miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #57 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #57 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.
W tym wydaniu znajdziecie informacje m.in. o wykorzystaniu platformy Roblox do projektowania placów zabaw, Narzędziowniku dla Społeczności Lokalnych czy interaktywnej mapie z genezą nazw ulic. 

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z PolskiNarzędziownik dla Społeczności Lokalnych

Narzędziownik dla Społeczności Lokalnych to internetowa encyklopedia, która powstała w ramach programu “Plan Działań dla Miast. Modelowa Lokalność”. Narzędziownik to platforma wymiany wiedzy dedykowana organizacjom społecznym, aktywistom i mieszkańcom. W jej zasobach znajduje się obecnie kilkaset haseł, logicznie uporządkowanych i systematycznie indeksowanych. Narzędziownik objaśnia terminologię działań z zakresu partycypacji społecznej i aktywności lokalnej. Internetowa encyklopedia może służyć również jako adresownik, gdyż zawierają odnośniki do stron różnych podmiotów i organizacji zajmujących się partycypacją społeczną. Narzędziownik umożliwia użytkownikom dodawanie nowych haseł, co stanowi zachętę do dzielenia się wiedzą.

Nowy system informacji przesiadkowej w Gdańsku   

W Gdańsku uruchomiono system Zintegrowanej Dynamicznej Informacji Przesiadkowej, który ma ułatwić komunikację w mieście. System ten oparty jest na technologii informacyjnej GIS, która pozwala na zbieranie, analizowanie i wykorzystywanie danych geoprzestrzennych. W ramach projektu zainstalowano ekrany informacyjne na przystankach autobusowych i tramwajowych, które pokazują informacje o bieżącym rozkładzie jazdy oraz opóźnieniach. Ponadto, dzięki aplikacji mobilnej, pasażerowie mogą sprawdzić, gdzie znajduje się ich autobus lub tramwaj, ile czasu pozostało do przyjazdu oraz jakie są alternatywne połączenia. Celem projektu jest ułatwienie przesiadek i planowania podróży w Gdańsku, a co za tym idzie poprawa jakości transportu publicznego poprzez zwiększenie jego dostępności i efektywności. 

Interaktywna mapa z historiami nazw ulic

Już teraz można skorzystać z interaktywnej mapy, która umożliwia poznanie genezy nazwy ulic w wybranej okolicy. Open Etymology Map pozwala na sprawdzenie nie tylko etymologii nazw ulic, ale również interesujących nas miejsc, pomników i punktów orientacyjnych. Wybór miejsca skutkuje wyświetleniem informacji przywołanych z Wikipedii lub Wikidata, wraz z opcją wyboru źródłowej mapy (MapComplete lub OSM). Przy niektórych hasłach za sprawą aplikacji EntiTree możliwy jest podgląd drzew genologicznych patronów ulic. Mapa zachęca do odbywania wirtualnych spacerów, tak aby móc lepiej poznać swoją okolicę i skrywane przez nią historie.  

Nauczyciele będą uczyć się VR

NASK, Firma Meta, studio produkcyjne VRheroes we współpracy z polskimi nauczycielami, wprowadzają program szkoleniowy dla tysiąca nauczycieli w zakresie innowacyjnych narzędzi do prowadzenia zajęć szkolnych przy użyciu gogli wirtualnej rzeczywistości. Projekt obejmuje naukę obsługi gogli VR, poruszania się w wirtualnym świecie i obsługę aplikacji edukacyjnych, które pozwalają na edukację w wirtualnej rzeczywistości. Nauczyciele będą mieli możliwość przetestowania gogli VR oraz dostępnych aplikacji, uzyskując wiedzę na temat możliwości, jakie niesie ze sobą wirtualna rzeczywistość w edukacji. Program pozwoli nauczycielom na zdobycie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych, które będą przydatne w ich codziennej pracy w sali lekcyjnej.  

VII Forum Kierowników IT w Administracji

Forum Kierowników IT w Administracji to ogólnokrajowa konferencja, która ma pomóc przedstawicielom instytucji publicznych odpowiedzialnym za informatyzację jednostek w aktualizacji wiedzy na temat zmian w przepisach oraz w uzyskaniu odpowiedzi na trudne pytania dotyczące codziennej pracy. Podczas trzydniowego wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję poznać i ocenić wartość rozwiązań IT, jakie mogą zastosować w swoich organizacjach, a także dowiedzieć się, jak je wdrożyć i sfinansować. W programie konferencji znajdują się takie tematy jak katalog usług chmurowych dedykowanych administracji publicznej, wdrożenie RPA w Ministerstwie Finansów, Akt w sprawie zarządzania danymi (DGA) i jego konsekwencje w krajowym systemie prawnym, przygotowanie i testowanie planów CIRP dla systemów IT oraz zagadnienia dotyczące bezpiecznej infrastruktury informatycznej w jednostce. 

