miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #5 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #5 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

Tym razem przeczytacie m.in. o nowych regulacjach dotyczących urządzeń transportu osobistego, najbardziej problematycznych w segregacji odpadach, niecodziennej rywalizacji dwóch holenderskich miast oraz demonstracji wykorzystania dronów do świadczenia miejskich usług.

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Lex UTO – koniec dyskryminacji mikropojazdów?

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej szereg dokumentów dotyczących ruchu drogowego i pojazdów. Nowe przepisy odnoszą się przede wszystkim do urządzeń transportu osobistego (UTO), których stan prawny do tej pory nie jest uregulowany. W dokumencie hulajnogi elektryczne zostały skategoryzowane jako pojazdy, dzięki czemu ich użytkownicy już nie dostaną mandatu jeżdżąc po ulicach, ale tylko takich z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Jednocześnie, utrzymany został przepis ograniczający ich prędkość do 20 km/h.

Polskie technologie satelitarne rozwiną się na Podkarpaciu

Przedstawiciele samorządu województwa podkarpackiego, dwóch uczelni wyższych i operatora telekomunikacyjnego Exatel podpisali list intencyjny w sprawie powołania klastra kosmicznego. Klaster będzie miał na celu wsparcie budowy Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi oraz rozwój technologii bezpiecznej łączności i wysokiej jakości danych m.in. dla sektora publicznego. Inicjatywa wpisuje się w potencjał naukowo-badawczy i gospodarczy Podkarpacia, które wybrało lotnictwo i kosmonautykę jako wiodącą specjalizację w Regionalnej Strategii Innowacji.

Czy mogę sfinansować ławkę w mieście? Odpowiedzi samorządów

Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR zapytało 66 polskich miast na prawach powiatu o możliwość postawienia ławki z kwietnikiem w publicznej przestrzeni miejskiej (np. zamiast jednego miejsca parkingowego) z inicjatywy i przy współfinansowaniu mieszkańców. Niecała połowa samorządów jednoznacznie potwierdziła taką możliwość. Od 2010 roku wszystkie miasta w Polsce mają obowiązek ustanowienia regulacji dotyczących inicjatywy lokalnej, lecz badanie pokazało, że wiele samorządów ma ograniczoną świadomość na temat możliwości realizacji podobnych inwestycji z udziałem mieszkańców.

Optymalizacja zakupu energii przez spółki komunalne

Przy rosnących kosztach energii elektrycznej spółki komunalne mogą zapewnić sobie stabilne dostawy bezpośrednio od wytwórców zielonej energii. Umożliwiają to umowy cPPA (corporate Power Purchase Agrrement), na bazie których odbiorca zobowiązuje się przyjąć produkowaną energię po ustalonej cenie bez udziału systemu aukcyjnego, a docelowo bez udziału spółki obrotu i dystrybutora. Mimo ograniczeń wynikających z Prawa Zamówień Publicznych, umowy cPPA stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnego zakupy energii.

Wyszukiwarka pomaga mieszkańcom segregować odpady

Choć powstała w Warszawie – korzystają z niej mieszkańcy miast z całej Polski. Wyszukiwarka segregujna5.um.warszawa.pl pozwala w prosty sposób sprawdzić do którego pojemnika należy wyrzucić dany przedmiot. Twórcy portalu z warszawskiego ratusza podzielili się statystykami z 2020 roku – najczęściej wyszukiwanym odpadem był karton po mleku, a łącznie stronę odwiedziło 3,5 mln osób. Użytkownicy mogą zgłaszać brakujące w bazie przedmioty do dodania przez urząd, a także sprawdzić swoją wiedzę poprzez wypełnienie quizu o segregacji.

 

wiadomości ze świata

Porozumienie Burmistrzów rekrutuje do programu partnerskiej nauki

Porozumienie Burmistrzów zaprasza do programu wymiany doświadczeń przy wdrażaniu strategii neutralności klimatycznej w miastach. Zakwalifikowani uczestnicy programu zostaną sparowani z innymi samorządami ze względu na zgłoszone potrzeby, wyzwania i wiedzę. Poza wymianą dobrych praktyk i pomysłów przedstawiciele miast będą mogli skorzystać także z eksperckich porad dotyczących ubiegania się o finansowanie projektów związanych z energetyką i klimatem. Wnioski można składać poprzez stronę Porozumienia do 19 marca 2021 roku.

Europejskie dążenia do transportu bez spalin

Niektóre państwa Europy (np. Dania, Norwegia, Niemcy) już zapowiedziały zakaz rejestracji oraz importu samochodów spalinowych od 2030 roku. Wybrane miasta (np. Amsterdam) za dekadę zakażą wjazdu także używanych aut z silnikami benzynowymi oraz dieslami. Jak radzą sobie europejskie państwa w drodze do realizacji tych zapowiedzi? W 2020 roku w Norwegii ponad 70 proc. nowych aut było elektrycznych. Średnia europejska nie napawa jednak takim optymizmem – tylko 3,5 proc. wyprodukowanych aut w 2019 posiadało silniki elektryczne.

Odbetonowywanie miast po holendersku

Rywalizacja między miastami czasem może mieć pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców. Rotterdam i Amsterdam nawiązały niecodzienną walkę o prym w odbetonowywaniu miejskiej przestrzeni. Ruch zainicjowany przez organizacje pozarządowe sprawił, że holenderskie metropolie pozbyły się łącznie prawie 100 tys. betonowych płyt okalających budynki, sadząc na ich miejscu trawę, kwiaty i krzewy. Akcja pomaga adaptować miasta do zmian klimatu – większa powierzchnia zieleni chłonie obfite opady i ogranicza ryzyko powodzi.

Jak powstają miejskie wyspy ciepła?

Redukcja powierzchni asfaltu i betonu pozwala także niwelować inne negatywne zjawisko występujące w miastach – wyspy ciepła. Jak wyjaśnia artykuł na portalu Ecoreactor, wymienione wyżej materiały akumulują dużą ilość energii słonecznej i sprawiają, że w miastach temperatura jest wyższa niż na obszarach niezabudowanych. Zjawisko jest najbardziej uciążliwe dla mieszkańców w Chinach i Stanach Zjednoczonych w najbiedniejszych, wysoko zurbanizowanych dzielnicach, gdzie występuje mało zieleni, a dostęp do klimatyzacji jest ograniczony.

Podniebna mobilność w miastach na wznoszącej

Cztery europejskie miasta zostały wybrane na przeprowadzenie demonstracji usług świadczonych przy użyciu dronów w ramach projektu finansowanego przez Komisję Europejską. Konsorcjum złożone z kilkunastu firm technologicznych przeprowadzi ponad 100 godzin testów podniebnych taksówek, transportu towarów i wyposażenia medycznego, inwentaryzacji infrastruktury, monitoringu oraz wsparcia służb ratunkowych. Wyniki demonstracji pomogą opracować regulacje dla miejskiej mobilności w powietrzu w Europie.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #6 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #4 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również