miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #59 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #59 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu Miejskich Innowacji piszemy o wydarzeniach dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji i blockchain w miastach, gamifikacji recyklingu, czy historii dostępnej na wyciągnięcie smartfona. Nie zabraknie też innowacji w dziedzinie mobilności - na ulice Wielkiej Brytani wyjadą autonomiczne autobusy, a Szwecja rozpoczyna budowę elektrycznej autostrady. 

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z PolskiSztuczna inteligencja w rozwoju miast - przegląd innowacji dla lepszej jakości życia mieszkańców

19 maja w Warszawie odbędzie się #9 "Przegląd Technologiczny" poświęcony sztucznej inteligencji w rozwoju miasta. Podczas wydarzenia, organizacje i firmy technologiczne zaprezentują innowacyjne rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję w celu poprawy jakości życia mieszkańców oraz efektywnego zarządzania miastami. Podczas wydarzenia, wystąpi dr hab. Aleksandry Przegalińskiej, ekspertka od sztucznej inteligencji, która przedstawi swoje spostrzeżenia na temat rozwoju miast i ich przyszłości opartej na zaawansowanych technologiach. Nie przegap szansy na poznanie najnowszych trendów i innowacji w zastosowaniach sztucznej inteligencji w rozwoju miast. Zarejestruj się jako uczestnik wydarzenia i bądź na bieżąco z przyszłością miast! 

Seminarium dla aplikantów w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej

Sekretariat Europejskiej Inicjatywy Miejska (EUI) - będzie organizować seminaria dla aplikantów w celu wsparcia zainteresowanych aplikujących do drugiego naboru wniosków o Innowacyjne Działania EUI. Tematyka drugiego naboru obejmuje 3 piorytety: zazielenienie miast, zrównoważona turystyka, wykorzystywanie talentu w miastach kurczących się. Seminarium odbędzie się 28 czerwca 2023 roku w Warszawie i skierowane jest dla zainteresowanych wzięciem udziału w kolejnym naborze wniosków. Uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w kilku sesjach plenarnych oraz warsztatach dotyczących różnych aspektów EUI, w tym celów inicjatywy i zasad rekrutacji. Przedstawione zostaną również kwestie techniczne związane z formularzem aplikacyjnym, finansowaniem i zasadami kwalifikowalności czy budżetem projektu.  

Technologie jutra w służbie miastom - ToT Conference. Technology of Tomorrow

18 maja w Warszawie odbędzie się pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie technologiom blockchain, IoT i AI oraz ich możliwościom, czyli konferencja "ToT Conference. Technology of Tomorrow". Tematyka konferencji dotyczyć będzie również obszaru Smart City. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób miasta wykorzystują nowoczesne technologie. PFR dla Miast będzie organizatorem panelu Technologie jutra w służbie miastom – przykłady wdrożeń w samorządach. W panelu wezmą udział: Tomasz Skoczylas (Rzeszów), Bartłomiej Kogut (Kołobrzeg), Ewelina Włoch (Rybnik), panel moderować będzie Weronika Wesołowska (PFR). Dla czytelników przeglądu Miejskie Innowacje organizatorzy konferencji przygotowali specjalny kod, uprawniający do 15% zniżki. Aby go wykorzystać, użyj hasła PFR-ToT-15 przy zakupie biletu. Jako partner wydarzenia zapraszamy do udziału!  

Wiedza na temat zrównoważonego rozwoju na wyciągnięcie ręki - raport Greenbook

Miasto 2077 ogłosiło publikację Greenbook - wszechstronnego raportu podsumowującego dziesięcioletnią pracę organizacji w zakresie propagowania zrównoważonego rozwoju i świadomości ekologicznej. W opracowaniu zebrano najnowsze informacje na temat zmian, jakie przynosi zielona transformacja, począwszy od energetyki i mobilności, poprzez budownictwo, aż po produkcję dóbr konsumpcyjnych i żywności. Raport skupia się także na kluczowych wyzwaniach, takich jak dekarbonizacja i rozwój gospodarki obiegu zamkniętego. Greenbook potwierdza, że zrównoważony rozwój to nie tylko trend, ale konieczność, która przynosi korzyści dla środowiska i gospodarki. Publikacja dowodzi, że inwestowanie w wiedzę stanowi fundament przyszłego rozwoju, a jej wnioski stanowią apel o aktywne podejście do kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem.  

Polskie miasta w Europejskiej akcji Ulice Dla Dzieci

Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Bydgoszczy to polskie miasta, które 12 maja uczestniczyły w Europejskiej akcji Ulice Dla Dzieci. Inicjatywa ma na celu zaapelowanie o bezpieczną drogę dla dzieci do szkoły. Placówki szkolne zaplanowały na ten dzień przejazdy rowerowe, gry i zabawy na bezpiecznej dla dzieci, pozbawionej ruchu samochodowego szkolnej ulicy. Prowadzone badania wskazują na niebezpieczne sytuacje i zanieczyszczenie powietrza, któremu winny jest tłok samochodowy przed szkołą w godzinach, kiedy dzieci są przywodzone i dobierane ze szkoły. Wnioski te potwierdza najnowszy raport Szkolne ulice Polskiego Klubu Ekologicznego (PKE), który wskazuje na błędy w planowaniu przestrzeni wokół placówek edukacyjnych i proponuje możliwe rozwiązania dotyczące odzyskania przestrzeni wokół szkół i przedszkoli.  

