miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #74 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #74 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast. 

W najnowszym przeglądzie dotyczącym innowacji miejskich prezentujemy fascyjnyjące wiadomości, takie jak: nowe linie tramwajowe w Olsztynie, wykorzystanie świątecznych choinek do pozyskania energii elektrycznej, czy rekultywacja terenów w Zabrzu. Nie zabrakło również newsów z europejskich miast – na basenie w Kopenhadze pojawił się cyfrowy ratownik, Budapeszt udostępnił mapę potencjału solarnego, a na ulicach Barcelony zaczęły pracować zeroemisyjne maszyny. 

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

Olsztyn ma nowe linie tramwajowe

Wraz z końcem 2023 roku w Olsztynie zaczęły kursować dwie nowe linie tramwajowe. Było to możliwe dzięki dużej, trwającej ponad dwa lata inwestycji. W tym czasie położonych zostało ponad sześć kilometrów podwójnego torowiska, powstała estakada tramwajowa oraz przebudowana została infrastruktura podziemna i układ drogowy. Zadbano również o infrastrukturę towarzyszącą - powstał węzeł przesiadkowy, ponad 10 km tras rowerowych oraz rozbudowywany został system ITS. Ukończenie projektu tramwajowego to też realizacja programu nasadzeń, obejmująca blisko trzy tysiące drzew oraz dziesiątki tysięcy krzewów, bylin i kwiatów. 

Konsultacje dotyczące Aktu o usługach cyfrowych

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi konsultacje dotyczące wdrożenia Aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act). Dokument ten ma chronić konsumentów oraz ich podstawowe prawa online. Wspiera innowacje i konkurencyjność, ułatwiając rozwój mniejszych platform internetowych, MŚP oraz start-upów. Funkcje użytkowników, platform i organów publicznych są zgodnie z europejskimi normami, a prawom obywateli poświęca się szczególną uwagę. Konsultacje w sprawie założeń projektu ustawy o zmiennie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną potrwają do 19 stycznia 2024.  

Uruchomienie Katalogu Podmiotów Publicznych

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło Katalogu Podmiotów Publicznych (KPP), który gromadzi kluczowe informacje o jednostkach publicznych (np. urzędach) oraz realizujących zadania publiczne (np. przedsiębiorstwach korzystających ze środków publicznych). Obejmują między innymi dane dotyczące metod przesyłania korespondencji elektronicznej, takich jak adresy skrzynek ESP na platformie ePUAP oraz adresy do doręczeń elektronicznych w Krajowym Systemie Doręczeń. Informacje te będą udostępniane za pośrednictwem interfejsu API dla systemów administracji publicznej oraz dla systemów komercyjnych.   

Zielona energia z choinek w Ostrowie Wielkopolskim

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy ponownie prowadzą zbiórkę choinek od mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Drzewka można dostarczyć do wyznaczonych punktów lub podczas planowanych zbiórek na ostrowskich osiedlach. To już piąta edycja akcji, która umożliwia mieszkańcom pozbycie się choinek w sposób ekologiczny, a zebrane drzewka będą wykorzystane do produkcji zielonej energii dla miejskiej sieci cieplnej. W ubiegłym roku zebrano około 21 ton choinek, co pozwoliło wyprodukować 330 GJ ciepła. Akcja potrwa od 8 stycznia do 3 lutego 2024 roku. Podobną akcję prowadzi również miasto Poznań.  

Rekultywacja terenów w Zabrzu

Na terenach Miejskiego Składowiska Odpadów Komunalnych ma powstać farma fotowoltaiczna. Inwestycja jest warta blisko 9 mln zł i ma być gotowa pod koniec 2025 roku. To przedsięwzięcie jednocześnie przyczynia się do rekultywacji zdegradowanych terenów, jak i do tworzenia odnawialnych źródeł energii. Energia elektryczna, pozyskana z ogniw słonecznych, zostanie przekazywana do sieci energetycznej. Następnie, dzięki mechanizmowi wzajemnego rozliczania, będzie wykorzystywana do zasilania wszystkich obiektów MOSiR w Zabrzu Sp. z o.o., a ewentualna nadwyżka energii będzie sprzedawana. 

