hackathon Innowacje

Znamy wyzwania polskich miast średnich w związku z pandemią Covid-19

PFR dla Miast
 Znamy wyzwania polskich miast średnich w związku z pandemią Covid-19

Do Hackathonu dla Miast zgłosiło się 30 samorządów, spośród których najciekawsze wyzwania związane z pandemią przesłały Chełm, Stargard, Świdnik i Zduńska Wola. Nad ich rozwiązaniem pracować będą programiści z całej Polski, którzy do 15 listopada wyślą swoje zgłoszenie do udziału w wydarzeniu.

Zespoły, które podczas 48-godzinnego maratonu programowania stworzą najlepsze projekty, mogą liczyć na nagrodę w wysokości 30 000 zł. Hackathon dla Miast jest jednym z głównych wydarzeń GovTech Festival, czyli trwającego miesiąc cyklu dostępnych dla wszystkich wydarzeń online, i odbędzie się już 20-22 listopada 2020 r.

Pandemia COVID-19 stawia samorządy przed wieloma wyzwaniami, w obszarach edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa czy też w zakresie działalności samych urzędów. Dlatego Polski Fundusz Rozwoju oraz GovTech Polska połączyły siły, aby wesprzeć lokalne społeczności w walce z kryzysem. Swoje wyzwania do  Hackathonu dla Miast zgłosiło 30 miast średnich. Specjalna komisja złożona z przedstawicieli PFR, GovTech Polska oraz Związku Miast Polskich wyłoniła cztery najciekawsze wyzwania:

ZARZĄDZANIE MIASTEM

Chełm: Bezpieczna segregacja odpadów – uszczelnienie systemu gospodarki śmieciowej w celu zmniejszenia ryzyka związanego z odbiorem odpadów medycznych.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Stargard: Generator lokalnego biznesu – platforma umożliwiająca świadczenie usług i sprzedaż produktów online przez lokalnych mikroprzedsiębiorców.

TRANSPORT

Świdnik: Mobilność szyta na miarę – analiza ruchu miejskiego w celu pozyskania danych do rozwoju infrastruktury publicznej.

EKOLOGIA

Zduńska Wola: Energetyczna transformacja miasta – narzędzie pomagające w wyborze najbardziej opłacalnego źródła ciepła przez gospodarstwa domowe.

Wysoko ocenione zostały też aplikacje miast takich, jak: Iława, Jastrzębie-Zdrój, Legnica, Rydułtowy, Zgierz, Dzierżoniów, Konin i Malbork.

Hackathon dla Miast jest jednym z kluczowych wydarzeń GovTech Festiwalu, podczas którego chcemy pokazywać, że cyfryzacja może pomagać innym nie tylko wirtualnie, ale też całkowicie realnie. Dlatego cieszę się, że tym wydarzeniem tworzymy przestrzeń do połączenia przedstawicieli miast z najzdolniejszymi programistami z całej Polski. To szczególnie istotne, dlatego że efektem ich współpracy będą rozwiązania wyzwań bezpośrednio związanych z naszymi lokalnymi społecznościami.

– mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

Miasta, które zostały wybrane i będą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, zyskają wiele nowych rozwiązań, dzięki którym będą mogły działać i rozwijać się w nowych warunkach.

Nowe Technologie, które zastosowaliśmy przy tworzeniu Tarczy Finansowej PFR pozwoliły na szybkie wsparcie przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii. Teraz innowacyjne rozwiązania chcemy przenieść na grunt lokalny, aby ułatwić urzędom codzienną pracę na rzecz mieszkańców. Dziękuję samorządom, które zgłosiły się do hackathonu, bo przesłane wyzwania były bardzo ciekawe, a wybór czterech wymagał wielu analiz i dyskusji. Wkrótce w ramach PFR dla Miast ruszymy z kolejnymi projektami dla samorządów, więc zachęcam miasta do pozostania z nami w stałym kontakcie i włączania się w nowe działania.

– mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR

Organizatorzy zapraszają do udziału w przedsięwzięciu 3-5 osobowe zespoły programistów, którzy nie boją się nowych wyzwań i chcą wesprzeć lokalne społeczności. Hackathon to także szansa na przetestowanie swojego pomysłu w wybranym mieście oraz poznanie innych programistów i eks-pertów. W zgłaszanym zespole powinno być co najmniej dwóch programistów (back-end, front-end), specjalista GIS, projektant UX oraz osoba z doświadczeniem biznesowym. Docelowo do Hackathonu zakwalifikowanych zostanie 100 programistów z całej Polski, którzy będą mieli możliwość pracy na prawdziwych danych dostarczonych przez miasta oraz możliwość zdobycia nagrody pieniężnej w wysokości 30 000 zł za zwycięskie pomysły. 

Zgłoszenia na stronie Hackathon dla Miast.

GovTech Festival

GovTech Festival to trwający miesiąc projekt edukacyjno-technologiczny o globalnym zasięgu. W festiwalu, którego celem jest przybliżenie obywatelom cyfrowego świata poprzez cykl wydarzeń online, może wziąć udział każdy zainteresowany. Przez cały listopad w ramach GovTech Festival organizowane są webinaria, warsztaty i hackathony, które mają na celu edukowanie oraz otwiera-nie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Hackathon dla Miast – znamy zwycięzców i ich innowacyjne rozwiązania
Eksperci Miast Przyszłości wyłonieni - finał I edycji Akademii za nami
Następny

Zainteresują Cię również