smart city Innowacje smart city expo

Blisko 400 prelegentów i 1000 wystawców z obszaru smart city. Wywiad z dyrektorem Smart City Expo World Congress.

PFR dla Miast
Blisko 400 prelegentów i 1000 wystawców z obszaru smart city. Wywiad z dyrektorem Smart City Expo World Congress.

Do tegorocznej edycji targów Smart City Expo World Congress, wiodącego na świecie wydarzenia dedykowanego inteligentnym miastom, pozostały niecałe 2 tygodnie. Ugo Valenti, dyrektor kongresu, a także jednostki biznesowej Miasta i Społeczności w Fira Barcelona opowiedział o tym jak powstała idea zorganizowania wydarzenia ukierunkowanego na prezentację produktów i usług z obszaru technologii smart city pośród przedstawicieli administracji rządowej, miast, instytucji europejskich i mediów, a także o ostatnich przygotowaniach i o tym czego możemy spodziewać się podczas tegorocznej edycji wydarzenia.

Pozostały 2 tygodnie do rozpoczęcia Smart City Expo World Congress. Jak wyglądają końcowe przygotowania?

Tegoroczna edycja Smart City Expo World Congress (SCEWC) 2022 zapowiada się bardzo dobrze. Chociaż możemy jeszcze nie osiągnąć ilości uczestników równej tej sprzed pandemii, z pewnością wygląda to na ogromny krok w porównaniu z edycją z 2021 roku. W tym roku kongres odbędzie się dwóch częściach hali ekspozycyjnej Gran Via w Barcelonie i będzie gościł ponad 400 najlepszych międzynarodowych prelegentów oraz blisko 1.000 wystawców. Spodziewamy się około 20.000 uczestników. Spośród wielu tematów, które zostaną zagospodarowane w ramach wydarzenia pragniemy przede wszystkim  zastanowić się w jaki sposób to mieszkańcy mogą przyczynić się do budowania lepszych miast. Program kongresu SCEWC będzie obejmował 8 obszarów tematyczny: gospodarka, technologie wspomagające, energia i środowisko, zarządzanie, infrastruktura i budynki, życie i włączenie społeczne, mobilność oraz bezpieczeństwo i ochrona. Warto również podkreślić, że będziemy współgospodarzami dwóch innych wydarzeń: Światowego Kongresu Tomorrow.Mobility oraz PUZZLE X. Pozwoli nam to stworzyć bezprecedensową platformę wiedzy o inteligentnych rozwiązaniach i nowatorskich materiałach.

Skąd pomysł na zorganizowanie targów poświęconych inteligentnym miastom?

Pomysł na uruchomienie SCEWC zrodził się w pierwszej dekadzie 2000 roku. Fira de Barcelona zorganizowała wydarzenie o nazwie Ecocity & Industry poświęcone usługom miejskim i maszynom. Dla zespołu organizatorów stało się bardzo jasne, że sfera miejska znajduje się na skraju zmiany paradygmatu i że bardzo potrzebne jest nowe wydarzenie, które zgromadzi całą dostępną wiedzę i innowacje. Aby to osiągnąć, w 2011 roku uruchomiliśmy Smart City Expo, niewielkie w tamtym czasie wydarzenie, które, jak byliśmy pewni, szybko się rozwinie. Nie byliśmy wtedy w pełni świadomi, że stworzyliśmy coś, co miało stać się wzorem dla międzynarodowych wydarzeń poświęconych miejskim innowacjom. Podczas naszej pierwszej edycji gościliśmy 118 wystawców i 6000 zwiedzających i jak już wtedy wielokrotnie powtarzaliśmy, wtedy nawet najbardziej ambitna podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Od tego momentu inicjatywa rozrosła się do ogromnego wydarzenia, które organizujemy w tej chwili - z ponad 20.000 odwiedzającymi, którzy przybędą do Barcelony w połowie listopadza.

Przedsięwzięcie ewoluowało w podobny sposób, jak sama koncepcja smart city. Rozpoczęliśmy jako bardzo technologiczna konferencja skoncentrowana na opracowywaniu holistycznych rozwiązań dla miast, w których ICT i nowe przełomowe technologie były głównym motorem transformacji miast. Chociaż technologia nadal jest i będzie podstawą inteligentnych miast, poszerzyliśmy zakres i przeszliśmy do bardziej złożonej wizji, w której w centrum wszystkiego znajduje się obywatel, w której proces podejmowania decyzji nie jest już odgórny, a innowacje to znacznie więcej niż technologia. Korzystamy z technologii informacyjno-komunikacyjnych, aby uczynić miasta lepszymi miejscami do życia poprzez uczestnictwo, integrację i funkcjonowanie miast, które mają na celu zrównoważony rozwój środowiskowy, społeczny i gospodarczy.

Jakie inspirujące osoby będą obecne podczas kongresie?

Na kongresie pojawi się ponad 400 prelegentów a także przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z całego świata. Wyróżnienie tylko kilku jest z pewnością bardzo skomplikowane. Naszymi głównymi prelegentami będą architektka Elizabeth Diller, działacz społeczny i ogrodnik Ron Finley oraz matematyczka Hannah Fry.

Kształtowanie zachowań poprzez publiczne przestrzenie miejskie to jeden z tematów, którymi zajmuje się Elizabeth Diller od wielu dziesięcioleci. Profesorka projektowania architektonicznego na Uniwersytecie Princeton w ramach swojej prywatnej praktyki bada, jak przestrzeń funkcjonuje w naszej kulturze i rozumie architekturę jako fizyczną manifestację relacji społecznych. Wśród jej projektów znajdują się New York High Line i transformacja półwiecznego kampusu sztuk performatywnych Lincoln Center. Wszyscy możemy się od niej wiele nauczyć.

