miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #82 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #82 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym przeglądzie piszemy o innowacjach z polskich miast - platformie do konsultacji społecznych w Warszawie, testach rowerów cargo w Rzeszowie, czy powstającym w Bytomiu narzędziu informatycznym do zarządzania budżetem klimatycznym. Polecamy również ciekawe narzędzie analityczne dla miast - Dynamic Cities Dashboard. 

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

Portal do konsultacji społecznych w Warszawie

Projekt Urzędu Miasta Warszawy “Platforma konsultacji społecznych” został wyróżniony nagrodą Skrzydła IT w Administracji w kategorii narzędzi do komunikacji z obywatelami. Portal ten umożliwia mieszkańcom Warszawy zapoznać się w prosty i przejrzysty sposób z trwającymi konsultacjami dotyczącymi planów zagospodarowania przestrzennego, komunikacji miejskiej, parków, skwerów i zieleni oraz innych spraw społecznych. Na platformie mieszkańcy mogą znaleźć prosty i zrozumiały opis każdej z konsultowanych spraw i zgłosić swoje uwagi za pomocą formularza.

Poznań w projekcie City-to-City Exchange

Poznań i Szombathely (Węgry) wymienią się doświadczeniami w ramach projektu City-to-City Exchange. Projekt City-to-City Exchange opiera się na współpracy między dwoma miastami, które skupiają się na wybranych wcześniej strategicznych wyzwaniach związanych z projektowaniem i wdrażaniem zrównoważonego rozwoju miejskiego, zgodnie z polityką spójności. Projekt obejmuje dwie wizyty studyjne oraz jedną wizytę online. Delegacja węgierska zapoznała się z centrum bazodanowym - Beyond.pl, Poznańskim Modelem Zrównoważonego Transportu Miejskiego oraz zaawansowanym modelem 3D miasta.   

Testy rowerów cargo w Rzeszowie

Rzeszów promuje nowoczesne i innowacyjne podejście do transportu. Urvis, elektryczny rower kargo do przewozu dokumentów i paczek, zostanie przetestowany przez gońców, zwłaszcza w miejscach niedostępnych dla samochodów. Urząd Miasta oraz UrbanLab Rzeszów, dzięki współpracy z producentem, będzie prowadził testy roweru do końca kwietnia. 

Narzędzie informatyczne dla zmian klimatu powstanie w Bytomiu

Bytom otrzymała dotację w wysokości blisko 170 tys. euro z programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego 2021-2027 na wdrożenie nowego narzędzia informatycznego służącego do budowy budżetu emisji i budżetu klimatycznego. Projekt, w którym bierze udział Bytom, nosi nazwę Climate-4-CAST i ma na celu realizację działań związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 roku, zgodnie z Europejskim Prawem Klimatycznym. W ramach tego programu Bytom będzie współpracować z dziesięcioma partnerami, w tym uniwersytetami oraz miastami z różnych krajów bałtyckich. Wdrażając budżet klimatyczny, Bytom będzie się opierać na wiedzy naukowej i gromadzonych danych, co umożliwi śledzenie emisji dwutlenku węgla i skuteczną redukcję emisji poprzez odpowiednie inwestycje.  

 Wydziały innowacji w polskich miastach

Redakcja magazynu wspólnoty sprawdziła funkcjonowanie wybranych wydziałów innowacji w polskich samorządach. W Gdyni i Rzeszowie odbył się pilotaż programu Urban Lab, którego koncepcja została wypracowana przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów przy bezpośrednim wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Z kolei w Urzędzie Miasta w Piasecznie funkcjonuje Referat Innowacji Miejskich, a w Lesznowoli Referat Innowacji, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych. Zachęcamy do zapoznania się ze strukturą organizacyjną tych urzędów i zadaniami przez nie pełnionymi.  

wiadomości ze świata

The Smart Cities Meetup – Brno, Czechy

Nadchodzące spotkanie URBIS The Smart Cities Meetup, zaplanowane na 4-6 czerwca 2024 w Brno, Czechach, będzie centrum dyskusji, prezentacji technologii oraz możliwości networkingowych dotyczących rozwoju Smart Cities. Organizowane we współpracy z kluczowymi instytucjami państwowymi, wydarzenie ma na celu skupienie uwagi na kluczowych aspektach istotnych dla rozwoju nowoczesnych ośrodków miejskich. Przed głównym wydarzeniem, odbędzie się URBIS Hackathon, który zapewni platformę do wspólnego rozwiązywania problemów i generowania pomysłów, przygotowując grunt pod szerokie dyskusje podczas URBIS The Smart Cities Meetup. 

Analizy miejskie: Dynamic Cities Dashboard

W miarę jak przyszłość globalnej gospodarki coraz bardziej przesuwa się na globalny wschód i południe, obywatele potrzebują lepszego narzędzia do oceny głównych biegunów wzrostu na świecie - miast. Dynamic Cities Dashboard śledzi 18 wskaźników na przestrzeni 30 miast z 14 regionów geograficznych, aby służyć jako narzędzie wspierające liderów miast i biznesu w dążeniu do bardziej holistycznego podejścia do rozwoju miejskiego.  

The European Data Space for Smart Communities – otwarty nabór

Projekt European Data Space for Smart Communities (DS4SSCC-DEP) ogłasza nabór do pilotaży w celu rozwoju przestrzeni danych o zasięgu ponadnarodowym w praktyce oraz wspierania jej rozwoju i wdrożenia na rzecz priorytetów polityki miast i społeczności w Unii Europejskiej. Możliwy zakres projektów zawiera: prognozowanie zarządzania ruchem, planowanie zrównoważonej mobilności, usługi danych dotyczące przepływów energii w kontekście konkretnego miasta lub społeczności, działania antysmogowe, lub inne inicjatywy wypisujące się w New European Bauhaus. 

Platforma NetZeroCities wsparciem dla miast

Platforma NetZeroCities jest teraz dostępna dla wszystkich miast (nie tylko tych uczestniczących w misji klimatycznej), oferuje spersonalizowane porady i wsparcie dla miast, pomagając im w realizacji celów klimatycznych. Wzmacnia ona ich zdolności poprzez strategiczne eksperymenty innowacyjne, wykorzystując lokalne ekosystemy i promując połączenia z różnymi poziomami zarządzania. Do 17 maja 2024 miasta mogą wypełnić ankietę, określając z jakiego wsparcia chciałyby skorzystać najbardziej.  

Edynburgu z nowymi ścieżkami rowerowymi

Portal Bloomberg przeanalizował proces przygotowywania i budowy nowych ścieżek rowerowych w Edynburgu, otwartych po dziesięcioletnich przygotowaniach (w tym po sześciu latach konsultacji), które stanowią ważny krok w infrastrukturze rowerowej miasta, sugerując, że taka inwestycja jest niezależnie od niekorzystnego ukształtowania terenu. Pomimo trudności związanych z utratą miejsc parkingowych i opóźnieniami, inicjatywa ta reprezentuje nowy etap w rozwijaniu transportu miejskiego z myślą o osiągnięciu ambitnych celów emisji. Plan obejmuje także inne środki transportu oraz strategie zmierzające do poprawy jakości powietrza i bezpieczeństwa drogowego.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #83 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #81 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również