wiadomości ze świata

Cyfrowe biblioteki na przystankach autobusowych w Bostonie

W Bostonie ruszył pilotażowy program, który umożliwia korzystanie z darmowych zasobów cyfrowych z autobusowych przystanków. Wszystko dzięki kodom QR, za pomocą których czytelnicy mogą przeglądać i wypożyczać audiobooki, e-booki, e-gazety i e-czasopisma dla wszystkich grup wiekowych. Projekt jest dostępny na 20 przystankach autobusowych, a jego celem jest ułatwienie mieszkańcom dostępu do zasobów Boston Public Library. W ramach pilotażu użytkownicy będą mogli skorzystać z ponad 7000 tytułów z 125 krajów, w tym z bestsellerów i książek dla dzieci i młodzieży. Dzięki inicjatywie, która potrwa do końca sierpnia, miasto chce zwiększyć dostępność zasobów biblioteki oraz uczynić podróżowanie komunikacją miejską bardziej przyjemnym. 

Autonomiczne autobusy na Forth Road Bridge: Nowa usługa przewozowa w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii uruchomiono pierwszą usługę opartą na autobusach autonomicznych, które będą kursować na moście Forth Road Bridge, łącząc pasażerów między hrabstwem Fife i Edynburgiem. Flota pięciu pojazdów Alexander Dennis Enviro200AV rozpocznie kursy w połowie maja 2023 r. Autonomiczne autobusy pokonają 14-milowy dystans, poruszając się z prędkością do 50 mph wśród mieszanych samochodów. Każdy autobus będzie miał dwóch członków personelu na pokładzie: kierowcę, który może przejąć kontrolę nad pojazdem w razie konieczności oraz drugiego pracownika odpowiedzialnego za sprzedaż biletów i obsługę klienta. Według autorów projektu jest to pierwsza zarejestrowana usługa autobusowa na świecie wykorzystująca pełnowymiarowe autobusy autonomiczne, które mogą przewozić nawet 10 000 pasażerów tygodniowo. 

Graj, sprzątaj, zdobywaj nagrody! Belgia wprowadza innowacyjną aplikację 'De Click' do gamifikacji recyklingu

Belgijska firma FostPlus stworzyła nową aplikację, która ma na celu gamifikację recyklingu i zwrócenie uwagi na problem nieodpowiedzialnego pozbywania się śmieci. Aplikacja nosi nazwę 'De Click' i jest już dostępna w całym kraju. Aby otrzymać nagrodę w postaci voucherów 'Circular Ucoins', użytkownicy muszą zrobić zdjęcie śmieci, które wyrzucili, najlepiej z widocznym kodem kreskowym. Nagrody te można wykorzystać u partnerów aplikacji, w muzeach oraz przekazać na cele ochrony środowiska. Projekt zainspirował także kampanię antyśmieciową w mieście Aalst, która ma na celu podniesienie świadomości wśród mieszkańców i zmniejszenie ilości nieprawidłowo wyrzucanych śmieci.

Odkryj historię w smartphonie - wirtualna wycieczka po Akropolu w V wieku p.n.e.

Obecnie technologia daje nam możliwość doświadczenia historii w sposób bardziej interaktywny i wciągający. Nowa aplikacja COSMOTE CHRONOS, opracowana we współpracy z greckim Ministerstwem Kultury i Sportu, oferuje darmową wirtualną wycieczkę po Akropolu takim, jakim był w V wieku p.n.e. Za pomocą rzeczywistości rozszerzonej, aplikacja odtwarza Parthenon, świątynię Brauron Artemidy i Chalkoteke oraz inne imponujące zabytki. Użytkownicy mogą oglądać je w naturalnej skali i nawet eksplorować ich wnętrza, czy są na Akropolu lub w dowolnym innym miejscu na świecie. Aplikacja zawiera również cyfrowego asystenta przewodnika o imieniu "Kleio", który może odpowiadać na ponad 10 000 pytań dotyczących Akropolu w czasie rzeczywistym, wykorzystując zaawansowaną sztuczną inteligencję i sieć 5G. Wykorzystanie technologii cyfrowych umożliwia zachowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego.   

Szwecja będzie miała pierwszą na świecie autostradę elektryczną

E-motorway, jak nazywana jest ta innowacyjna droga, może doprowadzić do rozbudowy kolejnych 3 000 km dróg elektrycznych w Szwecji do 2035 roku. Zgodnie z ustawą unijną, wszystkie nowe samochody sprzedawane od 2035 roku muszą mieć zero emisji CO2, co skłania kraje europejskie do przygotowania odpowiedniej infrastruktury. Szwecja stawia na elektromobilność i przekształca teraz autostradę w trwałą drogę elektryczną - pierwszą taką na świecie. Na elektrycznej drodze samochody i ciężarówki mogą się ładować podczas jazdy.Eksperci twierdzą, że dynamiczne ładowanie pozwala na pokonanie większych odległości przy mniejszych bateriach i uniknięcie oczekiwania na stacjach ładowania. Kraj skandynawski jest prekursorem dróg elektrycznych, a elektryfikacja uważana jest za rozwiązanie umożliwiające w przyszłości dekarbonizację sektora transportu.  

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #60 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #58 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również