miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #9 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #9 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o pierwszej emisji zielonych obligacji przez duże polskie miasto, szansach i wyzwaniach wdrożenia 5G w samorządach, technologiach smart city najbardziej zagrożonych cyberatakami, a także integracji współdzielonej mobilności w Mediolanie. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Rusza II edycja Akademii - miasta w obliczu transformacji

Już po raz drugi polscy samorządowcy ze średniej wielkości miast mają okazję podnieść swoje kompetencje i przy wsparciu ekspertów wypracować innowacyjne projekty gotowe do wdrożenia w ich miastach. Druga edycja Akademii Miast Przyszłości organizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju kładzie jeszcze większy nacisk na pogłębianie wiedzy o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie cyfryzacji i transformacji energetycznej. Gościem specjalnym gali był Kamil Wyszkowski, Prezes Rady Global Compact Network Poland, który opowiedział o światowym kryzysie wodnym związanym ze zmianami klimatu.

Łódź wyemituje zielone obligacje

Łódź jest pierwszym dużym polskim miastem, który dokona emisji zielonych obligacji. Pozyskane w ten sposób środki finansowe w wysokości 50 mln zł zostaną przeznaczone na dwie inwestycje środowiskowe: budowę zbiorników retencyjnych przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków oraz przebudowę drogi w ramach projektu sieci transportu niskoemisyjnego. Wiceprezydent miasta Adam Pustelnik zaznacza, że zielone obligacje i proekologiczne inwestycje zaczynają warunkować zainteresowanie danym miastem.

Debata o 5G – szansa na rewolucję w zarządzaniu miastem

Innowacje przyszłości czyli znaczenie rozwoju sieci komórkowej i technologii 5G dla miast i wsi – w debacie pod taką nazwą wzięli udział reprezentanci administracji rządowej, uczelni i jednostek samorządowych. Miejscy włodarze zwrócili uwagę, że upowszechnienie technologii 5G pomoże usprawnić działanie miasta w trzech głównych obszarach: transportu, usług komunalnych i interakcji z mieszkańcami. Uczestnicy debaty rozmawiali także o najbliższych wyzwaniach stojących przed Polską: aukcji częstotliwości, wyborze operatora krajowego oraz szkoleniach dla odbiorców 5G.

NIK alarmuje: 40% terenów zagrożonych suszą rolniczą

Narodowa Izba Kontroli sprawdziła działania dotyczące zapobieganiu suszy rolniczej. Zjawisko obejmuje niemal 40% obszarów rolnych i leśnych w Polsce, zwłaszcza w województwie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim. NIK zwraca uwagę na niewystarczające inwestycje zwiększające retencję wód opadowych – obecnie zbiorniki są w stanie zmagazynować jedynie 6,5% średniorocznego odpływu rzecznego przy potencjale geograficznym na poziomie 15%. Instytucja rekomenduje m.in. wprowadzenie jednolitej ewidencji urządzeń melioracyjnych w systemach IT, która pomoże zarządzać gospodarką wodną.

8 edycja konkursu na Eco Miasto – motywem zielona odbudowa

Od 19 marca do 25 czerwca 2021 roku miasta mogą zgłaszać projekty w ósmej edycji konkursu Eco-Miasto. Najlepsze inicjatywy w kategoriach: gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami i zrównoważona mobilność otrzymają tytuł Eco-Miasta, zostaną opublikowane na stronie projektu, w publikacjach konferencyjnych oraz w mediach społecznościowych partnerów. Konkursowi patronuje m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

wiadomości ze świata

Burzliwe losy mieszkalnictwa w Bejrucie

Mieszkania w stolicy Libanu łącząc architektoniczne tradycje Europy i Bliskiego Wschodu wykształciły unikalny styl, którego cechą był centralnie umiejscowiony hol stanowiący dekoracyjne i funkcjonalne serce posiadłości aspirującej klasy średniej. Budynki przeżyły wojnę domową, zarządzanie naznaczone korupcją, a wreszcie ubiegłoroczną eksplozję magazynu saletry, która pozostawiła wiele bejruckich zabudowań w ruinie. Tylko 100 spośród 650 historycznych mieszkań pozostało nienaruszonych, a ich dalszy los leży w rękach lokalnych społeczności, które starają przywrócić unikalnym budynkom dawny blask.

Doświadczenia afrykańskich miast zaowocowały platformą danych

Na kanwie projektów poświęconych gospodarce obiegu zamkniętego w Kapsztadzie i Akrze organizacja Circle Economy przygotowała narzędzie o nazwie Circle City Scan Tool (CCST). Platforma pomaga miejskim decydentom i planistom dobierać działania o największym potencjale zmniejszania emisyjności gospodarki na podstawie zbiorów danych ekonomicznych i geograficznych. Narzędzie jest bezpłatne i ma do niego dostęp każdy zainteresowany. Baza zawiera już polskie miasta, a dane aktualizowane są na bieżąco.

Technologie smart city najbardziej narażone na cyberataki

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badania cyberbezpieczeństwa najpopularniejszych technologii ICT wprowadzanych w miastach. Rozwiązaniami najbardziej narażonymi na ataki hakerskie okazały się: systemy nagłego ostrzegania, monitoring wizyjny i sygnalizacja świetlna. Autorzy rekomendują wymianę doświadczeń między miastami i ostrożny dobór dostawców w celu minimalizacji ryzyka zakupu technologii potencjalnie niebezpiecznych dla prywatności danych mieszkańców.

Mediolan zintegruje współdzieloną mobilność

Agencja Mobilności i Środowiska w Mediolanie podjęła się partnerstwa z paryską firmą technologiczną Vianova w celu poprawy funkcjonowania mobilności współdzielonej na terenie miasta. Mediolan zakłada, że przekształci 35 km dróg na ścieżki rowerowe i ciągi piesze, a ma w tym pomóc współpraca z ponad 17 operatorami urządzeń transportu osobistego. W ramach projektu zostanie przygotowana platforma współdzielenia danych między firmami, dzięki której mieszkańcy będą mogli łatwiej zaspokajać swoje potrzeby transportowe.

Gorące Serce Helsinek – zwycięzca konkursu na dekarbonizację miasta

Prezydent Helsinek ogłosił zwycięzców konkursu, w którym zespoły pracowały nad wyzwaniem: w jaki sposób zdekarbonizować ogrzewanie w Helsinkach używając jak najmniej biomasy? Najciekawsze rozwiązanie zostało nazwane Gorącym Sercem (The Hot Heart) i jest połączeniem magazynu energii termalnej z terenem rekreacyjnym dla mieszkańców. Pod kilkunastoma futurystycznymi kopułami rozwijałby się całoroczny las tropikalny i baseny z gorącą wodą podgrzewaną energią z pobliskich odnawialnych źródeł energii.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #10 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #8 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również