miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #42 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #42 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o pierwszym po wakacjach spotkaniu Klubu Miast Przyszłości, szkolnych ulicach w polskich miastach, najnowszym naborze w ramach programu innowacyjnej dekarbonizacji i o tym jakie wnioski płyną z analizy miejskiej mobilności. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Robotyzacja procesów administracyjnych w Bydgoszczy – podsumowanie spotkania Klubu Miast Przyszłości

Bydgoszcz jako pierwsze i do tej pory jedyne miasto w Polsce wdrożyło aplikację pozwalającą na bezobsługowe pobieranie, dystrybucję oraz archiwizację dokumentów dotyczących płatności za media. Dzięki rozwiązaniu możliwe jest zwiększenie efektywności wykonywanych zadań pracowników poprzez automatyczne tworzenie baz kontrahentów i otrzymanych faktur, a także automatyczną kontrolę poprawności danych na fakturze. Wdrożenie procesu robotyzacji w Bydgoszczy pozwoliło na poczynienie znacznych oszczędności. Artykuł o wdrożeniu opublikowany jest w w Bazie Miejskich Innowacji

Warszawa w półfinale konkursu na Europejską Stolicę Innowacji

12 miast z 11 państw znalazło się w półfinale ósmej edycji konkursu iCapital. Miasta nominowane są w dwóch kategoriach – Europejskiej Stolicy Innowacji lub Wschodzącego Europejskiego Miasta. Warszawa walczy w pierwszej kategorii z miastami takimi jak Aix-Marseille (Francja), Basaksehir (Turcja), Espoo (Finlandia), Madryt (Hiszpania) oraz Walencja (Hiszpania). Następnym etapem konkursu są rozmowy z jury, które wybierze 3 finałowe miasta w każdej kategorii, zwycięzca ogłoszony zostanie podczas EIC Forum w grudniu i oprócz prestiżowego tytułu otrzyma nagrodę w wysokości 1 mln euro. Konkurs wspierany przez Europejską Komisję Innowacji, w ubiegłych latach nagrody otrzymywały Dortmund, Leuven, Nantes i Ateny.

12 milionów złotych dla Cyfrowych Klubów Seniora

Minister Cyfryzacji przeznaczy 12 mln zł na wsparcie Cyfrowych Klubów Seniora. W ramach dotacji około 600 podmiotów działających na rzecz animacji i wsparcia osób starszych będzie mogło zakupić nowoczesny sprzęt (laptop, tablet). Działanie kierowane jest do samorządów oraz organizacji pozarządowych i będzie wspierać walkę z wykluczeniem cyfrowym seniorów. Konkurs skierowany do jednostek samorządu terytorialnego (placówki typu „Senior +”, w tym Dzienne Domy „Senior +” i Kluby „Senior +”) przewiduje dofinansowanie na jedną placówkę do 20 tys. zł.

Szkolne ulice w polskich miastach

Szkolna ulica to projekt, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa wokół placówek edukacyjnych oraz stworzenie przestrzeni wolnej od samochodów, po której bezpiecznie poruszać mogą się dzieci. Realizacja projektu ma zachęcić, aby dojazd samochodem zamienić na transport publiczny, rower czy spacer. Takie rozwiązanie od lat funkcjonuje w europejskich miastach - Paryż pochwalić się może niemal 200 ulicami bezpiecznymi dla uczniów, docelowo ma być ich 300. Wraz z początkiem roku podjęcie działań ogłosiły jedynie dwa polskie miasta – Warszawa i Wrocław.

4,5 mln zł na wodorowe autobusy dla Rybnika

W poniedziałek, 5 września w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim podpisana została umowa o dofinansowaniu w wysokości 45,5 mln zł zakupu przez Rybnik 20 autobusów napędzanych wodorem. Zasilą one tabor rybnickiej komunikacji miejskiej. Otrzymane przez Rybnik dofinansowanie jest jednym z pięciu najwyższych w Polsce i drugim najwyższym w województwie śląskim, jakie zostały przyznane przez NFOŚiGW ramach konkursu „Zielony Transport Publiczny”. Zgodnie z planem, pierwsze autobusy wodorowe powinny wyjechać na ulice Rybnika w II kwartale przyszłego roku. Warto dodać, że nieco wcześniej, bo już w I kwartale 2023 roku przy ul. Budowlanych 6 powstanie ogólnodostępna stacja do tankowania wodoru samochodów osobowych i autobusów. wiadomości ze świata

