ESG w Miastach - zostań ekspertem z Akademią PFR dla Miast

PFR dla Miast
ESG w Miastach - zostań ekspertem z Akademią PFR dla Miast

Zarządzanie miastami w zgodzie z standardami ESG (Environmental, Social, Governance) staje się coraz ważniejszym tematem w kontekście zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej. ESG obejmuje trzy kluczowe obszary, które są istotne dla oceny działań przedsiębiorstw, organizacji oraz instytucji publicznych, w tym samorządów miejskich.  

Jeden z modułów Akademii PFR dla Miast, której rekrutacja rusza 2 września, skupi się na temacie ESG (Środowisko, Społeczeństwo, Zarządzanie) w miastach. Uczestnicy dowiedzą się, jak wprowadzać standardy ESG w miejskich strukturach, co przyniesie korzyściśrodowisku, mieszkańcom, jak i lokalnej gospodarce. Program dostarczy im praktycznych narzędzi do codziennego wdrażania zasad ESG, dzięki czemu nie tylko wspomogą rozwój swoich miast, ale również podniosą swoje kwalifikacje zawodowe. 

Trzy kluczowe obszary ESG w samorządach 

Aspekt Środowiskowy (Environmental) 

W miastach aspekt środowiskowy koncentruje się na zrównoważonym zarządzaniu zasobami naturalnymi oraz ograniczaniu negatywnego wpływu człowieka na otoczenie. To działania takie jak tworzenie terenów zielonych, parków i ochrona naturalnych obszarów w przestrzeni miejskiej. Dzięki zrównoważonemu planowaniu miasta stają się bardziej ekologiczne - zmniejsza się poziom zanieczyszczenia, poprawia jakość powietrza, abioróżnorodność zyskuje nowe możliwości rozwoju. 

Dobrym przykładem proekologicznych działań jakie może podjąć samorząd, jest wprowadzony w Lublinie Zielony Budżet, który angażuje mieszkańców w tworzenie i ochronę terenów zielonych. Dzięki temu lokalna społeczność może bezpośrednio wpływać na kształt miejskiego środowiska naturalnego.  

Równie ważne są inwestycje w efektywność energetyczną – modernizacja budynków i promocja odnawialnych źródeł energii czy gospodarka odpadami. Przykładem takiego działania jest Bydgoszcz, gdzie zautomatyzowano zarządzanie energią i odpadami poprzez wdrożenie robota, do obsługi faktur za prąd oraz nadzorowanie dokumentacji związanej z odpadami komunalnymi.  

Aspekt Społeczny (Social) 

Aspekt społeczny w zarządzaniu miastami koncentruje się na poprawie jakości życia mieszkańców oraz promowaniu równości i inkluzji społecznej. Obejmuje to dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej, a także programy wspierające integrację społeczną i zaangażowanie obywateli.  

Ciekawe rozwiązanie mają Katowice w ramach projektu Katowice Miastem Fachowców. Program ten jest realizowany przez inkubator Rawa.ink. I promuje edukację techniczną i rzemieślniczą wśród lokalnych szkół podstawowych. Dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, młodzież poznaje różne ścieżki zawodowe i związane z nimi korzyści, a firmy zyskują przyszłych pracowników. Program wspiera również szkoły branżowe, pomagając im dostosować ofertę edukacyjną do aktualnych i przyszłych potrzeb rynku pracy.  

Aspekt Zarządzania (Governance) 

Aspekt zarządzania miastami skupia się na transparentności, odpowiedzialności i efektywności, kluczowych dla zrównoważonego rozwoju. Obejmuje to otwarte zarządzanie finansami, dostęp do informacji i angażowanie mieszkańców w procesy decyzyjne. Etyka w zarządzaniu oznacza uczciwość, walkę i skuteczne reagowanie na zagrożenia np. zmiany klimatyczne czy kryzysy ekonomiczne. Przykładem jest aplikacja Connected Life, która powstała w ramach Klimatonu dla Miast w odpowiedzi na wyzwanie Rzeszowa. Platforma gromadzi dane o zaludnieniu, zgłaszanych  zagrożeniach i lokalizacji kluczowych instytucji, wspierając w ten sposób miasto w zarządzaniu kryzysowym i komunikacji z mieszkańcami.  

Ważnym aspektem zarządzania jest również korzystanie z zielonych łańcuchów dostaw (ang. Green Public Procuremen), które zmniejszają ślad węglowy i negatywny wpływ na środowisko. W praktyce związane jest to m.in. z wyborem dostawców stosujących zrównoważone praktyki, takie jak wykorzystanie odnawialnych surowców, minimalizacja odpadów i optymalizacja zużycia energii. Tego typu działania wspierają cele ekologiczne, dostarczają oszczędności i budują pozytywny wizerunek miasta jako lidera zrównoważonego rozwoju, przyciągając inwestorów i poprawiając jakość życia mieszkańców.    

Jak możesz rozwinąć swoją wiedzę o ESG w programie Akademia PFR dla Miast? 

