miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #47 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #47 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o wnioskach z warsztatów foresightowych PFR dla Miast, obliczaniu śladu węglowego Gdyni, wpływie bibliotek na lokalne społeczności oraz strefach o małym natężeniu ruchu w Londynie. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Jakie są najważniejsze miejskie wyzwania? Wnioski z warsztatów foresightowych PFR dla Miast

Przeszło połowa ludności świata (55 procent) żyje dziś na obszarach zurbanizowanych. Do roku 2050 spodziewany jest wzrost do 68 procent. W miastach, także polskich, jak w soczewce skupiają się wszystkie najważniejsze globalne problemy, m.in. degradacja środowiska, migracje ludności, starzenie się społeczeństwa. Jak więc miasta będą funkcjonować za 10 lat i jakie kwestie będą w tej perspektywie największymi wyzwaniami dla mniejszych i większych ośrodków miejskich? Przeczytaj o wnioskach z warsztatów foresightowych na stronie PFR dla Miast.

Pierwszy autobus wodorowy na warszawskich ulicach

Od czwartku, 3 listopada, warszawiacy mogą korzystać z autobusu napędzanego wodorem. NesoBus, bo tak nazywa się pojazd, kursował będzie – do 15 listopada – na dwóch popularnych stołecznych trasach. NesoBus ma długość 12 metrów i pomieści do 93 pasażerów, w tym do 37 na miejscach siedzących. Wyprodukowany w Świdniku pojazd jest zeroemisyjny, ponieważ jedynym efektem jego spalania jest para wodna.  Nowy autobus został skierowany do obsługi linii, których trasy przebiegają przez zabytkowe, atrakcyjnie turystycznie rejony miasta oraz dzielnice centralne, z gęstą zabudową. W takich warunkach efekt użytkowania nisko- i zeroemisyjnych źródeł napędu jest większy.

Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce oblicza ślad węglowy

Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce, obliczyła swój ślad węglowy w oparciu o wytyczne zawarte w „Global Protocol for Community-Scale Greenhouse Gas Emission Inventories”. To dokument opracowany przez World Resources Institute, C40 Cities oraz ICLEI. Obliczenia dla 2020 roku zostały zrealizowane przez 4-osobowy zespół złożony z pracowników Referatu Adaptacji do Zmian Klimatu Urzędu Miasta Gdyni oraz zewnętrznego konsultanta klimatycznego i obejmują emisje głównych gazów cieplarnianych: dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu. Całkowita ich ilość wyemitowana z terenu Gdyni w 2020 roku to 1 201 tys. ton ekwiwalentu dwutlenku węgla (tCO2e - obliczone emisje poszczególnych gazów przelicza się na oddziaływanie klimatyczne CO2). Oznacza to 4,9 tCO2e na statystycznego gdynianina.

Nowoczesna linia sortownicza w Suwałkach

Na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Suwałkach powstaje warta blisko 30 mln zł instalacja do doczyszczania selektywnie zebranych frakcji odpadów komunalnych. Blisko 15,5 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Inwestycja powstaje w związku z narzuconymi przez Komisję Europejską poziomami segregacji dla naszego kraju. Bez nowoczesnej linii sortowniczej nie byłoby możliwe by to osiągnąć. Dlatego też od kilku lat Miasto Suwałki oraz spółka PGO przygotowywało do realizacji ten projekt - informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Starogard Gdański wykorzystuje odnawialne źródła energii

108 paneli fotowoltaicznych stanęło na parkingu przy Urzędzie Miasta. Konstrukcja zasila w energię elektryczną łącznik w budynku magistratu. Dzięki niej rachunki za prąd w 2023 roku będą niższe. W przyszłym roku Miasto zamierza zainstalować dodatkowe panele fotowoltaiczne na dachu budynku Urzędu oraz garaży znajdujących się na urzędowym parkingu. Fotowoltaika pojawić się ma również na obiektach jednostek podległych Gminie. Władze miasta przygotowują też listę zadań, które pomogą obniżyć koszty utrzymania Miasta, a nie zmniejszą komfortu życia mieszkańców. wiadomości ze świata

