miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #55 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
miasto prasowka 55

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.
W tym wydaniu znajdziecie informacje m.in. planach zbudowania pierwszego w Polsce CityLabu, zbliżającym się kongresie ITS, dzielnicy pozytywnej energetycznie, która powstanie w Budapeszcie czy certyfikacji What Works City. 

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Przystanek na czas – podsumowanie Klubu Miast Przyszłości  

W styczniu odbyła się pilotażowa edycja Kursu Analityka Miejskiego PoukłaDANE organizowanego wspólnie przez PFR dla Miast i Integrator Danych Miejskich IRMiR.  Wzięli w nim udział przedstawiciele i przedstawicielki z 12 polskich samorządów, którzy w trakcie warsztatów pod okiem ekspertów pracowali nad stworzeniem koncepcji narzędzi analitycznych pozwalających usprawnić zarządzanie miastem w jednym z wybranych obszarów. Podczas ostatniego spotkania Klubu Miast Przyszłości, członkowie zwycięskiego zespołu, złożonego urzędników z Poznania i Kołobrzegu, zaprezentowali stworzone podczas kursu rozwiązanie „Przystanek na czas”, czyli interaktywną aplikację wizualizującą na mapie sieć przystanków i ich zasięgi na tle gęstości zaludnienia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie, zapoznaj się z nagraniem ze spotkania. 

Jak rozwijać miejską sieć ładowania pojazdów elektrycznych? 

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych zaprasza na kolejne webinarium Forum Innowacyjnego Transportu, które odbędzie się już 29 marca 2023. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, jak miejską infrastrukturę ładowania rozwija Oslo, czyli nieformalna stolica elektromobilności Europy, gdzie już teraz co piąty zarejestrowany samochód napędzany jest silnikiem elektrycznym. Będzie można posłuchać także o tym, jak elektromobilność jest rozwijana w Zielonej Górze, jakie są główne bariery jej rozwoju i czy można je usuwać prowadząc aktywną politykę zachęcającą do lokalizacji elektromobilnych inwestycji przez podmioty prywatne. Gośćmi spotkania będą panowie Michał Szulc i Krzysztof Staniszewski, zastępcy dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami w UM Zielona Góra. Aby zapisać się na spotkanie, należy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy.

Zielone innowacje powstaną w Malborku 

UP Foundation zaprasza mieszkanki i mieszkańców Malborka na bezpłatne warsztaty projektowania Zielonych Innowacji. Warsztaty składają się z cyklu czterech spotkań i adresowane są do wszystkich osób, którym bliski jest temat ekologii, małej retencji, czy zrównoważonej rewitalizacji miasta. W trakcie warsztatów uczestnicy i uczestniczki będą mogli wypracować swoje pomysły na innowacje i wykorzystać w praktyce metodę projektowania usług oraz design thinking. Warsztaty są częścią projektu pt. Dialog i współpraca międzysektorowa motorem wdrażania zielonych innowacji w regionie, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Najlepsze rozwiązania mają szansę na wdrożenie w gminach. 

Chełm z pierwszym w Polsce SmartCity Lab 

ITS Polska stworzy pierwsze w Polsce SmartCity Lab w Chełmie. Będzie to przestrzeń rozwoju innowacyjnych technologii, łącząca sektor publiczny, nauki i biznesu. Laboratorium powstanie w nowo wybudowanym Chełmskim Centrum Aktywności Gospodarczej. Zakres rozwijanych technologii obejmie nie tylko inteligentny transport, ale także szeroką gamę projektów z dziedziny tzw. inteligentnego miasta. Docelowym środowiskiem testowym i produkcyjnym stanie się całe miasto Chełm. Współpraca w ramach SmartCity Lab w Chełmie to okazja dla startupów, które zyskują unikalne środowisko wdrożeniowe. To także sposobność dla innych miast na przetestowanie nowych rozwiązań. 

Rybnik najaktywniejszym miastem w Śląskiej Przestrzeni Innowacji 

Aż 8 z 13 innowacji, zgłoszonych w ramach Śląskiej Przestrzeni Innowacji powstało na zamówienia Miasta Rybnika, miejskich jednostek organizacyjnych i instytucji kultury lub rybnickich organizacji pozarządowych. Kreatywni mieszkańcy Rybnika, ale też osoby i organizacje spoza miasta, odpowiedzieli na pojawiające się w Rybniku wyzwania rozwojowe w obszarach: rozwój białych miejsc pracy, rozwój zielonych miejsc pracy, ograniczanie społecznych skutków ubóstwa energetycznego, rewitalizacja społeczna miast i niski wskaźnik zatrudnienia kobiet. Program Śląska Przestrzeń Innowacji realizowany jest przez Fundację Fundusz Współpracy oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Najlepszy projekt otrzyma 45 tysięcy złotych na jego realizacja, a z kolei autor innowacji, która, zdaniem ekspertów, w najwyższym stopniu spełnia kryteria programu, otrzyma bon na upowszechnienie w wysokości 50 tysięcy złotych.