Zagadnienia związane z ESG są szerokie i różnorodne, dlatego są jednocześnie wyzwaniem dla współczesnych miast. Akademia PFR dla Miast wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom, oferując najbardziej aktualną i praktyczną wiedzę, którą zawarliśmy w module ESG.  Uczestnicy Akademii będą mieli możliwość zapoznania się z opisanymi poniżej aspektami ESG w Miastach.  

Technologie dla klimatu  

Uczestnicy Akademii poznają najnowsze technologie z obszaru tzw. climate tech, które wspierają miasta w walce ze zmianami klimatycznymi poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia efektywności energetycznej. Przykładem jest technologia cyfrowych bliźniaków (Digital Twin), która umożliwia symulowanie i analizowanie funkcjonowania miasta w czasie rzeczywistym, co ułatwia optymalizację zarządzania i planowanie. Innym przykładem są Technologie GIS (Geographic Information Systems), które precyzyjnie wspomagają zarządzanie przestrzenią miejską oraz planowanie urbanistyczne.  

Rozwój społeczności lokalnych 

W programie pokażemy przykłady projektowania przestrzeni publicznych z zastosowaniem podejścia placemaking, które polega na tworzeniu przestrzeni odpowiadających na potrzeby mieszkańców i wspierających społeczność lokalną. Kluczowym elementem placemakingu jest zaangażowanie mieszkańców w proces projektowania przestrzeni, co sprzyja powstawaniu miejsc sprzyjających interakcjom iwzmacniających tożsamość lokalną. Uczestnicy poznają polskie i zagraniczne przykłady wdrożeń, które podniosły jakość życia mieszkańców oraz innowacje społeczne, które promują integrację społeczną oraz poprawiają standard życia mieszkańców. 

Według raportu Placemaking and the Future of Cities, najlepsze przestrzenie publiczne to te, które łączą ludzi ze wszystkich środowisk i grup dochodowych, a sam proces tworzenia przestrzeni publicznych nie może być domeną jedynie urbanistów, projektantów i biurokratów działających w oderwaniu od społeczności. 

Transformacja energetyczna 

Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej pokazuje, że miasta mogą obniżyć koszty energii nawet o 30%, dzięki efektywnemu zarządzaniu energią i wdrożeniu. W module poruszone zostaną tematy związane z transformacją energetyczną, obejmujące przejście na odnawialne źródła energii i poprawę efektywności energetycznej miejskiej infrastruktury. Uczestnicy będą mieli możliwość spotkania z przedstawicielem miasta realizującego koncepcję Net Zero Cities, która zakłada dążenie do neutralności klimatycznej poprzez minimalizację emisji i zrównoważenie wpływu na środowisko. 

Praktyczne umiejętności z zakresu ESG w Miastach  

W module zaplanowano także interaktywne zadania i warsztaty, dotyczące praktycznych aspektów wdrażania zasad ESG z naciskiem na audyt energetyczny oraz mozaikę klimatyczną. 

Audyt energetyczny jest kluczowym, narzędziem w zarządzaniu efektywnością energetyczną miast. Podczas warsztatów uczestnicy przeprowadzą symulacje audytów energetycznych, analizując realne przypadki oraz nauczą się, jak identyfikować obszary wymagające optymalizacji zużycia energii. Poznają także metodologię audytu, narzędzia analityczne oraz najlepsze praktyki w zakresie optymalizacji zużycia energii. które będą mogli wdrożyć w swoich miastach. 

Mozaika klimatyczna to narzędzie do kompleksowej analizy i planowania działań związanych z adaptacją do zmian klimatycznych oraz łagodzeniem ich skutków. W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się zbierać i analizować dane klimatyczne, oceniać ryzyka i szanse, a także integrować różne aspekty zarządzania klimatem w spójną strategię miasta. Warsztaty obejmą praktyczne ćwiczenia z mapowania problemów klimatycznych, oceny ich wpływu oraz tworzenia planów działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. 

Obie formy aktywności – interaktywne zadania i warsztaty – mają na celu przekazanie nie tylko teoretycznej wiedzy, ale także wyposażenie uczestników w praktyczne umiejętności potrzebne do wdrażania rozwiązań ESG w codziennym zarządzaniu miastami.  

Zasady ESG jako fundament zrównoważonego rozwoju miast 

Wdrażanie zasad ESG w miastach to nie tylko odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń, ale również strategiczne podejście do zrównoważonego rozwoju. Miasta, inwestując w środowisko, społeczeństwo i dobre zarządzanie, zyskują na długoterminowej stabilności i jakości życia mieszkańców. W obliczu globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, nierówności społeczne i kryzysy gospodarcze, zarządzanie w oparciu o zasady ESG staje się kluczem do zrównoważonej przyszłości. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Rekrutacja do Akademii wystartuje 2 września, ale już teraz zachęcamy do zapisania się na listę oczekujących i odwiedzenia strony Akademii PFR dla Miast.  

 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejska rezyliencja - wzmocnij odporność swojego miasta na kryzysy z Akademią PFR dla Miast
Ekspert Miast Przyszłości - profesjonalne szkolenie online dla samorządów od PFR
Następny

Zainteresują Cię również