wiadomości ze świata

Mapa potencjału solarnego w Budapeszcie

Administracja miejska w Budapeszcie udostępniła mieszkańcom nowatorską mapę słoneczną online, szacuje potencjał wykorzystania energii słonecznej dla dachu każdego budynku w Budapeszcie. Mapa informuje mieszkańców i przedsiębiorców, ile energii i oszczędności finansowych mogą osiągnąć, instalując panele słoneczne na dachach swoich budynków. Mapa ma być pierwszym krokiem w projekcie, którego celem jest zwiększenie udziału energii słonecznej w całym mieście. To przyczyni się do zwiększenia produkcji czystej energii elektrycznej oraz istotnego zmniejszenia zanieczyszczenia w środowisku miejskim. Polskie miasta korzystają z podobnych technologii - Świdnica udostępniła podobną mapę swoim mieszkańcom.    

Zeroemisyjne maszyny na ulicach Barcelony

Barcelona prowadzi rewolucję w sektorze budowlanym, decydując się na testowanie maszyn budowlanych zasilanych prądem. W ramach inicjatywy Big Buyers Komisji Europejskiej miasto otrzymało darmową ofertę wypożyczenia sprzętu od dostawcy i rozpoczęło okres pilotażu. Maszyny służą do przeprowadzania remontów ulicznych takich jak na przykład wymiana rur wodociągowych. Pozytywne wyniki pierwszego testu, gdzie zużycie energii było osiem razy niższe, zachęcają miasto do dalszych działań, a plany zakładają wymaganie maszyn bezemisyjnych we wszystkich projektach publicznych od 2025 roku. Tutaj można zobaczyć film z pracy maszyn na ulicach Barcelony.

Cyfrowy ratownik na basenie w Kopenhadze

Najstarszy publiczny basen w Danii, Øbro-Hallen w Kopenhadze, ponownie otwiera swoje drzwi dla odwiedzających po ponad dwuletnich pracach renowacyjnych. To jednak nie jedyna nowość - obiekt został wyposażony w inteligentny system ratowniczy pod wodą o nazwie Angel Eye. System ten będzie wspomagał obecnych na miejscu ratowników, wykrywając i alarmując ich o przypadkach nietypowego zachowania pływaków w wodzie. Ta innowacyjna technologia już wcześniej została z powodzeniem zastosowana w dwóch innych obiektach sportowych w Danii - w Valby Vandkulturhus od maja 2021 roku i w Bellahøj Swimming Stadium od 2022 roku. 

Słowacja przekształca filtry papierosowe w asfalt do dróg

Choć jak powszechnie wiadomo papierosy są niezdrowe i szkodzą, Słowacja znalazła sposób, aby zminimalizować chociaż ich wpływ na środowisko, poprzez recycling stosowanych w nich filtrów. Filtry przekształcane są w asfalt drogowy. Władze mają nadzieję, że prowadzona zbiórka przyczyni się do czystszych ulic i praktycznego ponownego wykorzystania powstałych odpadów. Podczas jarmarków bożonarodzeniowych miasto przetestowało specjalne pojemniki przeznaczone do zbierania zarówno standardowych filtrów papierosowych, jak i tych znajdujących się w nowoczesnych urządzeniach do podgrzewania tytoniu, takich jak vape.  

Noc Czystego Powietrza

Miasto York w Wielkiej Brytanii i wiele europejskich miast wspiera akcję Noc Czystego Powietrza (Clean Air Night), która odbędzie się 24 stycznia. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo związane z ogrywaniem drewnem i innymi paliwami stałymi w domu. Chociaż korzystanie z pieca lub kominka na drewno może wydawać się bardziej opłacalne w obliczu rosnących kosztów energii tego sezonu, badania pokazują, że tak nie jest. Research przeprowadzony przez organizację charytatywną Global Action Plan dowodzą, że spalanie drewna jest niemal zawsze droższe niż korzystanie z innych form ogrzewania i szkodzi portfelowi, zdrowiu i planecie.  

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #75 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #73 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również