miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #32 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #32 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o cyrkularnych miastach i regionach, pierwszych elektrycznych rowerach cargo w Polsce, wykorzystaniu danych w systemach opieki zdrowotnej oraz użyciu AI w walce z otyłością mieszkańców. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

SMUP – nowe narzędzie dla JST

MSWiA i GUS wraz ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Miast Polskich stworzyły System Monitorowania Usług Publicznych (SMUP), którzy poprzez zapewnienie zintegrowanych, wysokiej jakości danych pozwoli na optymalizację procesu świadczenia usług publicznych. Dane zawarte w SMUP pozwolą na podejmowanie kluczowych decyzji dzięki analizie wyników generowanych zgodnie z podejściem opartym na faktach. Po przygotowaniu danych i udostępnieniu systemu, od lutego oferowane są bezpłatne szkolenia dla JST z zakresu posługiwania się systemem. Aby wziąć udział w szkoleniach niezbędne jest wypełnienie formularza rejestracyjnego.

Cyrkularne miasta i regiony

Do 29 kwietnia 2022 roku trwa nabór miast, regionów i klastrów terytorialnych zainteresowanych przystąpieniem do nowej inicjatywy Komisji Europejskiej – Circular Cities and Regions Initiative (CCRI). W ramach projektu eksperci międzynarodowego zespołu ds. gospodarki o obiegu zamkniętym Biura Koordynacji i Wsparcia (CCRI-CSO) wspomagać będą 30 wybranych jednostek w zakresie skutecznych sposobów wdrażania gospodarki działającej w tym modelu. Biuro CCRI-CSO wspomagać będzie ponadto wymianę wiedzy między uczestnikami projektu. Uczestnicy podzieleni zostaną na dwie grupy - jedna skupi miasta i regiony o wysokim potencjale rozwoju w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego, a druga obejmować będzie miasta i regiony, które znajdują się na wczesnych etapach transformacji.

Krajowa Polityka Miejska 2030 w wykazie prac Rady Ministrów

Dokument, który ma za zadanie wspierać zrównoważony rozwój miast, trafił do wykazu prac Rady Ministrów. Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał 2022 roku. KPM 2030 określa pożądane kierunki działań i rozwiązań administracji rządowej, mające przyczyniać się do realizacji wizji rozwojowej polskich miast i ich obszarów funkcjonalnych, wspomagając samorządy lokalne w sprawnym i efektywnym programowaniu i prowadzeniu swoich lokalnych polityk. Wskazywane w dokumencie Krajowej Polityki Miejskiej rozwiązania odnoszą się do zagadnień prawnych, finansowych i programowych. W ich ostateczne wypracowanie będą zaangażowane odpowiednie resorty i instytucje wchodzące w skład Rady Wykonawczej KPM, której utworzenie i zasady działania zostały określone w dokumencie.

Miejska zielona akupunktura

Koncepcja systemu miejskiej zielonej akupunktury polega na punktowym działaniu na tkance miejskiej przez wprowadzanie zieleni, aby uzyskać efekt poprawy estetyki, jakości życia, komfortu termicznego, a także wzmocnienia usług ekosystemowych na terenie miasta. Warunkiem uzyskania tego efektu jest duża liczba tych punktów, podobnie jak w medycznej akupunkturze. Dzięki realizacji unijnego projektu SALUTE4CE trzy śląskie miasta: Chorzów, Ruda Śląska i Świętochłowice, mogły poznać ideę systemu miejskiej zielonej akupunktury oraz ścieżkę i metodologię jej wdrożenia. Deklarację o współpracy podpisano 11 marca w Muzeum Hutnictwa.

Pierwsze elektryczne rowery cargo w Polsce

Pierwszy producent elektrycznych rowerów cargo w Europie Środkowo-Wschodniej ma swoją siedzibę w Polsce i wprowadził je do oferty dla klientów biznesowych oraz indywidualnych. Elektryczne rowery cargo to uzupełnienie transportu w przypadku usług kurierskich czy dynamicznie rozwijających się szybkich dostaw. Ten rodzaj transportu zyskuje ogromną popularność w całej Europie i jest najszybciej rosnącym sektorem rowerowym – w Niemczech w 2020 roku wzrósł o 40%. W wielu miastach władze decydują się dopłacać firmom, które decydują się wymienić samochody dostawcze na rowery cargo.

wiadomości ze świata

Dlaczego miasta muszą się przygotować na migracje klimatyczne?

