Akademia PFR dla Miast to program dla liderów innowacji z miast średniej wielkości. W odpowiedzi na nowe wyzwania technologiczne przed którymi stoją miast, tegoroczna edycja rozwinie kompetencje uczestników związane z zastosowaniem AI w samorządach, wzmacnianiem miejskiej rezyliencji oraz z obszaru ESG dla Miast.

Na uczestników czeka bogaty program praktycznych warsztatów, wizyt studyjnych i interaktywnych zadań. Przygotowane moduły są adresowane zarówno do specjalistów jak i liderów samorządowych, aby każdy z absolwentów Akademii mógł wykorzystać zdobytą wiedzę w codziennej pracy. Program składa się z modułów realizowanych w formie spotkań stacjonarnych oraz online. Dodatkowym atutem udziału w programie jest możliwość dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w ramach społeczności Akademii. Aktywne uczestnictwo w programie zostanie zwieńczone certyfikatem potwierdzającym zdobyte kompetencje.  

Moduły Akademia PFR dla Miast

* Moduł Leadership dedykowany jest wyłącznie włodarzom miast.

Harmonogram rekrutacji

2 września 2024

30 września 2024 godz. 23:59

4 października 2024

29-30 października 2024 w Warszawie

Początek rekrutacji do Części Drugiej

2 stycznia 2025

31 stycznia 2025 godz. 23:59

Ogłoszenie wyników naboru do Części Drugiej

7 lutego 2025

luty 2025

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Akademia PFR dla Miast

Do kogo skierowana jest Akademia?

Najbliższa edycja programu edukacyjnego skierowana jest do gmin miejskich, gmin miejsko-wiejskich oraz miast na prawach powiatu, liczących między 5 a 100 tysięcy mieszkańców.

Czym jest Program Edukacyjny "Akademia PFR dla Miast"?

Program Edukacyjny "Akademia PFR dla Miast" to strategiczna inicjatywa Polskiego Funduszu Rozwoju S.A., mająca na celu wzmocnienie kompetencji samorządów miejskich, miejsko-wiejskich oraz miast na prawach powiatu w zakresie wdrażania miejskich innowacji i nowoczesnych usług cyfrowych.

Czy Akademia jest bezpłatna?

Tak, udział w programie jest bezpłatny. Organizatorzy dbają o kwestie organizacyjne: prowadzący, materiały dydaktyczne, lunch oraz przerwa kawowa podczas zjazdu stacjonarnego. Uczestnicy we własnym zakresie ponoszą koszty dojazdu i zakwaterowania (w przypadku dwóch zjazdów stacjonarnych).

Jakie są główne części Programu Edukacyjnego?

Program składa się z dwóch części: 

Część Pierwsza Programu Edukacyjnego –  składa się z obowiązkowego Modułu (A) -,,Projektowanie Innowacyjnych Usług Cyfrowych” oraz obowiązkowego - jednego z dwóch modułów do wyboru: (B1) - ,,ESG w miastach” lub (B2) - ,,Miejska rezyliencja”

Część Druga Programu Edukacyjnego – składa się z obowiązkowego Modułu (C) - ,,Leadership: Zarządzanie innowacją w JST”. 

Reprezentant może wziąć udział tylko w jednej części programu. 

Kiedy odbywa się Akademia i ile trwa?

Część Pierwsza Akademia rozpoczyna się zjazdem w Warszawie w dniach 29-30 października 2024. Zajęcia w formie online trwają od października do grudnia 2024. Dwudniowy zjazd wieńczący wydarzenie odbędzie się w marcu 2025 w Warszawie.

Część Druga Akademii odbędzie się w postaci dwudniowego zjazdu w lutym 2025. 

W jaki sposób wziąć udział w projekcie?

Aby wziąć udział w Części Pierwszej lub Części Drugiej Kandydat powinien przesłać Wniosek o udział w Akademii poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie pfrdlamiast.pl. Wniosek ma postać elektroniczną i jego wypełnienie możliwe jest tylko w tej formie.

Jakie informacje należy podać we wniosku o udział w projekcie?

We wniosku o udział w Akademii należy podać dane Kandydata (nazwa gminu lub miasta oraz liczba mieszkańców), dane Reprezentanta (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz stanowisko w urzędzie) oraz wskazać wybrany moduł (ESG w Miastach lub Miejska Rezyliencja). W przypadku Części Pierwszej należy również wypełnić Zadanie Ewaluacyjne 1) oraz Zadania Ewaluacyjnego 2), a w przypadku Części Drugiej Zadanie Ewaluacyjne 1). 

Na czym polega Zadanie Ewaluacyjne 1?