wiadomości ze świata

15. Europejski Kongres ITS rozpocznie się w maju 

W dniach 22-24 maja 2023 będzie miał miejsce 15. Europejski Kongres ITS. Wydarzenie odbędzie się w Lizbońskim Centrum Kongresowym, a jego gospodarzami są ERTICO – ITS Europe i Lisboa Câmara Municipal. Europejski Kongres ITS to okazja do poznania szans, wyzwań oraz korzyści rozwiązań związanych z inteligentną mobilnością. W trakcie wydarzenia zaplanowane są liczne wystąpienia oscylujące wokół tematyki mobilności. Główne zagadnienia, jakie zostaną poruszone podczas wydarzenia będą dotyczyć m.in. transportu współdzielonego, zarządzania mobilnością przyszłości, wykorzystania analizy danych w transporcie czy możliwości rozwoju nowych usług transportowych.

W Budapeszcie powstanie pozytywnie energetyczna dzielnica 

Újpest to pierwsza dzielnica Budapesztu, która więcej energii wytworzy niż zużyje. Władze węgierskiej stolicy uważają, że zamiast koncentrować się na poszczególnych budynkach, lepiej tworzyć całe zrównoważone energetycznie części miasta. Zamieszkiwany przez około 100 tysięcy mieszkańców Újpest jest najbardziej wysuniętą na północ dzielnicą leżącą na prawym brzegu Dunaju. Przekształcenie będzie odbywać się stopniowo i zaczęto w centralnej części dzielnicy w okolicach skrzyżowania Megyeri út i Fóti út. Nadwyżki prądu będą wytwarzać tu publiczne placówki i instytucje takiej jak oczyszczalnia ścieków Eszka-Pest, dom opieki przy Bella ut, a nawet znajdujący się tu cmentarz komunalny.  Miasto chce tu także wspierać rozwój zrównoważonej mobilności.  

Akcelerator innowacji z finansowaniem 100 milionów funtów 

Brytyjski Departament Nauki, Innowacji i Technologii potwierdził udział Glasgow w finansowaniu 11 projektów, mających na celu przyspieszenie dynamicznego rozwoju innowacyjnej gospodarki regionu w ramach akceleratora innowacji. Projekty rozwijane w Glasgow Innovation Accelerator będą dotyczyć lokalnych wyzwań gospodarczych, jak również krajowych i globalnych problemów społecznych i środowiskowych. Faza wyboru projektów została już zakończona. Rozpoczną się one już tej wiosny, po przejściu kontroli due diligence przeprowadzonych przez Innovate UK. Program IA będzie wspierał kluczowe cele gospodarcze regionu, takie jak zwiększenie produktywności, zapewnienie wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu i osiągnięcie zerowej emisji netto.  

120 milionów euro na miejskie innowacje 

EUI planuje uruchomienie kilku naborów projektów w zakresie innowacji miejskich. Pierwsze zaproszenie do składania wniosków zostało opublikowane w październiku 2022 r. Nabór został niedawno zamknięty, z 99 wnioskami nadesłanych z 21 państw członkowskich. Zwycięskie projekty zostaną ogłoszone w czerwcu. Kolejne zaproszenie do składania projektów dotyczących innowacyjnych działań miejskich zaplanowano na maj 2023 r.  na propozycje działań na rzecz zielonych miast, zapewnienia zrównoważonej turystyki i wykorzystania talentów zostanie przeznaczona kwota 120 milionów euro. Europejska Inicjatywa Miejska zapewni zainteresowanym podmiotom miejskim możliwość bezpośredniego dostępu do finansowania innowacji na rzecz inteligentnego, zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju miast.

Certyfikat What Works Cities uzyskało już 55 miast 

Organizacja Bloomberg Philanthropies wprowadziła w 2017 r. certyfikat What Works Cities, aby wyróżnić miasta w Stanach Zjednoczonych w największym stopniu napędzane danymi. Pierwszych dziewięć miast uzyskało certyfikat w 2018 r., a obecnie miast, które przeszły ścieżkę certyfikacji jest już 55. Uzyskanie certyfikatu to znacznie więcej niż uznanie. Miasta otrzymują także pakiet najwyższej klasy wsparcia dostępnego na każdym etapie ich przygody z danymi — niezależnie od tego, czy są już zaawansowanym poziomie, czy dopiero zaczynają. Jedną z korzyści programu jest możliwość przeprowadzenia samooceny w zakresie wykorzystania danych. Miasta, które wykonają test, mogą liczyć na współpracę z ekspertem, który pomoże im opracować plan działania dostosowany do potrzeb i aspiracji ich miasta oraz utrzymać zaangażowanie liderów miejskich. Program zapewnia również dostęp do zaangażowanej społeczności praktyków, umożliwiającej wymianę wiedzy i doświadczeń i pozwalającej przywódcom miast uczyć się od siebie i inspirować dobrymi praktykami.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #56 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #50 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również