miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #30 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #30 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Tym razem nasze dwutygodniowe podsumowanie najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata zastępujemy przedtawieniem inicjatyw, które organizują i w które angażują się polskie miasta w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom od 24.02 każdy uchodźca z Ukrainy może liczyć na pomoc polskich samorządów, organizacji pozarządowych czy samoorganizujących się grup ludzi chętnych do pomocy. Polskie samorządy nie zapomniały również o miastach partnerskich w Ukrainie, część zbiórek organizowana jest w celu przewiezienia niezbędnych produktów wgłąb ogarniętego wojną państwa.W 30. już prasówce PFR dla Miast postaramy się przedstawić kilka wartych docenienia działań polskich miast. 

Informacje z Polski:

wiadomości z Polski

Polskie samorządy dla Ukrainy

Związek Miast Polskich i 353 miasta w nim zrzeszone od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę zaangażowane są zarówno w pomoc na granicy, jak i ukraińskim miastom partnerskim. Przez pierwsze dni odbyły się już trzy posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, której celem jest omówienie bieżących spraw związanych z niesieniem pomocy Ukrainie i uchodźcom, którzy dotarli do Polski. W trakcie spotkań omawiane są kwestie związane z organizacją pomocy humanitarnej i medycznej, a także przygotowaniem pomocy społecznej, rynku pracy oraz systemu edukacji dla uchodźców. Od 27 lutego w koordynacji działań na linii rząd, samorządy, organizacje społeczne i osoby prywatne pomaga strona pomagamukrainie.gov.pl

Regiony recepcyjne

Polskie miasta usytuowane przy wschodnich granicach jako regiony recepcyjne stają na wysokości zadania. Ich głównym celem w obecnej sytuacji jest zarejestrowanie uchodźców, pierwsze wsparcie i skierowanie do ośrodków stałego pobytu w innych częściach Polski, ale również organizują wsparcie dla ukraińskich miast partnerskich. Władze apelują, aby pamiętać o zgłoszeniu uchodźców w systemie rejestracji w punktach recepcyjnych, tylko w taki sposób uda się zapewnić wyżywienie oraz miejsce, w którym będą mogli zostać na stałe.  

Przemyśl - wspólnie dla Ukrainy

Przemyśl, jako miasto przygraniczne, zlokalizowane przy największym przejściu granicznym Medyka-Szeginie, znajduje się na pierwszej linii masowego przebywania osób uciekających z Ukrainy przed wojną. Na dworcu w Przemyślu zlokalizowany został dodatkowy – 9 punkt recepcyjny mający na celu obsługę osób przybywających z Ukrainy i pomoc w przypadku chęci uzyskania statusu uchodźcy. Na miejscu pomagają dziesiątki wolontariuszy, strażaków, strażników miejskich, wszelkich służb mundurowych. Prezydent miasta Wojciech Bakun utworzył zbiórkę, na której zbierane są środki dla ukraińskich miast partnerskich Przemyśla.

Łódź i Kraków dla Lwowa

Łódź i Kraków jako miasta partnerskie Lwowa przeprowadziły zbiórki darów. Na zbiórkę można przynieść produkty pierwszej potrzeby jak lekarstwa czy żywność o długim terminie ważności, oraz odzież, ciepłe koce i śpiwory. Lista została szczegółowo przygotowana przez Mera Lwowa i znajduje się na stronach internetowych miast. W Łodzi przygotowano również szereg inicjatyw mających na celu wsparcie uchodźców, są to m.in. bezpłatna pomoc prawna i psychologiczna czy wsparcie dla dzieci z domów dziecki i rodzin dzieci z niepełnosprawnościami. W Krakowie już pierwszego dnia zbiórki zebrano ponad 60 ton darów, miasto poszukuje nowej hali na dary dla Ukrainy. Dla uchodźców, którzy dotarli do Krakowa, wydawane są ciepłe posiłki oraz wprowadzono bezpłatną komunikację. 