10 mld euro od EBI dla regionów odchodzących od paliw kopalnych

Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny podpisały porozumienie w sprawie instrumentu pożyczkowego na rzecz sektora publicznego, który stanowi trzeci filar mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Chodzi o finansowanie inwestycji publicznych w regionach, które najsilniej odczuwają skutki trwającego w Europie procesu przechodzenia na model gospodarki neutralnej dla klimatu. Instrument łączy w sobie kredyty EBI w wysokości maksymalnie 10 mld euro oraz dotacje z budżetu UE w wysokości 1,5 mld euro. W Polsce pomoc taka, w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji, może trafić do dziewięciu regionów.

Analiza miejskiej mobilności

Francuski startup Viannova współpracuje z władzami, jak i z dostawcami rozwiązań z obszaru mobilności, aby odpowiednio uregulować ruch pojazdów i maksymalizować użyteczność przestrzeni publicznej. Na platformie gromadzone i analizowane są dane o trasach pojazdów takich jak rowery, hulajnogi, samochody dostawcze czy skutery. Pozwala to władzom miasta zrozumieć wzorce mobilności, zidentyfikować obszary krytyczne - np. Zakorkowane lub zweryfikować w jaki sposób pojazdy te wchodzą w interakcje w przestrzeniach wielofunkcyjnych Analiza danych pomaga planować i wdrażać polityki oraz podejmować konkretne działania, które są opłacalne, ekologiczne i korzystne społecznie.

Nabór pilotażowych miast w programie dekarbonizacji

Do 4 listopada miasta chcące podjąć działania w celu dekarbonizacji i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych mogą zgłosić się do dwuletniego projektu organizowanego przez konsorcjum Net Zero Cities. Celem programu jest identyfikacja i wsparcie europejskich miast w testowaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań umożliwiających szybką dekarbonizację. Wybrane miasta pilotażowe otrzymają finansowanie oraz wsparcie doradców i partnerów konsorcjum, aby przygotować projekt do skutecznego wdrożenia. Dzięki specjalnie przygotowanej platformie możliwe będzie pozyskanie pełnego finansowania oraz skalowania projektu.

Miasta x-minutowe

Ogłoszenie w 2020 roku przez burmistrz Paryża wizji miasta 15-minutowego wywołało niemałe poruszenie wśród urbanistów i projektantów. Wizja ta pozwala na bardziej holistyczne podejście do rozwoju regionalnego niż kwestia zastąpienia aut na ulicach donicami z zielenią - skupia się na kwestii mieszkalnictwa, poziomie udogodnień, wielofunkcyjnym wykorzystaniu przestrzeni i przejściu od globalizmu do lokalizmu. W wielu przypadkach idea miasta 15-minutowego została potraktowana dosłownie, część jednak zdecydowała się na dostosowanie jej do swoich potrzeb. Sztokholm za pomocą specjalnie zaprojektowanych mebli wdrożył ideę miasta 1-minutowego, po eksperymencie okazało się, że o 400% więcej osób spędza czas w przygotowanych na ulicach przestrzeniach. 5-minutowe Vancouver powstało wskutek podziału miasta w 120 miejsc spotkań.

Co dalej z biletem za 9 euro w Berlinie?

Wraz z końcem wakacji zakończył się eksperyment, który był odpowiedzią na kryzys energetyczny i rosnące koszty życia. Za 9 euro można było zakupić bilet na komunikację miejską i regionalną, włączając w to pociągi. Akcję uznać można za sukces. Ostatecznie w jej ramach sprzedano 52 miliony biletów. Ponad 20 proc. z nich  nabyły osoby, które normalnych warunkach nie korzystają z komunikacji miejskiej czy pociągów. Według VDV, organizacji monitorującej funkcjonowanie transportu publicznego zmniejszenie przejazdów samochodami pozwoliło zaoszczędzić około 1,8 miliona ton emisji CO2. Szacuje się, że program kosztował 2,5 miliarda euro, jednak władze nie zniechęcają się przed podjęciem kolejnych działan. Minister transportu pracuje nad koncepcją jednego biletu obejmującego jak najwięcej form transportu miejskiego i regionalnego. Aktualnie prowadzone są negocjacje z przedstawicielami poszczególnych landów.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #44 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #42 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również