta Helsinek. Na swoim stanowisku odpowiadała za oryginalne podejście miasta do tworzenia strategii Smart City. Projektując miasto przyszłości chodzi współtworzenie – tym kierowały się Helsinki, aby zaangażować obywateli, sektor prywatny, publiczny i młodzież. Według dr Stenros Smart City istnieje, jednak ostatnie lata pokazały, że liczy się coś więcej niż tylko bycie inteligentnym technologicznie. Następnym krokiem będzie Nature Smart City, które pozwoli na odbudowę i przywrócenie połączenia człowieka z naturą.  

Jak nauka może ułatwić życie obywateli?

Barcelona przoduje w aplikacjach, które wyznaczają trasy o wyznaczonych parametrach – np. trasę w cieniu czy miejsca z ogólnodostępną wodą. Tym razem, dzięki współpracy miasta ze studentami mieszkańcy i odwiedzający Barcelonę mają dostęp do Planttes app, która umożliwia wybór najmniej wywołującej alergię trasy. Mimo że nauka obywatelska nie jest doceniania – środowisko naukowe nie uważa takich projektów za „właściwą” naukę, bo zazwyczaj nie jest wykorzystywana przy publikacjach, a miejska administracja nie traktuje danych od obywateli jako wystarczających do wykorzystania przy tworzeniu polityk – Barcelona jest pozytywnym wyjątkiem. Miasto przekonane o mocy nauki, już w 2012 roku stworzyło specjalne biuro, które promuje kulturę nauki i współpracy. 

Algorytm umożliwiający przewidywanie przestępczości

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago stworzyli algorytm, który jest w stanie przewidzieć miejsce i wskaźnik przestępczości w mieście z tygodniowym wyprzedzeniem. Model dzieli miasto na przestrzenne kafelki o szerokości ok. 300 metrów i prognozuje przestępczość na tych obszarach z niemal 90-procentową dokładnością. Zweryfikowany został przy użyciu danych historycznych miasta Chicago dotyczących przemocy i przestępstw przeciwko mieniu. Model sprawdza się równie dobrze z danymi z siedmiu innych miast w USA.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #41 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #39 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również