Pandemia wystawiła samorządy na próbę. Podejmij wyzwanie i pomóż miastom w walce ze skutkami COVID-19.

Aby lepiej przygotować samorządy na sytuacje kryzysowe, najlepsi programiści z całej Polski w ciągu 48 godzin opracują rozwiązania czterech najciekawszych wyzwań zgłoszonych przez średnie miasta (20-100 tysięcy mieszkańców).

Zwycięskie zespoły otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 120 000 złotych sponsorowane przez GovTech Polska oraz możliwość przetestowania pomysłów w samorządach przy wsparciu merytorycznym Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wyzwania

Do Hackathonu dla Miast zgłosiło się 30 samorządów, spośród których najciekawsze wyzwania związane z pandemią przesłały: 

Chełm: Bezpieczna segregacja odpadów – uszczelnienie systemu gospodarki śmieciowej w celu zmniejszenia ryzyka związanego z odbiorem odpadów medycznych. 

Stargard: Generator lokalnego biznesu – platforma umożliwiająca świadczenie usług i sprzedaż produktów online przez lokalnych mikroprzedsiębiorców. 

Świdnik: Mobilność szyta na miarę – analiza ruchu miejskiego w celu pozyskania danych do rozwoju infrastruktury publicznej. 

Zduńska Wola: Energetyczna transformacja miasta – narzędzie pomagające w wyborze najbardziej opłacalnego źródła ciepła przez gospodarstwa domowe. 

Miasta partnerskie udostępnią dane, które pomogą zakwalifikowanym uczestnikom w opracowaniu skutecznych rozwiązań. Po hackathonie w każdym mieście dojdzie do wdrożenia najlepszego projektu zaprezentowanego przez programistów. 

Zgłoszenia uczestników

Jesteś gotowy/gotowa podjąć miejskie wyzwanie? Potrafisz programować, analizować dane, projektować UX albo masz zacięcie biznesowe?

Zgłoś swój zespół (3-5 osób) i zmierz się z jednym z czterech prawdziwych wyzwań średnich miast. Podczas 48-godzinnego hackathonu pod opieką doświadczonych mentorów opracujecie innowacyjne rozwiązanie wykorzystujące miejskie dane, a następnie zaprezentujecie je przed jury złożonym z przedstawicieli miast oraz niezależnych ekspertów.

Zwycięskie zespoły otrzymają nagrodę pieniężną oraz dodatkowe wsparcie finansowe na przetestowanie pomysłu.

Termin zgłoszeń upłynął 15 listopada 2020 roku. Zarejestrowani uczestnicy zostaną poinformowani o wynikach zgłoszeń drogą mailową 17 listopada 2020 roku.

 

Mentorzy

magdalena-jablonska

Magdalena Jabłońska

MIT EF CEE

Eliza-Kruczkowska

Eliza Kruczkowska

Polski Fundusz Rozwoju

Piotr-Holubowicz

Piotr Hołubowicz

SEEDiA

Rafal-Porada

Rafał Porada

Urząd Miasta Przemyśl

Anna-Dwurnik

Anna Dwurnik

Urząd Miasta Kielce

Antoni-Rytel

Antoni Rytel

GovTech Polska

Wojciech-Sanko

Wojciech Sańko

Koduj dla Polski

Jakub-Kreft

Jakub Kreft

Unicorn VR World

 

Harmonogram konkursu

 

  1. Etap 1: Zgłoszenia miejskich wyzwań
    (20.10 - 3.11.2020)
  2. Etap 2: Rekrutacja uczestników Hackathonu
    (20.10 - 15.11.2020)
  3. Etap 3: Hackathon
    (20 - 22.11.2020)
  4. Etap 4: Wdrożenia rozwiązań
    (grudzień 2020 – maj 2021)

 

Partnerzy projektu

Hackathon dla Miast to kolejne wydarzenie w ramach cyklu cyfrowych inicjatyw - GovTech Festival. Przez cały listopad w ramach GovTech Festival organizowane będą webinaria, warsztaty i hackathony, które mają na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie i otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją.

 

Współorganizatorzy:

Partnerzy strategiczni:

Partnerzy wyzwań:

Chełm
Chełm
Stargard
Świdnik
Zduńska Wola

 

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zgłosić miejskie wyzwanie?

Wyzwanie może zgłosić przedstawiciel średniego miasta (mającego między 20 a 100 tysięcy mieszkańców wg danych GUS na 2019 rok), czyli pracownik urzędu miasta lub spółki miejskiej.

Ile wyzwań może zgłosić miasto?

Każde średnie miasto może zgłosić jedno wyzwanie.

Ile kosztuje udział?

Udział w projekcie jest bezpłatny zarówno dla przedstawicieli miast jak i dla uczestników opracowujących rozwiązania do wyzwań.

Moje wyzwanie zostało wybrane. Co teraz?