wiadomości ze świata

Belgijskie miasto umożliwia dzieciom przeprojektowanie placu zabaw z użyciem Roblox

Miasto belgijskie, Roeselare, postanowiło wykorzystać popularną platformę Roblox do zaprojektowania nowego placu zabaw. Dzięki temu dzieci będą mogły bawić się w wirtualnym świecie zbudowanym przez specjalistów ds. projektowania gier. Miasto planuje wykorzystać tę technologię do przetestowania różnych projektów i pomysłów przed ich realizacją na rzeczywistych placach zabaw. Ponadto, wirtualny plac zabaw na platformie Roblox będzie miał charakter edukacyjny, co pozwoli na naukę dzieci poprzez zabawę. Projekt ten stanowi przykład na to, jak wykorzystanie nowych technologii może pomóc w tworzeniu bardziej innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie planowania miast i zapewnienia przestrzeni rekreacyjnych dla dzieci. 

Rumuńska firma transportowa z systemem śledzenia pojazdów w czasie rzeczywistym  

Rumuńska firma transportowa z siedzibą w Klużu-Napoce opracowała system śledzenia swoich pojazdów w czasie rzeczywistym. Dzięki zintegrowanemu systemowi GPS, pasażerowie mogą z łatwością sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się ich autobus, a także planować swoje podróże w oparciu o rzeczywiste informacje o czasie przyjazdu. Nowa platforma informatyczna pozwala na automatyczną analizę informacji o ruchu drogowym i generowanie sugestii dotyczących optymalnych tras dla kierowców, co może skrócić czas podróży i zwiększyć efektywność działania transportu publicznego.  

W jaki sposób drony mogą być wykorzystane w miastach?  

Projekt DELOREAN finansowany przez UE przetestował nowe rozwiązania w dziedzinie śledzenia satelitarnego dronów. Zapewnienie bezpieczeństwa i skutecznej integracji dronów w miastach to kwestia kluczowa dla rozwoju tej technologii. Drony mają wiele potencjalnych zastosowań w przemyśle, transporcie i służbach ratunkowych, ale ich użytkowanie w przestrzeni miejskiej jest złożone i wymaga specjalistycznej wiedzy. Aby drony stały się bardziej dostępne w miastach, potrzebne są innowacyjne rozwiązania, takie jak nowe systemy zarządzania ruchem powietrznym, rozszerzone oprogramowanie oraz lepsze wykorzystanie danych. Prace nad rozwojem dronów w miastach są już w toku, a przyszłość tej technologii w dużej mierze zależy od zdolności do dopasowania jej do potrzeb miast i mieszkańców.  

Barcelona testuje wykonalność koncepcji miasta 15-minutowego przy pomocy cyfrowego bliźniaka  

W celu zbadania wykonalności idei miasta 15-minutowego, które ma na celu umożliwienie mieszkańcom dostępu do wszystkiego, czego potrzebują w ciągu 15 minut pieszo lub za pomocą transportu publicznego, miasto Barcelona przeprowadziło testy za pomocą cyfrowego modelu miasta. Projekt oparty jest na koncepcji miasta 15-minutowego, która zakłada zwiększenie liczby przestrzeni publicznych, rowerów i pieszych dróg, a także zmniejszenie ruchu samochodowego. Barcelona korzysta z “digital twins” czyli cyfrowego modelu miasta, aby przetestować różne scenariusze i planować przyszłe inwestycje w infrastrukturę. Projekt ten korzysta z innowacyjnych technologii, takich jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja, aby opracować nowe rozwiązania dla przyszłości miasta.  

Leuven walczy z nocnym hałasem za pomocą nowych technologii  

Belgijskie miasto Leuven próbuje poradzić sobie z hałasem nocnym dzięki nowej technologii "smart nudging" czyli technika stosowanej w projektowaniu interfejsów użytkownika, której celem jest wprowadzenie subtelnych sugestii w celu poprawy doświadczenia użytkownika oraz zachęcenia go do podejmowania pożądanych działań. W ramach projektu pilotażowego, w wyznaczonych strefach miasta zainstalowano specjalne sensory, które w czasie rzeczywistym rejestrują poziom hałasu oraz przesyłają go do systemu komputerowego. Na tej podstawie władze miasta mogą monitorować sytuację i podejmować odpowiednie działania. System działa w oparciu o zaawansowane algorytmy i sztuczną inteligencję, które analizują dane z sensorów i generują sugestie dla służb miejskich, jakie działania powinny podjąć. Na przykład, gdy poziom hałasu przekracza określony poziom, system może automatycznie wysłać powiadomienie do właściciela posesji z prośbą o zmniejszenie poziomu hałasu lub przysłonięcie okien. Władze miasta mają nadzieję, że nowa technologia przyczyni się do zmniejszenia problemu hałasu nocnego i poprawi jakość życia mieszkańców. 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #58 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #54 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również