Grudziądz Energetyka i środowisko

Grudziądz - Blockchain na miejskie śmieci

Obszar wdrożenia

Zarządzanie miastem

Źródło finansowania

Środki własne

Wielkość miasta

Średnie (94 tys. mieszkańców

Województwo

Kujawsko-Pomorskie

Historyczne miasto Grudziądz wprowadza ultranowoczesne rozwiązania

Krótki opis rozwiązania

Grudziądz postawił na niecodzienne zastosowanie nowych technologii i zrewolucjonizowanie systemu wywożenia odpadów. Rozwiązanie wprowadzone przez firmę Waste24 i Przedsiębiorstwo Usług Miejskich w Grudziądzu to połączenie ukrytych w kubłach na śmieci sensorów i systemu SaaS, który pobiera dane o zapełnieniu pojemników. Informacje są natychmiast przesyłane do miejskiej spółki i przechowywane są w opartej o blockchain bazie danych. Do tego cały system uzupełniają sensory, które miejskie służby mają w swoich pojazdach – umożliwiając im otwieranie bram posesji i publicznych obiektów. 

Problem:

  • Brak optymalizacji tras pojazdów komunalnych 
  • Częste blokady historycznych, wąskich uliczek przez śmieciarki 
  • Duże obciążenie administracji 
  • Składowanie niebezpiecznych odpadów i segregacja  

Cyfrowy klucz - screeny z aplikacji Aplikacja Cyfrowy Klucz pozwala na otwieranie bram i kluczy z poziomu telefonu

Szczegółowy opis rozwiązania:

Grudziądz od kwietnia 2022 roku pilotaż rozwiązania stworzonego przez wywodzącą się z miasta firmę Waste24. To połączenie umieszczonych w koszach sensorów z systemem informującym na bieżąco o zapełnieniu pojemników i dostarczających te informacje do Przedsiębiorstwa Usług Miejskich. Cały system uzupełniany jest przez kolejne czujniki - otwierające bramy do altan czy bramy zawierające pojemniki na śmieci. Dzięki nim zespół śmieciarki jest w stanie uzyskać do nich dostęp natychmiast – do otwarcia bramy lub podniesienia szlabanu wystarczy aplikacja w telefonie. 

- Wywożący odpady mają przy sobie nawet 200-300 kluczy, które muszą znaleźć i szybko dostać się do kontenerów. Nasz klucz rozwiązuje wiele problemów, jak choćby korki. Wszyscy chyba znamy sytuację, kiedy wyjeżdżamy rano samochodem spiesząc się do pracy, a przejazd blokuje śmieciarka - mówi Łukasz Kamiński, współzałożyciel Waste24. 

Informacje trafiające do miejskiego przedsiębiorstwa utrzymywane są w bazie danych wykorzystującej blockchain – w ten sposób każda informacja o transporcie śmieci jest zapisywana i niemożliwa do zmiany, co pozwala na uzyskanie pełnej informacji i uniemożliwia uszustwa. Do tego system zbiera także dodatkowe informacje. - Nasze kontenery mają też, poza czujnikami wypełnienia czujniki temperatury i wilgotności, więc jeśli ktoś wyrzuci jakieś nielegalne substancje typu popiół, po czym pojemnik się zapali, też jesteśmy to w stanie natychmiastowo wykryć. Dodatkowo zwiększamy w ten sposób bezpieczeństwo mieszkańców – jeśli na przykład dojdzie do samozapłonu śmietnika jesteśmy w stanie wykryć to jak najszybciej - wyjaśnia Bartłomiej Bartczak z THR System, które wspomaga projekt od strony software’owej. Jak mówi, spółka cały czas bada nowe rozwiązania i sprawdza choćby kolejne typy kontenerów i czujniki, a także rozwija swoje oprogramowanie. Przygląda się im zarówno pod względem kosztów jak i algorytmów, żeby na przykład sprawdzać w jaki sposób śmieci są sortowane. 

Tak samo na podstawie blockchaina działa aplikacja otwierająca drzwi do bram – w ten sposób każde otwarcie bramy jest rejestrowane i nie do podrobienia. Co więcej dane mogą być udostępniane publicznie – zwiększając transparentność systemu.  

Do czego miejska spółka wykorzystuje informacje otrzymywane na bieżąco? Nie może oczywiście zapewniać odbioru śmieci „na żądanie”, ale przede wszystkim dostęp do danych przyspiesza pracę ekipy, otrzymującej w czasie rzeczywistym informacje, które śmietniki są prawie puste i nie trzeba ich jeszcze odbierać.  

Współpraca trwa już kilka lat 

- Grudziądz to miasto, z którego się wywodzimy i od niego wszystko się zaczęło. Zaczęliśmy pracę od aplikacji zarządzającej informacją o opróżnianiu koszy i informującej o terminach wywózki „Moje Odpady” z której oprócz Grudziądza korzysta już kilkadziesiąt samorządów. Teraz rozszerzyliśmy naszą współpracę i wprowadziliśmy sensory - mówi Łukasz Kamiński z Waste24.  

Zarząd miejskiej spółki docenia rozwiązanie i zastanawia się nad kontynuacją współpracy, jednak test musi potrwać minimalnie do połowy przyszłego roku, żeby rozwiązanie przetrwało trudny, zimowy okres. Testy pokazały m.in., że należy zoptymalizować koszty pojedynczego czujnika. 

- Wprowadzenie tych rozwiązań może w naszej ocenie znacząco obniżyć koszty funkcjonowania, w efekcie także cenę i opłaty, jakie wnosi mieszkaniec - powiedział o rozwiązaniu Waste24 Rafał Chmielewski, dyrektor grudziądzkiego PUM. 

Korzyści

  • Usprawnienie płynności ruchu w centrum miasta 
  • Przyspieszenie pracy Przedsiębiorstwa Usług Miejskich w Grudziądzu 
  • Natychmiastowa informacja o samozapłonach pojemników 
  • Transparentność systemu 
  • Wygoda i usprawnienie pracy osób wywożących śmieci.  

Rekomendacje:

  • Rozwój systemu umożliwiający np. automatyczne pobieranie opłat za odpady 
  • Obniżenie ceny jednostkowej czujnika w pojemniku
  • Wprowadzenie rozwiązania w szerszej skali 

Warunki RODO

Warunki RODO