miejskie innowacje

Miejskie Innowacje #1 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #1 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata z ostatnich dwóch tygodni. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach o samorządach oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

Tym razem przeczytacie m.in. o rezultatach pracy 200 programistów podczas Hackathonu dla Miast, wykorzystaniu technologii blockchain przez służby ratownicze w jednym z polskich samorządów, nowych przestrzeniach do spędzania czasu przez młodzież w czasie kwarantanny oraz ograniczaniu emisji CO2 poprzez zmiany w kodzie budowlanym.

4 problemy średnich miast rozwiązane w 48 godzin

W dniach 20-23 listopada odbył się Hackathon dla Miast – inicjatywa PFR i GovTech Polska, w ramach której 200 programistów z całej Polski opracowywało rozwiązania dla czterech wyzwań zgłoszonych przez średnie miasta. Zwycięzcy w każdej z czterech kategorii stworzyli aplikacje pomagające m.in. wybierać najbardziej opłacalne źródło ciepła, mierzyć ruch w mieście, bezpiecznie ewidencjonować odpady i prowadzić biznes online lokalnym mikroprzedsiębiorcom. Zwycięskie zespoły po przetestowaniu rozwiązań w miastach otrzymają 30 000 zł.

Miasto-gąbka odpowiedzią na wyzwania zmian klimatu

Odpowiednie gospodarowanie wodą opadową jest coraz ważniejszym wyzwaniem, przed którymi stoją miasta na całym świecie w obliczu postępujących zmian klimatu. Obserwatorium Polityki Miejskiej przeanalizowało przykłady polskich i zagranicznych projektów w temacie błękitno-zielonej infrastruktury. W artykule można dowiedzieć się m.in. o Gdańskiej Polityce Retencji Miejskiej oraz ciekawej inicjatywie Grow Green realizowanej na wrocławskim osiedlu Ołbin.

Zielona energia w gniazdkach mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego

Projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego, o którym pisaliśmy w Bazie Miejskich Innowacji, wchodzi w kolejny etap realizacji. Sieć energii odnawialnej w ostatnich tygodniach została doprowadzona do pierwszych budynków wielorodzinnych przy ul. Grunwaldzkiej – płynący w niej prąd pochodzi m.in. z biomasy drzewnej. Energia ta jest tańsza o około 15-20% i do końca tego roku będzie z niej mogło skorzystać ponad 100 indywidualnych odbiorców.

Technologia blockchain wpiera służby ratunkowe w Olsztynie

W Olsztynie pomyślnie zakończono testy SmartKey, rozwiązania umożliwiającego służbom ratowniczym wejście do dowolnego budynku chronionego w mieście bez konieczności namierzania posiadacza kluczy lub oczekiwania na pozwolenie. SmartKey jest oparty o technologię blockchain Ethereum, która daje bezpieczeństwo właścicielom i mieszkańcom budynków. Olsztyn jest jednym z pierwszych samorządów na świecie, w którym zostanie wdrożone to rozwiązanie. 

Wnioski z funkcjonowania e-hulajnóg w Krakowie

Urządzenia transportu osobistego (UTO), a w szczególności elektryczne hulajnogi szturmem weszły do polskich miast korzystając z próżni prawnej. Świadczenie usług wynajmu UTO nie jest regulowane w polskim ustawodawstwie, co prowadzi do negatywnych skutków np. w postaci nieprawidłowego parkowania pojazdów. IRMiR rozpoczął badanie rynku e-hulajnóg od Krakowa, w którym działa obecnie sześciu operatorów. Analiza ma na celu opracowanie rekomendacji dotyczących funkcjonowania UTO w polskich miastach.

Testy elektrycznej drogi w Szwecji

W mieście Lund (Szwecja) rozpoczęto testy projektu EVolution Road – drogi, która umożliwia ładowanie baterii autobusów podczas jazdy. Głównym celem projektu jest skrócenie czasu postoju na ładowanie pojazdów oraz zmniejszenie liczby baterii trakcyjnych w celu ograniczenia kosztów eksploatacji. Odcinek testowy ma długość jednego kilometra – do 2022 roku przez jeden tydzień w miesiącu trolejbusy będą testowo ładowały się na elektrycznym buspasie będąc w ruchu.

Smart City Expo z pandemią w centrum uwagi

Największa konferencja dotycząca inteligentnych miast w Europie skupiła się na wpływie pandemii na konieczność cyfryzacji w samorządach oraz ekologicznej odnowie. Prelegenci rozmawiali także o społecznych kwestiach z tym związanych, np. dostępności do usług cyfrowych i edukacji. Lacina Koné, prezes Smart Cities Africa, zwrócił uwagę na fakt, że 49% mieszkańców Afryki nie korzysta z dostępnych usług, głównie ze względu na brak odpowiednich urządzeń mobilnych.

Co robi młodzież w czasie kwarantanny?

Discord, Roblox i Minecraft w czasie kwarantanny zastępują młodzieży place zabaw, boiska i szkoły. Choć przebywanie w przestrzeni cyfrowej nie jest niczym nowym, dopiero w czasie pandemii nasza rozrywka zaczęła przenosić się prawie wyłącznie do sieci. Wielu młodych ludzi przechodzi ten czas znacznie lepiej niż dorośli – przysposobili sobie środowisko internetowe i poznali jego możliwości już wiele lat temu. Artykuł pozwala poznać potrzeby, przyzwyczajenia i trendy wśród pokolenia Z.

Kradzież rowerów osiąga historyczne wyżyny

W Stanach Zjednoczonych kradzież rowerów w okresie od marca do września 2020 roku wzrosła o 68% w stosunku do poprzedniego roku. Jak radzą z tym sobie miasta? Wielu samorządowców przyznaje, że problem nie jest priorytetowy w czasach pandemii i trudno znaleźć jedno skuteczne rozwiązanie. Część miast inwestuje w nową infrastrukturę do bezpiecznego przechowywania rowerów, natomiast niektóre stawiają na edukację – opisywanym przykładem jest inicjatywa Bike Theft Reduction w Milwaukee.

Kod budowlany może pomóc miastom ograniczyć zmiany klimatu

Produkcja cementu powoduje 5% światowych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Produkowany z niego beton stanowi średnio 80% materiału budowlanego wykorzystywanego w miastach. Marin County w Kalifornii postanowiło ograniczyć emisje miejskich projektów poprzez wprowadzenie nowych zasad do kodu budowlanego dotyczących składu betonu. Takie podejście promuje wykorzystanie nowych,  mniej emisyjnych technologii konstrukcyjnych.

 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #2 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Dynamiczne zarządzanie transportem w stolicy Podkarpacia
Następny

Zainteresują Cię również