Miasto, którego wyzwanie zostanie wybrane stanie się partnerem Hackathonu. Programiści z całej Polski w ciągu 48 godzin zaproponują rozwiązania zgłoszonego problemu/potrzeby, a najlepsze spośród rozwiązań zostanie przetestowane w mieście w ciągu 6 miesięcy.  Partnerski samorząd zostanie poproszony o dopracowanie założeń wyzwania, ich prezentację w trakcie wydarzenia oraz o wyłonienie co najmniej dwóch pracowników, którzy będą reprezentowali miasto podczas Hackathonu w dniach 20-22 listopada.

Kiedy odbywa się Hackathon i ile trwa?

Hackathon trwa około 48 godzin. Wydarzenie rozpocznie się 20 listopada (piątek) w godzinach popołudniowych i skończy 22 listopada (niedziela) w godzinach popołudniowych. Ogłoszenie wyników Hackathonu i rozdanie nagród odbędzie się 23 listopada (poniedziałek) w godzinach przedpołudniowych.

Nad jakimi wyzwaniami będę pracował/pracowała?

Podejmiesz jedno z czterech najciekawszych wyzwań zgłoszonych przez średnie miasta polskie. Dokładne opisy wyzwań zostaną opublikowane najpóźniej 6 listopada – poinformujemy Cię o tym wysyłając wiadomość na adres email podany przez Ciebie w formularzu zgłoszeniowym. Wtedy będziesz mógł/mogła wybrać preferowane wyzwanie.

Kto powinien wejść w skład zespołu?

Sugerujemy, aby w skład zespołu wchodziło co najmniej dwóch programistów (back-end, front-end), specjalista GIS, projektant UX oraz osoba z doświadczeniem biznesowym. Jeśli w Twoim zespole brakuje którejś z wymienionych kompetencji, nasi mentorzy udzielą potrzebnego wsparcia w trakcie Hackathonu. 

W jaki sposób mogę zgłosić zespół?

Prosimy każdego członka Twojego zespołu o indywidualne zgłoszenie się w formularzu, podając tą samą nazwę zespołu.

Nie mam zespołu, czy nadal mogę wziąć udział w Hackathonie?

Tak! Możesz zarejestrować się nie podając nazwy zespołu. Jeśli do 15 listopada uda Ci się skompletować zespół składający się z 3-5 osób, prosimy aby każdy z Was ponownie wypełnił formularz, podając nazwę zespołu. Jeśli nie uda Ci się zbudować grupy do tego czasu, nadal masz szansę na udział w Hackathonie – w razie kwalifikacji przydzielimy Cię do zespołu zbalansowanego pod względem umiejętności.

Czy Hackathon będzie odbywał się stacjonarnie czy wirtualnie?

Ze względu na obowiązujące wymogi sanitarne Hackathon odbędzie się w formie wirtualnej. Całe wydarzenie będzie transmitowane na żywo ze studia w Warszawie, a uczestnikom zostanie udostępniona platforma do komunikacji online.

Czy mogę zostać mentorem zespołu?

Istnieje taka możliwość. Prosimy o przesłanie maila na adres [email protected], w którym napiszesz dlaczego chciałbyś zostać mentorem w czasie Hackathonu i jakie posiadasz doświadczenie. Poszukujemy mentorów z doświadczeniem programistycznym, biznesowym i UX.

Wyniki i podsumowanie

Jury, w którym zasiadali przedstawiciele PFR, GovTech Polska, samorządowcy oraz eksperci wyłoniło cztery najciekawsze rozwiązania, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają na wyzwania zgłoszone do Hackathonu dla Miast przez Chełm, Stargard, Świdnik i Zduńską Wolę.

  • Zespół Klamp za stworzenie “Systemu Zarządzania Odpadami (SZO)” - zintegrowanego systemu łączącego w jednym miejscu dane pochodzące m.in. z Sanepidu, Urzędu Miasta czy firm odbierających odpady, dla wyzwania z zakresu bezpiecznej segregacji odpadów w Chełmie.
  • Zespół Smart Team za stworzenie strony internetowej znani-lokalnie.pl wraz z aplikacją dla wyzwania z zakresu generatora lokalnego biznesu w Stargardzie.
  • Zespół AiRonmen za stworzenie “Agregatora mobilności mieszkańców”- platformy integrującej informacje o mobilności mieszkańców z wielu źródeł danych np. kamery, ZTM, GUS dla wyzwania z zakresu mobilności w Świdniku.
  • Zespół GBX Soft za stworzenia intuicyjnego narzędzia informatycznego Stop Smog, pozwalającego obliczyć i porównać koszty wymiany starego pieca na nowy system ogrzewania. Dotyczy to wyzwania z zakresu energetycznej transformacji miasta w Zduńskiej Woli.

Warunki RODO

Warunki RODO