miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #87 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #87 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast. 

W tym tygodniu, polecamy następujące wdrożenia z Polski – miasto Poznań intensyfikuje korzystanie z nowoczesnych narzędzi do przeprowadzania konsultacji publicznych, a gmina Ostrowiec Świętokrzyski wprowadza innowacyjne zielone przystanki.  

Ze świata przynosimy informacje o Espoo i jego strategiach wdrażania miejskich innowacji oraz sposobach, jak urzędy mogą eliminować bariery w dostępie do usług publicznych. Omawiamy także znaczenie zielonych przestrzeni miejskich dla zdrowia i dobrostanu oraz przewodnik wspierający miasta w redukcji zanieczyszczeń powietrza. Zachęcamy również do rozmowy z nowym chatbotem na temat innowacyjnych dzielnic energetycznych. 

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

Poznań wykorzystuje nowoczesne narzędzia do prowadzenia konsultacji publicznych

Poznań zachęca mieszkańców do udziału w konsultacjach dotyczących nowego parku na Łacinie, wykorzystując platformę voxly.pl do zbierania opinii na temat projektów studentów. Mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie do 14 lipca 2024 r., dzięki czemu proces planowania jest bardziej inkluzyjny i transparentny. Studenci z poznańskich uczelni przygotowali propozycje, które zostały już przedstawione publicznie. W ten sposób miasto łączy tradycyjne spotkania z nowoczesnymi narzędziami cyfrowymi, aby lepiej odpowiadać na potrzeby społeczności. 

Zielone przystanki w gminie Ostrowiec

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski kontynuuje ekologiczną modernizację transportu miejskiego. W ramach V etapu projektu Ekologiczny Transport Miejski planuje się wprowadzenie nowoczesnego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej oraz montaż innowacyjnych wiat przystankowych. Nowe wiaty będą wyposażone w panele fotowoltaiczne oraz zielone dachy z systemami retencyjnymi do gromadzenia wody deszczowej. Projekt obejmuje instalację tablic informacyjnych oraz budowę 49 nowych wiat, które mają nie tylko poprawić komfort podróżujących, ale także wprowadzić estetyczne innowacje urbanistyczne. 

Startupy poszukiwane do programu Warsaw Booster

Warszawa rozpoczyna kolejną edycję programu Warsaw Booster, skierowanego do startupów zajmujących się innowacjami miejskimi. Program, organizowany po raz jedenasty, ma na celu wspieranie firm oferujących rozwiązania z obszarów takich jak zrównoważony rozwój, transport czy zdrowie publiczne. Uczestniczące firmy mają szansę na wsparcie mentorów, doradców biznesowych oraz możliwość współpracy z władzami miasta. Program promuje również wymianę doświadczeń i umożliwia uczestnikom zdobywanie cennych kontaktów branżowych. Startupy zainteresowane udziałem mają czas do 31 lipca 2024 roku na zgłoszenie swoich projektów.    

Wsparcie dla innowacyjności społecznej

Utworzone zostanie Centrum Kompetencji w zakresie innowacji społecznych, aby wzmacniać proces inicjowania, rozwijania i wdrażania nowych rozwiązań na rzecz społecznych wyzwań. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, podpisała umowę na uruchomienie projektu, który będzie realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Partnerstwo dwóch organizacji pozarządowych, Fundacji Stocznia i Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, będzie promować idee innowacji społecznych i wspierać współpracę między sektorem publicznym, trzecim sektorem, nauką oraz przedsiębiorstwami.  

 Powszechna nauka programowania w Zduńskiej Woli

W ubiegłym roku szkolnym Zduńska Wola była jednym z nielicznych miast w Polsce, które uczestniczą w innowacyjnym projekcie edukacyjnym „Programowanie = Nasz Drugi Język”. W ramach lekcji informatyki uczniowie klas 4-6 będą realizowali nowatorski program nauczania programowania, mający na celu umożliwienie im opanowania tego kluczowego umiejętnościowego „drugiego języka”. Inicjatywa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na umiejętności z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych, a także na potrzebę przyszłościowego zarządzania sztuczną inteligencją. 

wiadomości ze świata

Jak Espoo wdraża miejskie innowacje?