Zasianie nasion zmian było dosłownym i metaforycznym celem Rona Finleya od 2010 roku. Znany na całym świecie jako „Gangsta Ogrodnik”, Ron zaczął odzyskiwać zaniedbane skrawki trawników przy ulicach sadząc warzywa. Dziesięć lat później jego ogrody nie tylko obrodziły w warzywa i kwiaty, ale także pomogły utworzyć zdrowsze i bardziej odpowiedzialne i zrównoważone społeczności wokół Los Angeles.

Prace Hannah Fry mogą mieć ogromne znaczenie dla przyszłości miast. Jest profesorką matematyki miast w Centrum Zaawansowanej Analizy Przestrzennej - University College London, a jej praca koncentruje się na dekodowaniu pozornie chaotycznego gobelinu, którym może wydawać się miasto. Hannah bada wzorce ludzkich zachowań w środowisku miejskim, a jej prace naukowe dotyczą szerokiego zakresu problemów i pytań społecznych, od zakupów i transportu po przestępczość miejską, zamieszki i terroryzm.

Ilu uczestników, reprezentujących jakie kraje, ma wziąć udział w wydarzeniu? Które kraje lub miasta najchętniej wdrażają rozwiązania smart city?

Spodziewamy się około 20.000 uczestników z ponad 100 krajów. W rzeczywistości wiele krajów i regionów ma własne stoiska na powierzchni wystawienniczej, od miast takich jak Barcelona po regiony takie jak kraje skandynawskie lub Niemcy. Gościmy również delegacje z krajów i miast Afryki i Ameryki Łacińskiej, a zebranie ich wszystkich w Barcelonie jest wyraźnie jednym z głównych celów SCEWC.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​wszystkie kraje i miasta są chętne do wdrażania inteligentnych rozwiązań miejskich. Szybkość i wielkość tych zmian zależy od wielu różnych czynników. Zazwyczaj większe miasta dysponują większym budżetem na wdrażanie nowych rozwiązań, ale tam innowacje wymagają więcej czasu na pełne wdrożenie właśnie ze względu na wielkość i zasięg metropolii. Zamiast tego mniejsze miasta mogą znacznie szybciej wdrażać rozwiązania, które mają realny wpływ na życie ich mieszkańców.

W skali kontynentów wszystkie kraje są świadome, że muszą przekształcić swoje miasta, aby uczynić je zrównoważonymi i bardziej przyjaznymi dla ich mieszkańców. Szybkość, zasięg i rodzaj rozwiązań będą się znacznie różnić. Na przykład mobilność jest kluczowym elementem na całym świecie, ale kraje Ameryki Łacińskiej naprawdę inwestują w łączenie wszystkich sąsiadów, ponieważ ma to ogromny wpływ na gospodarkę miast. Miasta europejskie są obecnie bardziej skoncentrowane na zrównoważonym rozwoju i aktualizacji starych infrastruktury, podczas gdy miasta azjatyckie koncentrują się na rozwoju nowych miast, które mogą przyjąć miliony nowych mieszkańców dzięki trwającemu procesowi urbanizacji.

Jakie dodatkowe atrakcje czekają na osoby, które pojawią się na targach w tym roku?

W dniach 15-17 listopada 2022 r. SCEWC będzie współgospodarzem dwóch innych wydarzeń, które będą również poruszały kluczowe tematy dla przyszłości naszego społeczeństwa: Tomorrow.Mobility World Congress (TMWC) i PUZZLE X. Pierwsze z nich jest współorganizowane przez EIT Urban Mobility, inicjatywę Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, organu Unii Europejskiej, która skupi się na promowaniu projektowania i przyjmowania nowych modeli zrównoważonej mobilności miejskiej. Program Kongresu TMWC zajmie się kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed coraz bardziej zurbanizowanym społeczeństwem i skoncentruje się na tematach, które zmienią mobilność w nadchodzących latach, takich jak mobilność jako usługa (MaaS), mikromobilność, transport publiczny, logistyka ostatniej mili , przyszłościowy i cyfrowy transport, infrastruktura transportowa oraz transformacja i efektywność energetyczna. Ponadto SCEW po raz drugi będzie gospodarzem PUZZLE X. Wydarzenie ma na celu uchwycenie potencjału zaawansowanych materiałów i nanotechnologii w rozwiązywaniu niektórych wyzwań, przed którymi stoi społeczeństwo. Wśród kluczowych technologii prezentowanych w programie są materiały kwantowe, materiały niskowymiarowe czy materiały 2D, takie jak grafen.

Pełną agendę wydarzenia znajdziesz na stronie.

Otrzymaj wejściówkę na targi Smart City Expo World Congress w Barcelonie

PFR dla Miast jest partnerem wydarzenia Smart City Expo World Congress w Barcelonie, czyli jednego z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń dla osób działających na rzecz obszaru inteligentnych miast. Konferencja jest kluczowym miejscem spotkań ekspertów i liderów najbardziej innowacyjnych miast, firm, ośrodków badawczych i organizacji międzynarodowych na świecie. Jako partner wydarzenia mamy możliwość przekazania naszym czytelnikom darmowych wejściówek na targi Smart City Expo. Aby zgłosić chęć udziału w największych targach smart city należy wysłać wiadomość na adres [email protected].

 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miasta wyzwań 2033: Technologie kwantowe - wywiad z Pawłem Gorą
Odkryj przyszłość inteligentnych miast na Smart City Expo World Congress 2023
Następny

Zainteresują Cię również