Deutsche Post transportuje przesyłki tramwajem

Grupa Deutsche Post DHL rozpoczęła w Schwerinie, stolicy kraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego, transport paczek tramwajem. Specjalnie stworzoną dla celów poczty linią tramwajową na terenie całego miasta, każdego dnia (oprócz weekendów i dni wolnych) będzie przewożonych ok. 450 paczek. Skład będzie wyruszał o 11:17 z zajezdni Haselholz i zatrzyma się na przystankach przy ulicy Kieler Straße, Platz der Freiheit i Hegelstraße. Nie będą to jednak postoje dla pasażerów, a do wymiany transporterów z przesyłkami. Nowy sposób ma pomóc w ograniczaniu emisji CO2 oraz zmniejszyć ruch samochodowy w centrum miasta. Przenoszenie przesyłek z tramwaju do magazynów jest neutralne pod względem CO2, gdyż przewożone są miejskim samochodem dostawczym zasilanym energią elektryczną.

Biblioteki kluczem do zdrowych społeczności

Biblioteki od zawsze były miejscem otwartym dla wszystkich, w obecnych czasach to także miejsca ciche, z bezpłatnym dostępem do internetu oraz prasy. W ostatnich latach znaczenie bibliotek jako trzeciego miejsca (tuż po domu i miejscu pracy) znacząco wzrosły. Biblioteki to znaczące miejsca dla ludzkiego dobrostanu, a w czasach rosnących rachunków za energię szczególnie stały się miejscem do nauki, pracy czy obcowania z kulturą. W Wilnie publiczne biblioteki wzmocniły swoje działania w szczególności dla dzieci i młodzieży, które mogą dołączyć do grup dyskusyjnych, które wspomagają ich zdrowie emocjonalne poprzez biblioterapię oraz platformy to terapii artystycznej.

Szwedzkie miasto redefiniuje transport publiczny dla mężczyzn

Planiści ze szwedzkiego miasta Umeå przeanalizowali dane, które ukazały, że istnieje znaczna różnica w przypadku przemieszczania się kobiet i mężczyzn do pracy. Podczas gdy kobiety zazwyczaj korzystają z autobusów, mężczyźni natomiast wybierają samochód. Wyniki badań były przyczyną powstania projektu „Innowacje na rzecz równych i zrównoważonych dojazdów do pracy”, który ma odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób zachęcić mężczyzn pracujących w przemysłowej dzielnicy Västerslätt do podróży komunikacją miejską, a co za tym idzie zmniejszyć wpływ ich pracy na klimat.

Londyńczycy zdecydowali o utworzeniu 200 stref o małym natężeniu ruchu

W Londynie przez lata ogłaszano rewolucyjne plany stworzenia „bezkolizyjnych” autostrad dla rowerów. Jednak dopiero pandemia uświadomiła jak kluczową rolę przy zachęceniu do korzystania z rowerów stanowi odpowiednia infrastruktura i skłoniła władze do podjęcia zmian w organizacji ruchu w mieście. „Streetspace for London” to ambitny projekt zwiększenia przestrzeni dla pieszych i rowerzystów. Dzięki głosom mieszkańców zdecydowano o utworzeniu 200 „stref o małym natężeniu ruchu” (LTN) – czyli kwartałów ulic, na których ruch kołowy jest ograniczony przez zamknięcie ich częściowo dla aut, dzielenie tej przestrzeni z pieszymi oraz wprowadzenie dużych limitów prędkości dla samochodów.  

Otrzymaj wejściówkę na targi Smart City Expo World Congress w Barcelonie

PFR dla Miast jest partnerem wydarzenia Smart City Expo World Congress w Barcelonie, czyli jednego z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń dla osób działających na rzecz obszaru inteligentnych miast. Konferencja jest kluczowym miejscem spotkań ekspertów i liderów najbardziej innowacyjnych miast, firm, ośrodków badawczych i organizacji międzynarodowych na świecie. Jako partner wydarzenia mamy możliwość przekazania naszym czytelnikom darmowych wejściówek na Smart City Expo. Aby zgłosić chęć udziału w największych targach smart city należy wysłać wiadomość na adres miasto@pfr.pl

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #48 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #46 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również