miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #58 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #58 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.
W tym wydaniu, w ramach dłuższej lektury polecamy podręczniki dotyczące cyberbezpieczeństwa w miastach, przekwalifikowania pracowników w ramach lokalnych rynków pracy, czy zakładania spółdzielni energetycznych. W prasówce nie zabraknie omówienia osiągnięć rodzimych aplikacji - w tym roku minęło pięć lat od momentu uruchomienia aplikacji NaprawmyTo oraz sześć lat od powstania inicjatywy Aktywne miasta. 

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z PolskiJobMapa: nagrodzony innowacyjny projekt Gdańskiego Urzędu Pracy

JobMapa.pl to innowacyjny projekt Gdańskiego Urzędu Pracy, który został nagrodzony w konkursie Skrzydła IT w Administracji. Projekt ma na celu ułatwienie poszukiwania pracy i ofert zatrudnienia przez mieszkańców Gdańska i okolic. JobMapa.pl to interaktywna mapa, na której użytkownicy mogą znaleźć oferty pracy w wybranej lokalizacji, a także informacje na temat pracodawców oraz wymaganych kwalifikacji i umiejętności. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami użytkowników, a jego dalszy rozwój jest planowany przez Gdański Urząd Pracy.

Aktywne Miasta: sześć lat mobilizowania do aktywności fizycznej

Aplikacja  Aktywne Miasta, została uruchomiona w 2018 roku w Bydgoszczy, a obecnie działa w kilku polskich miastach i wciąż wzrasta liczna jej aktywnych użytkowników. Celem aplikacji jest zachęcanie mieszkańców do aktywności fizycznej (szczególnie jazdy na rowerze) poprzez organizowanie różnych wydarzeń i konkursów. Wspiera ona także tworzenie społeczności aktywnych ludzi oraz pomaga w planowaniu zdrowego stylu życia. Idea projektu opiera się na przekonaniu, że aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie, a także na poprawę jakości życia w miastach. Aplikacja staje się ważnym narzędziem dla samorządów, które chcą dbać o zdrowie swoich mieszkańców oraz budować społeczność aktywnych ludzi.

NaprawmyTo: od pięciu lat ułatwia życie mieszkańcom Katowic

Platforma NaprawmyTo działa w Katowicach od pięciu lat, umożliwiając mieszkańcom zgłaszanie wszelkiego rodzaju problemów związanych z miastem, takich jak np. uszkodzenia infrastruktury czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzeń miejskich. Dzięki temu, władze miasta mają łatwiejszy i szybszy dostęp do informacji o potrzebach mieszkańców, a procesy napraw i modernizacji przebiegają sprawniej. Aplikacja zyskała również wiele pozytywnych opinii od użytkowników, którzy doceniają łatwość i intuicyjność jej obsługi. Obecnie jest używana przez ponad 20 miast.

Podręcznik: Jak założyć i prowadzić spółdzielnię energetyczną?

Publikacja ma pomóc w rozwoju i realizacji projektów z zakresu energetyki obywatelskiej. Podręcznik zawiera praktyczne porady i wskazówki dotyczące procesu zakładania oraz prowadzenia spółdzielni energetycznej, a także omawia zagadnienia związane z finansowaniem i pozyskiwaniem funduszy na projekty prosumenckie. Materiał adresowany jest do grup obywatelskich, organizacji pozarządowych oraz wszystkich zainteresowanych budową lokalnej gospodarki energetycznej.   

CoperniCoin: kryptowaluta dedykowana turystom w Toruniu

W ramach reaktywacji Szlaku Kopernikowskiego, w Toruniu powstał okolicznościowy CoperniCoin oparty na technologii blockchain, co jest nowatorskim przedsięwzięciem w Polsce. CoperniCoin jest elementem agregującym wiele obszarów związanych z promocją atrakcji turystycznych regionu, a jego posiadacze będą mieli możliwość wymiany zgromadzonych monet na nagrody rzeczowe. W przyszłości planowane jest włączenie do programu przedsiębiorców i instytucje, co pozwoli na oferowanie turystom i mieszkańcom zniżek na atrakcje, usługi noclegowe czy gastronomiczne.

wiadomości ze świata

Wielka Brytania wprowadza innowacje w planowaniu przestrzennym dzięki cyfrowym bliźniakom