Szacuje się, że 1 miliard ludzi przeniesie się z powodu zmieniającego się klimatu do 2050 roku. W samym 2020 z powodu katastrof klimatycznych przesiedliło się aż 30 mln osób. Większość migracji odbywa się w obrębie konkretnych krajów - 70% migrantów osiedliło się w miastach i trend ten będzie się utrzymywał. Dlatego właśnie władze powinny już teraz przygotowywać ośrodki miejskie na nadchodzące migracje, przede wszystkim inwestując w adaptację do zmian klimatu, włączeniu oceny ryzyka klimatycznego w planowanie urbanistyczne oraz zbierając i analizując dane. Warto również uwzględnić plany względem migrantów – zagwarantowanie im podstawowych praw i usług oraz zaangażowania ich w działania na rzecz klimatu i lokalnej gospodarki poprzez zapewnienie m.in. szkoleń zawodowych.

Analiza danych i sztuczna inteligencja dla zdrowych miast

Presja na systemy zdrowotne wywołana przez szybką urbanizację i pandemię COVID-19, zmusiły rządy i miasta do szybkich działań. AI4HealthyCities akceleruje współprace na rzecz innowacji w sektorze zdrowia poprzez wspieranie dialogu w miastach na całym świecie. Celem jest wymiana doświadczeń dot. wykorzystania danych i AI w celu transformacji opieki zdrowotnej i tworzenia inteligentnych miast. Pierwszy raport inicjatywy skupia się na rozwiązaniach wypracowanych przez Sao Paulo i Quebec i zawiera 12 rekomendacji, które pomogą rządom w wykorzystaniu danych i rozwiązań cyfrowych do poprawy zdrowia i dobrostanu mieszkańców miast, przy jednoczesnym poszanowaniu ram prawnych i zapewnieniu etycznego podejścia do wdrażania sztucznej inteligencji w przestrzeniach miejskich.

Inteligentne Systemy Zarządzania Ruchem

Zagęszczenie ruchu ulicznego jest jednym z głównych problemów nawet miast inteligentnych ze względu na stale rosnącą liczbę ludności i pojazdów w centrach. Miasta starają się zaadaptować kontrolę i analitykę ruchu w celu poprawy zagęszczenia ruchu i zwiększenia bezpieczeństwa wykorzystując przy tym Internet Rzeczy i zasoby w chmurze, które pomagają zautomatyzować system transportowy i efektywnie wykorzystać istniejącą infrastrukturę. Głównymi zaletami systemu są m.in. stały monitoring, który może być wykorzystany przy planowaniu urbanistycznym i rozwoju infrastruktury, a także poprawa bezpieczeństwa dzięki wdrożeniu m.in. zielonych korytarzy dla pojazdów uprzywilejowanych.

Leicester wykorzystuje AI w walce z otyłością

Połowa mieszkańców Leicester ma nadwagę lub jest otyła – jest to wyższy niż średnia wynik w Wielkiej Brytanii. Władze miasta we współpracy z De Montfort University Leicester postanowiły stworzyć zespół ekspertów w dziedzinach sztucznej inteligencji, sportu, psychologii, żywienia i opieki społecznej, którzy w ramach programu H2A mają za zadanie zwiększyć liczbę dzieci uczestniczących w zajęciach sportowych oraz wspierać rozwój lokalnych programów aktywności fizycznej. Działania umotywowane są również przez wyniki badań, które jasno wykazują związek między otyłością a regionami w gorszej sytuacji ekonomicznej. Leicester zajmuje 32 miejsce w rankingu miast potrzebujących, a 35% mieszkańców miasta zamieszkuje piąty najbardziej ubogi obszar w kraju.

Graz rozpoczęło kolarską ofensywę

Władze Graz ogłosiły inicjatywę „Radoffensive 2030 Master Plan”, której celem jest podwojenie liczby rowerzystów w  ciągu najbliższych 3 lat. Jednym z głównych wniosków ogłoszonej inicjatywy było przekształcenie wszystkich jednokierunkowych ulic w ścieżki rowerowe, co znacznie ograniczy ruch samochodowy w przestrzeni miejskiej. Dokładne plany realizacji i strategii zostaną przedstawione na początku lata, jednak pierwsze szacunki obejmują inwestycje o wartości 100 mln euro w ciągu najbliższych 8 lat oraz 100 km nowej infrastruktury rowerowej.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #33 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #31 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również