W Espoo odbył się Konkurs Innowacji Burmistrza, który przyciągnął 57 uczestników, dowodząc zaangażowania miasta w rozwój i ciągłe doskonalenie usług miejskich. Konkurs otworzył swoje drzwi dla pracowników miejskich oraz firm z Espoo, tworząc platformę do wspólnego tworzenia i testowania nowych rozwiązań. Dzięki dwóm kategoriom - Innowacji i Potencjalnych Innowacji - uczestnicy mieli możliwość zgłaszania pomysłów zarówno tych już sprawdzonych, jak i dopiero w fazie koncepcyjnej. Ocena i wybór zwycięzców przez panel ekspertów oraz przyznawane nagrody wspierające motywują uczestników do dalszego rozwoju innowacyjnych praktyk.   

Jak urzędy mogą likwidować bariery w korzystaniu z usług publicznych?

Rządy na całym świecie wykorzystują nauki behawioralne, aby redukować  nieuzasadnione trudności w dostępie do usług publicznych. Raport OECD "Fixing frictions: ‘Sludge audits’ around the world" przedstawia dziewięć zasad dobrych praktyk, które pomagają instytucjom w usuwaniu tych barier. Przeprowadzenie tego typu audytów pozwala zidentyfikować i zredukować psychologiczne koszty korzystania z usług, takie jak stres czy frustracja. Dzięki tym działaniom, dostęp do usług publicznych staje się bardziej efektywny i sprawiedliwy. 

Zielone przestrzenie miejskie: klucz do zdrowia i dobrostanu

Przewodnik URBACT "Health & Greenspace" podkreśla korzyści zdrowotne wynikające z planowania i zarządzania zielonymi przestrzeniami miejskimi. Spędzanie dwóch godzin tygodniowo w naturze znacząco poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne, a optymalne efekty osiągane są przy czterech godzinach. Przewodnik prezentuje także przykłady wdrożeń, które redukują temperaturę w miastach, poprawiają jakość powietrza i kontrolują hałas. Przykłady z miast na całym świecie, takie jak ogrody terapeutyczne czy zielone recepty, pokazują, jak z powodzeniem wykorzystać zielone przestrzenie dla poprawy zdrowia i spójności społecznej.  

Przewodnik wspierający miasta w walce o czystsze powietrze

Stowarzyszenie C40 Cities opublikowało przewodnik "Clean Air Zone Toolbox" jako wsparcie dla miast w realizacji ambitnych działań na rzecz czystego powietrza, takich jak strefy zeroemisyjne. Strefy czystego powietrza to obszary, gdzie wprowadza się środki redukujące zanieczyszczenia, promujące piesze wędrówki, jazdę na rowerze i korzystanie z transportu publicznego. Toolbox zawiera trzy przewodniki: jak wprowadzić strefę czystego powietrza, jak stworzyć sprawiedliwą i inkluzywną strefę oraz jak budować poparcie społeczne. Dostęp do narzędziownika pozwala miastom rozpocząć drogę do czystszych i zdrowszych ulic. 

Porozmawiaj z chatbotem o innowacyjnych dzielnicach energetycznych

Na tegorocznym Innovation Camp w Groningen światło dzienne ujrzał nowatorski asystent PED Hero, chatbot projektu MAKING-CITY EU! Asystent PED Hero jest dostępny, by odpowiadać na pytania dotyczące konceptu Positive Energy Districts (PEDs) oraz pomagać w zrozumieniu, jak miasta mogą wdrożyć te zaawansowane rozwiązania. Chatbot jest nie tylko narzędziem edukacyjnym, ale także inspiracją do eksploracji zrównoważonego życia miejskiego. Positive Energy Districts przemieniają miasta w centra energetycznie pozytywne, redukując istotnie ich ślad węglowy i promując aktywny udział społeczności lokalnej. 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Znamy zwycięzców Hack2Reack w ramach projektu Programuj Miasta z GovTech by PFR
Miejskie Innowacje #86 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również