Rzeszów dla Ukrainy

Rzeszów jest jednym z głównych polskich miast przyjmujących uchodźców z Ukrainy. W mieście organizowane są zbiórki dla uchodźców, którzy dotarli do Polski oraz dla ukraińskich miast partnerskich, prowadzone w 18 filiach na terenie samorządu. By wesprzeć przyjezdnych stale pomagają wolontariusze, w szczególności Ci znający język ukraiński i rosyjski. Stworzona została również infolinia obsługująca w językach polskim, ukraińskim i angielskim, na której mieszkańcy Rzeszowa, jak i obywatele Ukrainy uzyskają informację nt. aktualnej sytuacja w Ukrainie i w Polsce. Dla wsparcia działań mieszkańcy Rzeszowa wolontariacko stworzyli stronę, na której można zaoferować i otrzymać pomoc.

Zmiany prawne konieczne dla skutecznego wsparcia uchodźców z Ukrainy

Polskie samorządy współpracujące z administracją rządową przedstawiły szereg postulatów zmiany przepisów dla sprawniejszego niesienia pomocy Ukraińcom. Odpowiedniej podstawy prawnej wymagają kwestie dotyczące przede wszystkim organizacji punktów recepcyjnych poza województwem lubelskim i podkarpackim. Konieczne są także zarządzenia w zakresie ochrony zdrowia oraz oświaty i nauczania dzieci cudzoziemskich. Do obszarów wymagających szczególnych regulacji należeć będą też zmiany w prawie budowlanym, przepisy o finansach publicznych oraz zamówieniach publicznych. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) jest gotowa do przedstawienia stronie rządowej listy postulowanych zmian dla zapewnienia samorządom większej możliwości działania i decydowania oraz zapewnienia długofalowej pomocy uchodźcom. List do szefów MSWiA oraz resortu rodziny i polityki społecznej w sprawie ram prawnych dla działań samorządów w tej sprawie skierowali już prezydenci Unii Metropolii Miast Polskich.

#TechForUkraine

Polska fundacja Tech To The Rescue uruchomiła kampanię #TechForUkraine. Akcja ta ma na celu mobilizacje firm technologicznych z całego świata do wspierania ukraińskich organizacji non-profit w obliczu rosyjskiej inwazji poprzez dostarczanie cyfrowych rozwiązań, przede wszystkim w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz wymiany informacji. Do inicjatywy dołączyć może każda spółka technologiczna gotowa przeznaczyć swoje zasoby ludzkie i czasowe. Zgłoszenie można złożyć tutaj.

Zachód Polski solidarny z Ukrainą

Również mieszkańcy regionów bardziej odległych od granicy z Ukrainą pozostają solidarni. Jako odpowiedź na wiele deklaracji płynących od mieszkańców Szczecina gotowych przyjąć rodziny z Ukrainy pod swój dach Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców uruchomiło specjalny numer telefonu 791 452 234 (w godzinach 8-18). Zgłoszeń można także dokonywać mailowo pod adresem [email protected]. O pomoc potrzebującym obywatelom poprzez rozsądne i spokojne działania  apeluje także prezydent Wrocławia. Lokalny samorząd opublikował na swojej stronie informacje dla szukających pomocy i pragnących jej udzielić. Szczególnie poszukiwane są osoby, które mogą zaangażować się w pomoc wolontaryjną w zakresie opieki psychologicznej oraz doradztwa prawnego i posługujące się językiem ukraińskim i rosyjskim. Kontakt z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego (WCRS), które koordynuje działania pomocowe jest możliwy bezpośrednio poprzez adres [email protected]. Budującym jest fakt, iż tego typu działania podejmuje już większość polskich miast.  

Samorządy zrywają umowy partnerskie z rosyjskimi miastami

W związku z inwazją na Ukrainę kolejne polskie miasta zrywają stosunki partnerskie z miastami w Rosji jako symboliczny gest solidarności z Ukrainą. Wnioski o wypowiedzenie umów złożyli już włodarze m.in. Będzina, Bytomia, Bełchatowa, Goleniowa, Kętrzyna i Mysłowic. Poseł do Parlamentu Europejskiego, Łukasz Kohut, zwrócił się z apelem do innych polskich miast, podkreślając, że taka forma protestu może uzmysłowić skalę naszej dezaprobaty wobec rosyjskich agresywnych działań wojennych. 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #31 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #29 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również