Akademia PFR dla Miast - nowy program dla miejskich innowatorów!

PFR dla Miast
Akademia PFR dla Miast - nowy program dla miejskich innowatorów!

PFR dla Miast zaprasza miejskich innowatorów do udziału w nowym projekcie edukacyjnym – Akademia PFR dla Miast. Inicjatywa adresowana jest zarówno do specjalistów jak i liderów samorządowych, a moduły zajęć zostały przygotowane tak, aby każdy z absolwentów Akademii mógł wykorzystać zdobytą wiedzę w codziennej pracy. Szukamy osób, które widzą pola do wprowadzenia usprawnień w swoim urzędzie i mieście oraz są chętne do zastosowania nowych technologii i chcą współtworzyć środowisko wymiany wyzwań i doświadczeń.  

Jak przystało na Akademię, zajęcia rozpoczną się już w październiku 2024, a w programie czekają moduły realizowane w formie spotkań stacjonarnych, prowadzonych przez najlepszych ekspertów w swoich dziedzinach, a także interaktywne spotkania online. Aktywne uczestnictwo w programie zostanie zwieńczone certyfikatem potwierdzającym zdobyte kompetencje. 

Rekrutacja do pierwszej części programu rozpocznie się już 2 września, ale już dziś zachęcamy do wpisania się na listę oczekujących. Modułem obowiązkowym dla wszystkich uczestników będzie Projektowanie innowacyjnych usług. W ramach zajęć uczestnicy przejdą dedykowany warsztat wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w administracji, na którym dowiedzą się o różnych rodzajach modeli generatywnych, przećwiczą techniki promptowania oraz poznają zasady bezpiecznej pracy z AI. Podsumowaniem pracy w module będzie przygotowanie modelowej ścieżki wdrożenia wybranej usługi publicznej za pomocą technik myślenia projektowego.  

Następnie, w zależności od wybranej specjalizacji, uczestnicy pierwszej części Akademii wezmą udział w warsztatach tematycznych z zakresu miejskiej rezyliencji lub obszaru ESG. Na miejskich innowatorów czeka bogaty program praktycznych warsztatów, wizyt studyjnych i interaktywnych zadań. 

Moduł miejskiej rezyliencji skupiony będzie wokół reakcji na kryzysy – jak im zapobiegać i jak na nie skutecznie reagować. Kursanci otrzymają dawkę wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Miejska rezyliencja jest niezwykle istotna, ponieważ wzmacnia ochronę mieszkańców i infrastruktury przed różnorodnymi zagrożeniami. Wiedza z zakresu prewencji i gotowości pomaga identyfikować potencjalne zagrożenia i wdrażać strategie minimalizujące ryzyko ich wystąpienia. Cyberbezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe są kluczowe dla szybkiego przywracania normalnego funkcjonowania miasta po wystąpieniu kryzysu. Sama edukacja na temat rezyliencji miejskiej zwiększa także świadomość społeczną, co przekłada się na lepszą współpracę i koordynację działań w sytuacjach kryzysowych. 

Z kolei moduł ESG oparty będzie o zajęcia wzmacniające i optymalizujące działania miast w zakresie zrównoważonego rozwoju. Miejskich innowatorom oferujemy tutaj szeroki przekrój narzędzi jakie mogą wykorzystać w codziennej pracy – w zakresie rewitalizacji budynków, informacji przestrzennej, placemakingu, czy nauk o klimacie. Te umiejętności pozwolą tworzyć bardziej ekologiczne i przyjazne przestrzenie miejskie. Działania te przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców i zapewniają bardziej zrównoważony rozwój urbanistyczny.  

Ale to jeszcze nie wszytko! W styczniu 2025 rozpoczniemy rekrutację do drugiej części programu, adresowanej tym razem do wyższej kadry samorządowej i liderów. Uczestnicy modułu Leadership zdobędą praktyczne umiejętności i wiedzę niezbędną do skutecznego zarządzania miastem.  

Jeśli już czujesz, że jest to program dla Ciebie to już teraz zapoznaj się ze stroną Akademii PFR dla Miast i zapisz się na listę oczekujących, aby pozostawać na bieżąco z informacjami o rekrutacji, która rusza już 2 września oraz wziąć udział w webinarze informacyjnym 5 września! 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Znamy zwycięzców Hack2Reack w ramach projektu Programuj Miasta z GovTech by PFR
Miejskie Innowacje #92 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również