aktualności wydarzenia smart city klub miast przyszłości

Skaner retencji danych osobowych w Łomiankach - podsumowanie spotkania Klubu Miast Przyszłości PFR

PFR dla Miast
Skaner retencji danych osobowych w Łomiankach - podsumowanie spotkania Klubu Miast Przyszłości PFR

W dniu 13 czerwca odbyło się spotkanie Klubu Miast Przyszłości, którego tematem była retencja danych osobowych. Jest to kluczowa kwestia dla samorządów, ponieważ zarządzanie danymi osobowymi ma fundamentalne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności obywateli. W dobie cyfryzacji, gdzie coraz więcej usług publicznych jest dostępnych online, samorządy muszą być świadome ryzyk związanych z przechowywaniem i przetwarzaniem danych oraz przestrzegać przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, takich jak RODO. 

Na spotkaniu zaprezentowano rozwiązanie opracowane podczas hackathonu Hack2React, który odbył się w czerwcu 2023 roku. Miasto Łomianki zgłosiło wyzwanie polegające na przygotowaniu skanera retencji danych osobowych. Zwycięski zespół sth_fishy stworzył skaner, który lokalizuje, klasyfikuje i usuwa pliki zawierające dane osobowe, działający offline i instalowany lokalnie na komputerach użytkowników. Rozwiązanie jest proste w użyciu, skalowalne i wzmacnia cyberbezpieczeństwo gminy. Po fazie diagnozy i testów z użytkownikami, zespół wdrażał narzędzie w gminie Łomianki. 

 

Podczas wydarzenia Tomasz Torbus, przedstawiciel Urzędu Miasta Łomianek, opowiedział, jak rozwiązanie jest wykorzystywane w urzędzie. Urzędnicy mogą codziennie samodzielnie sprawdzać, czy na ich komputerach nie zalegają pliki zawierające dane osobowe wraz z datami, a następnie dokonać ich anonimizacji lub usunięcia. System umożliwia również tworzenie raportów ze ścieżkami dostępu, co pozwala łatwo odnaleźć pliki zawierające wrażliwe dane i posiadać zestawienie z danego komputera. 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Jak działa Giełda Miejskich Technologii - podsumowanie Klubu Miast Przyszłości
System Monitorowania Usług Publicznych - podsumowanie spotkania Klubu Miast Przyszłości PFR
Następny

Zainteresują Cię również