miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #6 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #6 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

Tym razem przeczytacie m.in. o sposobie postępowania w przypadku cyberataku na urząd, trójmiejskim standardzie dla osób z niepełnosprawnościami, pilotażu europejskiego narzędzia do oceny inwestycji w poprawę efektywności energetycznej oraz sztuce ulicznego prototypowania.

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Co robić w razie cyberataku na urząd?

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego został zaatakowany przez cyberprzestępców 8 lutego. Jak raportuje CERT Polska działający w strukturach Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej, liczba cyberataków na jednostki administracji samorządowej rośnie z roku na rok. Jak powinno zachować się miasto po naruszeniu bezpieczeństwa systemów informatycznych? CERT Polska rekomenduje m.in. odizolowanie zarażonych maszyn od reszty sieci, sprawdzenie typu wirusa oraz zgłoszenie incydentu do CERT.

Koniec jedynego w Polsce w pełni elektrycznego car-sharingu

Zeroemisyjny system współdzielenia samochodów InnogyGO! w szczytowym momencie udostępniał w Warszawie ponad 400 pojazdów. Projekt zapoczątkowany w 2019 roku okazał się nierentowny, dlatego operator zdecydował o zamknięciu usługi. Dlaczego innowacyjny car-sharing nie poradził sobie na rynku? Wśród przyczyn eksperci wymieniają m.in. pandemię koronawirusa, wysoką cenę samochodów elektrycznych i koszty ich naprawy, konkurencję ze strony mikromobilności oraz brak rozwiniętej sieci ładowania. 200 pojazdów od InnogyGO! trafi do konkurencyjnego Traficara.

Węglem i nie węglem. Raport o ogrzewaniu kamienic

W ramach polsko-norweskiej inicjatywy DiverCITY 4 został opublikowany raport dotyczący rzeczywistych kosztów, zużycia energii i warunkach korzystania z różnych systemów ogrzewania we wrocławskich kamienicach. Autorzy publikacji przeanalizowali 15 przykładów lokali, na podstawie których rekomendują scenariusze zmian wraz z efektami, jakie mogłyby przynieść w kontekście kosztów ogrzewania. Przygotowano także algorytm postępowania dla pracowników JST mający ułatwić im podjęcie wyzwania poprawy jakości powietrza w ich mieście.

Trójmiasto przyjęło standard dla osób z niepełnosprawnościami

W co czwartej pomorskiej rodzinie żyje osoba z niepełnosprawnością. W celu poprawy warunków ich funkcjonowania Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot (OMGGS) przyjął Standard Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Dokument opracowany przez grono 80 ekspertów, praktyków i samych zainteresowanych zawiera listę 30 działań, które mają być wdrożone w 59 gminach wchodzących w skład OMGGS. Zadania mają skupiać się w pierwszej kolejności na budowaniu świadomości i edukacji.

Jak powstał system rewitalizacji w Polsce? Podcast

Gościem jednego z odcinków miejskiego podcastu „Urbcast” był Andrzej Brzozowy – ekspert w zakresie rozwoju terytorialnego i współautor dokumentów strategicznych dotyczących polskiej polityki regionalnej. Andrzej Brzozowy przybliża okoliczności powstania Krajowej Polityki Miejskiej, wyjaśnia funkcjonowanie systemu rewitalizacji w Polsce, a także pokazuje możliwości kariery zawodowej dla osób chcących zajmować się rozwojem miast.

 

wiadomości ze świata

Pilotaż europejskiego narzędzia badającego efektywność energetyczną

Projekt MICAT (Multiple Impacts Calculation Tool) realizowany w ramach Horyzontu 2020 ma na celu rozwój narzędzia pomagającego w szacowaniu efektów inwestycji w poprawę efektywności energetycznej. Obecnie poszukiwane są trzy miasta powyżej 30 tys. mieszkańców do przeprowadzenia testów narzędzia – każdy zakwalifikowany samorząd będzie miał możliwość sprawdzenia swojej strategii efektywności energetycznej w ciągu dwóch lat oraz otrzyma do 9 tys. euro w zamian za zaangażowanie w proces. Zapisy prowadzone są do 1 marca 2021 roku.

Wielki powrót nocnych pociągów w Europie

Pozornie nieefektywny czasowo międzynarodowy transport pociągami ma szansę wrócić do łask – dzięki połączeniom nocnym. Branża kolejowa w Europie najwidoczniej próbuje wykorzystać kryzys poturbowanego pandemią transportu lotniczego i w kolejnych latach przywrócone zostaną połączenia Deutsche Bahn między stolicami Niemiec, Francji, Szwajcarii i Austrii. Nie tylko nasi sąsiedzi rozwijają połączenia nocne, wiosną ruszą także pociągi z Pragi przez Kraków do Przemyśla. Zaletą takiej metody transportu jest m.in. bardzo niski ślad węglowy.

Jak bezboleśnie przeprojektować ulicę? Sztuka prototypowania

Ograniczenie liczby pasów jezdni jest często trudną do podjęcia decyzją narażającą przedstawicieli miasta na ostrą krytykę ze strony kierowców. Stowarzyszenie inżynierów ruchu NACTO opracowało strategie, które pomagają przeprowadzić ten i wiele innych procesów związanych ze zmianą organizacji ruchu w mieście. Metoda bazuje na prototypowaniu – początkowo planowane zmiany są wprowadzone tymczasowo i niskim kosztem, a jeśli reakcja mieszkańców jest pozytywna można kontynuować prace nad docelowym rozwiązaniem.

Barcelona planuje ograniczyć wynajem mieszkań dla turystów

Miasto odwiedzane rocznie przez miliony turystów zaproponowało ustawę zabraniającą wynajmu prywatnych apartamentów na krócej niż 30 dni. Zmiana ma być reakcją na rosnące problemy z dostępnością mieszkań na wynajem długoterminowy oraz niekontrolowany przyrost ruchu turystycznego pogarszający jakość życia stałych rezydentów miasta. Projekt został przekazany do trzymiesięcznych konsultacji społecznych i jeśli zostanie zaakceptowany, będzie jednym z najsurowszych przepisów ograniczających działanie firm najmu krótkoterminowego jak Airbnb.

Helsinki wzmocnią prawo obywateli do zarządzania danymi

Stolica Finlandii dołączyła do MyData Global – sieci zrzeszającej organizacje wspierające prawa obywateli do decydowania o prywatności danych. Coraz większa ilość danych zbieranych w miastach rodzi obawy mieszkańców co do sposobu ich wykorzystania, dlatego ważna jest transparentność przedstawicieli urzędu, a także umożliwienie mieszkańcom decydowania które informacje mogą być używane i przekazywane innym organizacjom.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #7 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #5 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również