miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #60 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #60 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu Miejskich Innowacji piszemy o zwycięzcach konkursu Innowacyjny Samorząd 2023, nowym narzędziu GIS w Jarosławiu, czy e-usługach dla mieszkańców Świętochłowic. Nie zabraknie również innowacji z Litwy i Finlandii - systemu monitorującego wilgotność miejskiej roślinności oraz aplikacji pozwalającej zaopiekować się nieużywanym domem na wsi. 

 

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z PolskiOgłoszenie laureatów konkursu Innowacyjny Samorząd 2023: Inspirujące projekty dla jednostek samorządu terytorialnego

Poznaliśmy laureatów konkursu Innowacyjny Samorząd 2023, w którym nagrodzono samorządy, realizujące najbardziej innowacyjne projekty, które mogą stanowić inspirację dla innych jednostek samorządu terytorialnego. W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono aż 244 projekty, które zostały poddane ocenie kapituły. Wśród laureatów znalazły się gminy, miasta, powiaty i województwa, które wyróżniły się zaawansowanymi e-usługami, inteligentnymi rozwiązaniami w zarządzaniu infrastrukturą miejską oraz innowacjami w obszarze edukacji, ochrony środowiska i usług społecznych. Podczas gali wystąpił Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który podsumował 3 lata działalności programu PFR dla Miast w tym Giełdy Miejskich Technologii. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do zapoznania się z pełną listą wyróżnionych projektów.

Wyzwanie równoważonego rozwoju miast w Polsce: mobilność i środowisko na pierwszym planie

Michał Dulak na podstawie przeprowadzonej analizy strategii rozwoju 18 największych miast w Polsce pokazuje, że najczęściej równoważony rozwój jest utożsamiany z mobilnością, transportem oraz aspektami środowiskowymi. Rzadziej natomiast uwzględniany jest aspekt społeczny, pomimo jego istotności w Agendzie 2030. Autor zauważa, że idea zrównoważonego rozwoju jest obecnie wprowadzana w programy rozwoju miast w Polsce za pośrednictwem różnych dokumentów, takich jak Krajowa Polityka Miejska 2030 r., Nowa Karta Lipska i Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 ONZ. Cyfryzacja miast jest również wymieniana jako ważny czynnik wpływający na zrównoważony rozwój, jednakże jej wprowadzanie musi uwzględniać zasady środowiskowe oraz sprawiedliwość społeczną.  

Urząd Miejski w Świętochłowicach wprowadza innowacyjny system e-usług dla mieszkańców

Urząd Miejski w Świętochłowicach podjął inicjatywę wprowadzenia systemu miejskich e-usług, który będzie dostępny dla mieszkańców poprzez przeglądarkę internetową oraz aplikację mobilną. To rozwiązanie, o nazwie "eUrząd", jest częścią zintegrowanego systemu "Ratusz", który już wcześniej został wdrożony w celu usprawnienia pracy urzędu. Projekt ten jest realizowany w ramach programu grantowego "Cyfrowa Gmina", mającego na celu integrację usług elektronicznych oferowanych w mieście, w jednej dostępnej dla wszystkich platformie. Dzięki temu mieszkańcy zyskają łatwy dostęp do usług i będą mogli załatwiać swoje sprawy urzędowe online, bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie.  

Szybkie przesiadki i sprawniejszy transport publiczny

Sprawny transport publiczny i szybkie przesiadki to kluczowe czynniki zmniejszające zanieczyszczenie miast. Trapeze Polska, reprezentowana przez Artura Wajcherta, planuje wprowadzenie na polski rynek usługi gwarantowanych przesiadek między liniami komunikacji miejskiej. Przesiadki te mogą stać się popularnym rozwiązaniem w dużych miastach w najbliższych latach, podobnie jak systemy dynamicznej informacji pasażerskiej zyskały popularność w ciągu ostatniej dekady. Systemy te powinny być coraz bardziej otwarte na integrację. Przesiadki są nieodłącznym elementem każdego systemu transportowego, i aby stworzyć sprawną sieć przesiadek w Polsce, konieczne jest zagwarantowanie możliwości ich dokonania. Ważne jest posiadanie informacji, że dany pojazd przewozi pasażerów, którzy będą kontynuować podróż inną linią, oraz zapewnienie odpowiedniej organizacji przesiadki.  

Nowe narzędzie GIS dla samorządu w Jarosławiu

Dzięki zastosowaniu technologii GIS, jednostki samorządu terytorialnego w Jarosławiu będą mogły usprawnić swoje działania. Umowa zawarta między Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu a Esri Polska pozwoli na opracowanie optymalnych metod wykorzystania GIS w zarządzaniu samorządowym. Studenci będą przeprowadzać badania i analizy na podstawie danych dostarczonych przez samorządy miasta Jarosław i powiatu jarosławskiego. Dzięki licencjom na oprogramowanie ArcGIS udostępnionym przez Esri Polska, samorządy uzyskają interaktywny cyfrowy atlas zawierający ponad 100 różnych map, które pozwolą na przeprowadzenie dogłębnych analiz i lepsze zrozumienie obszaru, na którym działają. Projekt ten prowadzić ma do  prowadzić do stworzenia Biura Analiz Przestrzennych.