W tym zadaniu Reprezentanci przedstawią swoją motywację do udziału w Programie Edukacyjnym oraz konkretnych planów i inicjatyw, które zamierzają się podjąć, wykorzystując kompetencje zdobyte dzięki udziale w Akademii, w postaci 3-minutowego nagrania lub spisanych motywacji (max. 500 słów).

Na czym polega Zadanie Ewaluacyjne 2?

W tym zadaniu Reprezentant przedstawi obszaru działalności samorządu, w którym chciałby wprowadzić usługę innowacyjną oraz przedstawi identyfikację kluczowych problemów i potrzeb samorządu lub społeczności lokalnej, które mogłyby zostać rozwiązane dzięki usłudze innowacyjnej, w postaci pisemnej (max. 1000 słów);

Kim jest Kandydat?

Kandydatem na Uczestnika jest gmina miejska lub miejsko-wiejska lub miasto na prawach powiatu, które przesłało Wniosek o udział w Części Pierwszej Programu Edukacyjnego lub Wniosek o udział w Części Drugiej Programu Edukacyjnego. 

Kim jest Uczestnik?

Uczestnikiem jest Kandydat, który zakwalifikował się do Programu Edukacyjnego wraz z wybranym przez Komisję Reprezentantem lub Reprezentantami (maksymalnie dwóch) wskazanymi we Wniosku o Udział w Części Pierwszej lub Części Drugiej Programu Edukacyjnego.

Kim jest Reprezentant?

Reprezentant Części Pierwszej lub Drugiej Programu Edukacyjnego – oznacza pracownika samorządu terytorialnego, zatrudnionego przez Kandydata, który został wskazany przez Kandydata we Wniosku o udział w Części Pierwszej lub Drugiej Programu Edukacyjnego i następnie został wybrany wraz z Kandydatem przez Komisję do udziału w Programie Edukacyjnym. 

Kto może wziąć udział w Części Pierwszej Akademii?

W Części Pierwszej udział mogą wziąć pracownicy samorządu terytorialnego, zatrudnienie przez Kandydata, niezależnie od zajmowanego stanowiska. 

Kto może wziąć udział w Części Drugiej Akademii?

W Części Drugiej udział mogą wziąć pracownicy samorządu terytorialnego, pełniący u Kandydata jedną z następujących funkcji: prezydent miasta, zastępca prezydenta miasta, burmistrz miasta, zastępca burmistrza miasta, sekretarz, zastępca sekretarza, skarbnik, zastępca skarbnika. 

Ile Reprezentantów z danego samorządu może wziąć udział w projekcie?

Uczestnikiem projektu jest gmina lub miasto, która wyznacza Reprezentantów do udziału w projekcie. Każda gmina może zgłosić dowolną liczbę Reprezentantów, z których Organizator wybierze maksymalnie dwóch reprezentantów w przypadku Części Pierwszej i jednego reprezentanta w przypadku Części Drugiej.

Jaka jest przewidziana ilość miejsc w Akademii?

W Części Pierwszej uczestniczyć będzie 50 Reprezentantów, 25 Reprezentantów, którzy wybiorą moduł ESG w Miastach i 25 Reprezentantów, którzy wybiorą moduł Miejska Rezyliencja. W Części Drugiej uczestniczyć będzie 25 Reprezentantów. 

Kiedy i gdzie można znaleźć Harmonogram zajęć?

Harmonogram Zajęć Merytorycznych dla obu części Programu Edukacyjnego zostanie opublikowany na stronie pfrdlamiast.pl co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem Programu. Organizator poinformuje Uczestników i Reprezentantów o agendzie poszczególnych Zajęć Merytorycznych za pośrednictwem poczty elektronicznej poprzez wysłanie wiadomości na adres wskazany we Wniosku o udział w Akademii, z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem.

Co zrobić, aby uzyskać certyfikat Akademii PFR dla Miast?

Reprezentanci Części Pierwszej Programu Edukacyjnego są zobowiązani do:
uczestnictwa w min. 80% Zajęć Merytorycznych, rozwiązywania zadań przygotowanych przez Ekspertów w ramach Zajęć Merytorycznych oraz przygotowania modelowej ścieżki wdrożenia innowacyjnych usług.
Reprezentanci Części Drugiej Programu Edukacyjnego są zobowiązani do uczestnictwa w min. 80% Zajęć Merytorycznych.

Miejsce spotkań

Pierwszy i ostatni zjazd będą miały miejsce w Warszawie. Pozostałe zajęcia będą się odbywać w formie zdalnej

Partner medialny

Warunki RODO

Warunki RODO