Miasto Smart City miejskie innowacje miasto przyszłości

Najbardziej inteligentne miasta świata i azjatyckie innowacje w “Monitoringu trendów w innowacyjności”

PFR dla Miast
Najbardziej inteligentne miasta świata i azjatyckie innowacje w “Monitoringu trendów w innowacyjności”

Szczegółowe przedstawienie koncepcji smart city, ranking najbardziej inteligentnych miast i nowatorskie rozwiązania wdrażane w Azji – m.in. te tematy poruszone zostały w najnowszym “Monitoringu trendów w innowacyjności”. Jak na tle największych światowych ośrodków miejskich prezentują się polskie miasta?

“Monitoring trendów w innowacyjności” to cykliczny raport przygotowywany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach projektu inno_LAB. Celem publikacji jest przedstawianie zjawisk korzystnie wpływających na rozwój innowacyjnych rozwiązań, wzrost przedsiębiorczości i poprawę życia społeczeństw, szczególności funkcjonujących w ramach Narodowych Systemów Innowacji (NSI). Przykłady te mogą stanowić inspirację do wprowadzenia podobnych działań w Polsce.

Najnowszy raport PARP prezentuje najciekawsze inicjatywy z zakresu rozwoju innowacyjności w krajach dotychczas przedstawionych w Raportach, takich jak Norwegia, Wielka Brytania, Malezja, Korea Południowa czy Stany Zjednoczone, a także analizę Narodowego Systemu Innowacji w Holandii. Dwunaste opracowanie szczególnie obszernie przedstawia koncepcję inteligentnych miast jako ośrodków wykorzystujących nowoczesne technologie i narzędzia analizy danych dla polepszenia jakości usług publicznych, szybszego udostępniania informacji i zoptymalizowania wydajności operacyjnej celem poprawy jakości życia mieszkańców.

Które miasta są najbardziej smart?

W publikacji przywołany został ranking najbardziej inteligentnych miast na świecie[1]. Według badania obejmującego łącznie 118 miast z całego świata, przeprowadzonego przez International Institute for Management Development oraz Singapore University of Technology and Design, liderem zestawienia okazał się Singapur, który zdobył ocenę “AAA”. Miasto-państwo wykorzystuje m.in. rozwiązania internetu rzeczy do monitorowania czystości przestrzeni publicznych, zagęszczenia ruchu czy zużycia energii i mediów. Singapur posiada też systemy testowania pojazdów autonomicznych oraz zaawansowanie systemy zarządzania gospodarką wodną umożliwiające przetwarzanie wody szarej i zasolonej.

Drugie miejsce zajął Zurych, otrzymując ocenę “AA” – co ciekawe aż trzy szwajcarskie miasta znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu. Na ostatnim miejscu podium znalazło się Oslo, również z oceną “AA”. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również kolejno Tajpej, Lozanna, Helsinki, Kopenhaga, Genewa, Auckland (wszystkie ocenione na “A”) oraz Bilbao (ocena “BBB”).

Azja przoduje w innowacyjności

Opracowanie PARP przedstawia również inne ciekawe trendy w zakresie innowacji w azjatyckich państwach – Chiny w 2021 r. przeznaczyły na działania B+R aż 2,44% PKB (378 miliardów dolarów) i uplasowały się na 12 miejscu Światowego Rankingu Innowacji 2021 (Global Innovation Index 2021). Jeszcze w 2012 kraj ten znajdował się na 34 pozycji zestawienia, co czyni go liderem w kontekście tak szybkiego wzrostu wydatków na prace badawczo-rozwojowe.

W Korei Południowej jeszcze w tym roku wprowadzone mają zostać usługi publiczne wykorzystujące najnowsze technologie informacyjne i sztuczną inteligencję, jak system IoT do pomiaru w Seulu drobnego pyłu i reagowania na jego podwyższone poziomy. Rozwijane są także inteligentne platformy do zarządzania kryzysowego czy „asystenci formularzy” do automatycznego wypełniania formularzy dla administracji państwowej[2].

W Malezji realizacja programu mającego na celu rozwój sektora dronów ma pozwolić na utworzenie 100 tysięcy nowych miejsc pracy do 2030 roku. Rząd Tajwanu zainwestuje natomiast ponad 250 mln Euro na wdrażanie technologii kwantowych nowej generacji[3]. W zakresie innowacji energetycznych przykład stanowić może Japonia, której rząd omawia właśnie nowe regulacje zachęcające do stosowania wodoru i amoniaku jako źródeł energii.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się na stronie PARP.

Jak plasują się polskie miasta na tle zagranicznych liderów smart city?

We wcześniej przywołanym rankingu najbardziej inteligentnych miast na świecie znalazły się dwa polskie miasta – Warszawa na 75. miejscu oraz Kraków na 80. Technologia może pomóc rozwiązać wiele problemów, które pojawiają się w miastach i lepiej przygotować je do wyzwań przyszłości. O tym jak polskie miasta wdrażają technologie dowiedzieć się można z najnowszej publikacji pt. „Budowanie miast przyszłości”. W bezpłatnym e-booku przedstawiamy 21 referencyjnych przykładów miejskich innowacji w trzech kategoriach – cyfryzacji, energetyki i mobilności. Działania PFR dla Miast wyszczególnione zostały również w raporcie PARP pośród inicjatyw administracji publicznej wspierających smart city w Polsce.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Connect and Scale Up o technologiach miejskich. Jak rozwijać współpracę samorządu z przedsiębiorcami?
Wyzwania mobilności miejskiej w perspektywie funduszy unijnych i obowiązujących regulacji
Następny

Zainteresują Cię również