wiadomości ze świata

Burmistrzowie miast na kontynencie amerykańskim zwiększają inwestycje w dane

W zeszłym tygodniu Fundacja Bloomberga rozpoczęła drugą edycję City Data Alliance, która ma na celu wyłonienie 100 miast w Ameryce z wyraźnym zainteresowaniem danymi, aby pomóc im podnieść swoje praktyki na wyższy poziom. Absolwenci poprzedniej edycji już udowodnili, jak zaawansowane wykorzystanie danych może pomóc miastom w rozwiązywaniu różnorodnych problemów. W 2023 roku włodarze natomiast najczęściej wykorzystywali dane do podejmowania trudnych decyzji dotyczących planowania miejskiego – np. dotyczących strefy zagospodarowania przestrzennego czy inwestycji w pomoc po klęskach żywiołowych lub projekty transportu publicznego. Coraz częściej wykorzystują również dane do podejmowania trudnych decyzji dotyczących bezpieczeństwa publicznego, co koreluje ze wzrostem przestępczości z użyciem przemocy, która dotknęła miasta na całym kontynencie w ostatnich latach. 

Wilno dba o drzewa i roślinność latem

Miasto Wilno przygotowuje się na nadchodzące lato, dbając o to, aby drzewa pozostały odpowiednio nawodnione w trakcie gorącego sezonu. Będzie to możliwe dzięki sieci inteligentnych czujników, które będą wykrywać poziom wilgoci w glebie, gdzie znajdują się rośliny. Inteligentny system jest obecnie instalowany przez firmę Stebulė, zajmującą się architekturą krajobrazu, pochodzącą z litewskiej stolicy. Przedsiębiorstwo już w zeszłym roku przetestowało jego działanie w różnych dzielnicach miasta. System ułatwia także pracę pracowników - wszystkie dane dotyczące wilgotności automatycznie są cyfrowo przetwarzane i mogą być konsultowane w czasie rzeczywistym. Sensory są zakopywane na głębokość od 20 do 50 cm, aby mierzyć wilgotność w głębszych warstwach gleby, a nie na powierzchni, na mniejszą głębokość w pobliżu krzewów, a głębiej w pobliżu drzew. 

Innowacyjny serwis Talo maalta: Połączenie właścicieli wiejskich nieruchomości z marzącymi o życiu na wsi

Nowy bezpłatny serwis internetowy o nazwie Talo maalta (tłumaczone jako "Dom na Wsi") ma na celu połączenie właścicieli wiejskich nieruchomości w Finlandii z osobami, które marzą o przeprowadzce na wieś. Serwis, jest częścią inicjatywy, mającej na celu połączenie właścicieli pustostanów na obszarach wiejskich z osobami marzącymi o przeprowadzce na wieś. Osoby zainteresowane przeprowadzką na wieś mogą umieścić profil, w którym dokładnie opisują, jaki rodzaj miejsca poszukują. Właściciele nieruchomości umieszczają profile swoich posiadłości. Użytkownicy mogą wybierać interesujące ich nieruchomości, klikając na zielone serduszko. Dane kontaktowe stron uzyskują dopiero po wzajemnym zainteresowaniu. Oprócz tradycyjnych transakcji związanych z nieruchomościami i umów najmu, serwis Talo maalta oferuje możliwość zawarcia umowy o prawie do użytkowania.  

EU Mayors Digital Assembly - zgromadzenie na rzecz innowacji w miastach

W miarę jak technologia rozwija się w coraz szybszym tempie, sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i oddziałujemy na nasze otoczenie stale ewoluuje. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, niezwykle istotne jest, aby liderzy miast spotkali się i omówili strategię wykorzystania potęgi cyfrowej innowacji w celu poprawy jakości życia swoich mieszkańców. Cen ten realizować będzie pierwsze Zgromadzenie Cyfrowe Burmistrzów, organizowane 15 czerwca w Brukseli, w ramach szczytu miejskiego Brussels Urban Summit 2023. Lokalni, regionalni i krajowi decydenci spotkają się, aby podzielić się swoimi poglądami na temat decyzji przywódczych, które są potrzebne, aby towarzyszyć miastu i regionowi w procesie transformacji cyfrowej oraz receptą na to jak zagwarantować, żeby człowiek znalazł się w centrum tego procesu.   

Od innowacji na skutek kryzysu do innowacji na skutek kultury

Pandemia zmusiła samorządy lokalne do aktywacji swoich umiejętności innowacyjnych. Teraz liderzy miast muszą rozwijać ten duch pomysłowości poza działaniami taktycznymi, wkomponowując go w codzienną pracę administracji. COVID-19 zmusił samorządy lokalne do aktywacji swoich umiejętności innowacyjnych: wykorzystywania danych i analizy danych do informowania polityki, szybkiego reagowania na pojawiające się potrzeby, projektowania i testowania rozwiązań zgodnie z bieżącymi potrzebami i opiniami mieszkańców oraz budowania zaufania z mieszkańcami poprzez regularną dwustronną komunikację. Prowadzone badania i obserwacje pokazują, że sprawni liderzy miast wciąż utrzymują te umiejętności na pierwszym planie swojej służby, jednocześnie poszerzając zasięg innowacji od indywidualnej odpowiedzi na problem przez dedykowany zespół specjalistów do przedsięwzięcia proaktywnego obejmującego całe samorządy. 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #61 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #59 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również