miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #66 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #66 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W najnowszym wydaniu wspominamy o miejskim rolnictwie,postępującym procesie adaptacji biurowców na budynki mieszkalne, roli innowacji społecznej w rozwoju podmiejskim oraz o tym jak miasto może ułatwić życie cyklistom i jak angażować młodzież w procesy zrównoważonego rozwoju miast. 

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z PolskiUrząd w chmurze – kompetencje dla samorządowców

W środę, 13 września, zaplanowany jest webinar organizowany przez Związek Miast Polskich (ZMP) we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Spotkanie będzie miało na celu przedstawienie rozwiązań chmurowych, które mogą efektywnie wspierać pracę urzędów miast. Podczas tego bezpłatnego wydarzenia, uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak rozwiązania chmurowe różnią się od tradycyjnych rozwiązań on-premise. Prezentowane zostaną także możliwości i korzyści związane z wykorzystywaniem chmur w pracy urzędów miast. Rejestracja dostępna tutaj

Lokalne inwestycje, globalne sukcesy: dobre praktyki dla samorządów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz firma INVESTIN zapraszają na wydarzenie pod tytułem „Lokalne inwestycje, globalne sukcesy: dobre praktyki dla samorządów”, będące częścią cyklu Connect & Scale Up. Inicjatywa skupiająca się na wspieraniu polskich innowatorów oraz inicjatyw biznesowych ma na celu dzielenie się wiedzą, umożliwianie networkingowi oraz promowanie krajowych osiągnięć. W trakcie wydarzenia, planowanego na 28 sierpnia, eksperci przedstawią strategie pozyskiwania finansowania dla jednostek samorządu terytorialnego, przyciągania zagranicznych inwestorów oraz przykłady udanych praktyk wspierania przedsiębiorczości na lokalnym poziomie. Dostęp do wydarzenia online jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji.

Konsultacje Mobilnej Metropolii

Trwają prace nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot - kompleksowym dokumentem, mającym na celu poprawę jakości transportu publicznego oraz infrastruktury dla rowerzystów i pieszych. Głównymi założeniami planu są redukcja emisji zanieczyszczeń oraz stworzenie atrakcyjnej i zdrowej przestrzeni dla mieszkańców regionu. W ramach planowanych 30 sierpnia konsultacji, mieszkańcy mają szansę zapoznać się z proponowanymi rozwiązaniami zawartymi w planie oraz zgłosić swoje uwagi.  

Gliwice ponownie w Intelligent Cities Challenge

Gliwice po raz drugi stają przed wyzwaniem Intelligent Cities Challenge (ICC), inicjatywy Komisji Europejskiej, promującej ekologiczną i cyfrową transformację miast. W ramach ICC 2.0, Gliwice będą skupiać się na "Local Green Deals" - wspólnych inicjatywach na rzecz zielonej transformacji. W ciągu 24 miesięcy, miasto planuje projekty w obszarach energii odnawialnej, budownictwa miejskiego oraz mobilności. Miasto przystępuje do drugiej edycji ICC, kontynuując dążenie do trwałych i innowacyjnych rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju. Więcej informacji dostępnych na stronie intelligentcitieschallenge.eu

Kongres Nowej Mobilności 2023

W dniach 26-28 września bieżącego roku, Łódź Expo stanie się areną spotkania liderów, praktyków i ekspertów z obszaru elektromobilności podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023. W trakcie tego znaczącego forum, które organizuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), omawiane będą kluczowe wyzwania rynku zeroemisyjnych technologii. Wśród uczestników wydarzenia, obejmującego przedstawicieli administracji publicznej, biznesu, nauki oraz trzeciego sektora, cechującego się otwartą i warsztatową formułą, nawiązane zostaną nowe partnerstwa i współprace, stanowiące fundament przyszłości zrównoważonej mobilności. 

wiadomości ze świata

Czy miasta mogą wyżywić się same?