Geospatial Commission z Wielkiej Brytanii uruchomiła pierwszą fazę National Underground Asset Register (NUAR) czyli Narodowego Rejestru Infrastruktury Podziemnej. Cyfrowa mapa została oparta na technologii digital twin czyli cyfrowych bliźniaków. Rejestr stanowi więc wierne cyfrowe odzwierciedlenie znajdującej się pod powierzchnią infrastruktury. Pozwala to na uzyskanie znacznie dokładniejszego obrazu sytuacji przed przystąpieniem do realizacji takich projektów jak budowa nowych dróg, domów, instalacja szerokopasmowego internetu, wdrażanie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, czy zarządzanie powodzią. Na terenie Wielkiej Brytanii każdego roku wykonywanych jest ponad cztery miliony odwiertów i otworów, często w niewłaściwych miejscach, a roczny koszt przypadkowych uszkodzeń infrastruktury szacowany jest na około 2,4 miliarda funtów. 

Międzynarodowy podręcznik dla smart cities z wytycznymi dotyczący cyberbezpieczeństwa

Agencje zrzeszone w ramach sojuszu Five Eyes wydały podręcznik z wytycznymi dotyczący cyberbezpieczeństwa dla smart cities. W wytycznych opisano wyzwania związane z bezpieczeństwem informacyjnym w miastach, które coraz bardziej korzystają z technologii cyfrowych. Zaleca się wdrożenie procesów zarządzania ryzykiem, a także przeprowadzenie audytów bezpieczeństwa. Wskazano również na konieczność przeprowadzania regularnych testów penetracyjnych oraz na rozwijanie strategii bezpieczeństwa informacji. W dokumentach podkreślono także potrzebę szkoleń dla pracowników i mieszkańców smart cities. Wytyczne stanowią reakcję na rosnące zagrożenia ze strony cyberprzestępców, którzy coraz częściej wykorzystują luki w zabezpieczeniach systemów smart cities.  

Praktyczne porady i najlepsze praktyki przystosowania mieszkańców do nowego rynku pracy

Opublikowana została zaktualizowana wersja przewodnika dla miast dotyczącego podnoszenia kompetencji oraz przekwalifikowania pracowników w ramach lokalnych rynków pracy. Przewodnik ten ma pomóc miastom w tworzeniu strategii przekwalifikowania i przystosowania mieszkańców do potrzeb rynku pracy w erze cyfrowej. W nowej edycji przewodnika znalazły się praktyczne porady oraz przykłady najlepszych praktyk z inicjatyw podejmowanych przez miasta uczestniczące w programie Intelligent Cities Challenge. Przewodnik jest dostępny online i może być bezpłatnie pobrany przez każde miasto zainteresowane wdrażaniem skutecznych programów przekwalifikowania i rozwoju zasobów. 

Wiedeń umożliwia mieszkańcom wypożyczanie aut elektrycznych

W ramach rozwoju transportu publicznego Wiedeń umożliwił swoim mieszkańcom i turystom wypożyczanie samochodów elektrycznych. Proces wypożyczenia odbywa się przy pomocy aplikacji WienMobil, która jest dedykowana obsłudze transportu publicznego w tym mieście. Flota pojazdów obejmuje zarówno małe samochody miejskie jak i e-vany idealne na rodzinne wyprawy, większe zakupy czy przeprowadzkę. Takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze w wielu miastach, ponieważ pozwala na ograniczenie emisji spalin i zanieczyszczeń powietrza, a jednocześnie zapewnia wygodę i elastyczność w przemieszczaniu się po mieście, również dla osób nie posiadających samochodu.  

Duński chatbot Muni wyrównuje szanse w dostępie do usług publicznych

W ostatnim czasie duński sektor publiczny przeszedł znaczącą cyfrową transformację w celu poprawy dostępności i wygody dla swoich obywateli. Niestety, istnieje ryzyko, że osoby bez dostępu do infrastruktury lub umiejętności korzystania z usług cyfrowych zostaną w tyle. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, duńskie gminy nawiązały współpracę w 2012 roku, tworząc centrum kontaktowe i oferując pomoc w korzystaniu z cyfrowych rozwiązań. Aby zwiększyć dostępność i efektywność, wirtualne centrum kontaktowe wprowadziło w 2020 roku technologię chatbotów. Chatbot Muni, jak został nazwany, zapewnia istotne informacje w sposób szybki i efektywny. Kolejnym krokiem jest dodanie do chatbota Muni technologii głosowej, która umożliwi użytkownikom rozmowy. Dzięki wykorzystaniu technologii głosowej, Muni zapewni bardziej dostępne usługi dla wszystkich obywateli.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #59 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #57 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również