Estońska firma Bolt, lider w dziedzinie dostaw rowerowych i skuterowych, we współpracy z ekspertami od autonomicznej mobilności, firmą Starship Technologies, wprowadza do użytku małe autonomiczne pojazdy dostawcze w Tallinie. Klienci będą mieli możliwość wygodnej i szybkiej dostawy za pomocą jednego przycisku, a po przybyciu autonomicznego robota wystarczy nacisnąć inny przycisk, aby odebrać zamówienie. To kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju transportu i przyjaznych dla środowiska miast, a choć na razie rozwiązanie to nie dotarło do Polski, dynamiczny rozwój Bolta sugeruje, że podobne autonomiczne pojazdy mogą wkrótce zawitać także do polskich miast.  

Adaptacja z biurowca do budynku mieszkalnego

Liczba projektów adaptacyjnej przebudowy w amerykańskim sektorze wielorodzinnego budownictwa wzrosła w ciągu ostatniego roku, z 77 000 jednostek w 2022 roku do rekordowych 122 000 w 2023 roku, według najnowszego raportu Adaptive Reuse Report opublikowanego przez RentCafe. Przekształcanie biur na mieszkania może przyczynić się do ożywienia obszarów miejskich, zwłaszcza w centrach miast, które mogą stać się bardziej dynamiczne i zamieszkałe. Wprowadzenie mieszkańców do tych obszarów może wspierać lokalną gospodarkę, handel i usługi. Lokalizacja mieszkań w centrach miast może pomóc w zmniejszeniu potrzeby długich dojazdów do pracy, co przyczynia się do redukcji emisji spalin i przeciążenia transportu publicznego. 

Innowacja społeczna w wyzwaniach związanych z infrastrukturą krytyczną

Badania przeprowadzone w stolicy Ghany, Akkra, pokazują, że mieszkańcy obszarów podmiejskich znajdują praktyczne sposoby na radzenie sobie z wyzwaniami związanymi z codziennym życiem. W badaniach autorzy odkryli, że społeczna innowacja jest kluczem do rozwiązania tych problemów. Mieszkańcy tego obszaru stosują kreatywne podejścia do zarządzania infrastrukturą wodno-sanitarną, włączając technologię oraz kapitał społeczny i wiedzę tradycyjną. Autorzy artykułu podkreślają, że potrzebne jest uznanie i wsparcie tych innowacyjnych praktyk w obszarach nieformalnych, aby budować zrównoważone i włączające miasta, a urbanistom i planistom zależy na tym, aby uczyć się od mieszkańców i integrować ich działania w procesie tworzenia polityki miejskiej. 

Wiedeń daje zielone światło cyklistom

Miasto Wiedeń, będące członkiem Europejskiej Federacji Rowerowej (ECF), podjęło innowacyjny krok w kierunku poprawy przyjazności rowerowej mobilności miejskiej. Wprowadzono tam tzw. “grünpfeile” na 330 sygnalizatorach świetlnych, pozwalając cyklistom na skręt w prawo na czerwonym świetle. To ambitne posunięcie ma na celu stymulację wzrostu liczby rowerzystów w Wiedniu, promując zrównoważony transport i zmniejszając zatory. Decyzja o wprowadzeniu “grünpfeile” jest oznaką zaangażowania miasta w rozwijanie inteligentnej i zrównoważonej infrastruktury, umożliwiającej bezpieczniejsze i wygodniejsze korzystanie z rowerów jako środka transportu. 

Przyspieszanie zrównoważonego rozwoju miejskiego poprzez zaangażowanie młodzieży

Przyspieszenie zrównoważonego rozwoju miejskiego poprzez zaangażowanie młodzieży. W artykule autorstwa Hitesh Vaidya, dyrektora National Institute of Urban Affairs oraz Berjis Driver z Youth ki awaaz podkreślono, że młodzież odgrywa kluczową rolę w przyspieszaniu transformacji w obszarze zrównoważonego rozwoju miejskiego. Współczesne miasta stają się odbiciem marzeń i rzeczywistości różnych pokoleń, a to młodzież stoi na czele procesu katalizowania zmian. Wspierając walkę z kryzysem klimatycznym i utratą bioróżnorodności oraz dążąc do tworzenia przyjaznych, zrównoważonych i odpornych środowisk, młodzi ludzie przyczyniają się do tworzenia harmonijnego współistnienia z naszą planetą. 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #67 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #65 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również