miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #75 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #75 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast. 

W najnowszym przeglądzie dotyczącym innowacji miejskich prezentujemy fascynujące wiadomości, takie jak: testy autonomicznego pojazdu w Gliwicach, interaktywna gra miejska w Świdnicy oraz Porozumienie dla Rozwoju Technologicznego Miast, które przyczyni się do lepszego wykorzystania sieci 5G w realizacji koncepcji smart city. Nie zabrakło również newsów ze świata - wykorzystanie sztucznej inteligencji w angielskich urzędach miejskich, wprowadzenie limitów prędkości w Bolonii oraz wnioski z 10 lat funkcjonowania departamentu Filadelfii. 

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

Porozumienie dla Rozwoju Technologicznego Miast

Urząd Komunikacji Elektronicznej, Miasto Rzeszów, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza oraz Miasto Wrocław podpisały porozumienie w celu skutecznego zarządzania pasmami częstotliwości, mając na uwadze rozwój prywatnych sieci 5G. Przedmiotowe porozumienie zostało podpisane z myślą o optymalizacji wykorzystania dostępnych, mających zasadnicze znaczenie dla ekspansji nowoczesnych technologii. Oczekuje się, że to rozwiązanie przyczyni się do podniesienia standardu życia mieszkańców poprzez usprawnienie dostępu do nowoczesnych usług świadczonych w ramach smart city.

Interaktywna gra miejska w Świdnicy

Od teraz zarówno na turystów, jak i mieszkańców Świdnicy czeka nowa aplikacja pozwalająca im lepiej poznać to miasto. Świdnica to jedno z dziesięciu miast zaangażowanych w inicjatywę "Perły Dolnego Śląska", które można zwiedzieć za pomocą interaktywnej gry miejskiej w aplikacji Tropimy. Spacer po Świdnicy przy użyciu aplikacja pozwala odkryć, jak to miasto prezentowało się w przeszłości, zarówno jego historyczne ślady, jak i  współczesne sekrety. Na każdym etapie gry, na użytkowników czekają różnorodne wyzwania, pytania, ciekawostki, poszukiwanie konkretnych przedmiotów, skanowanie kodów QR czy robienie zdjęć. Interaktywna gra miejsca zachęca również do aktywności fizycznej – cała trasa liczy około 3 km.

Organizacja usług dla osób starszych

25 stycznia obędzie się Forum Rozwoju Lokalnego, organizowane przez Związek Miast Polskich i miasto Kędzierzyn-Koźle, poświęcone projektowaniu usług dla osób starszych. Podczas spotkania omówione zostaną techniki badania potrzeb osób starszych, wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz uwarunkowania pogodzenia potrzeb seniorów z możliwościami miasta. Tematyką spotkania będzie również rola opiekunów nieformalnych osób starszych. Rejestracja na udział stacjonarny   trwa do 23 stycznia, w spotkaniu można wziąć udział również online.  

Ruszył nabór do European City Facility

Od 15 stycznia do 15 marca polskie miasta mogą ubiegać się o pulę środków wynoszącą 1.8 mln euro w ramach szóstego naboru prowadzonego przez  European City Facility (EUCF).  
Celem tego programu jest wsparcie gmin i władz lokalnych w opracowywaniu koncepcji inwestycji związanych z realizacją działań zidentyfikowanych w ich strategiach działań klimatycznych i energetycznych. Długoterminowym celem EUCF jest stworzenie protokołu przeprowadzania inwestycji z zakresu zrównoważonej energii obejmującego wszystkie samorządy w Europie.

 Autonomiczny pojazd na ulicach Gliwic

W Gliwicach zakończyły się testy autonomicznego pojazdu – Blessa BB-1. Pojazd ten to pierwszy w Polsce, stworzonym w Gliwicach, komfortowy, autonomicznym minibus zasilany elektrycznie. Testy odbywały się w okolicy Politechniki Śląskiej i na ich potrzeby zostały wyznaczone trzy tymczasowe przystanki. W ciągu 20 dni testów urządzenie zostało przetestowane przez prawie 2800 osób, a z pierwszych wniosków wynika, że urządzenie bardzo dobrze się spisało – prawidłowo reagując na innych uczestników ruchu, a panujące warunki atmosferyczne nie wpłynęły na jego funkcjonowanie. Badania wykazały, że autonomiczne pojazdy mają zdolność poprawy bezpieczeństwa, efektywności i zrównoważonego charakteru miejskiego transportu.

wiadomości ze świata

10 lat departamentu innowacji w Filadelfii

Miasto Filadelfia (USA) świętując 10 lat zespołu innowacji, założonego w 2013 roku, będącym jednym z pierwszych tego rodzaju w Stanach, wydało raport podsumowujący 10 lat swojej działalności. Początkowym celem departamentu było rozwijanie zdolności do innowacji w ramach struktur miejskich. W pierwszych latach funkcjonowania zespół innowacji stworzył programy wspierające innowacje, dostarczał możliwości rozwoju pomysłów i programów, a także szkolił pracowników w kreatywnym rozwiązywaniu problemów. Po dekadzie istnienia, ekosystem miejskich innowacji rozrósł się, ewoluował i skutecznie wpłynął na dziesiątki departamentów miasta. Obecne programy zapewniają, że praca zespołu pozostaje dostępna dla każdego pracownika miasta, który jest zainteresowany wprowadzeniem innowacji w zakresie swoich codziennych zadań.

Wykorzystywanie funduszy europejskich przez miasta małe i średnie

W dniu 8 lutego 2024 roku w godzinach 14:00-15:30 Interreg Europe będzie gospodarzem webinarium na temat możliwości wykorzystania funduszy europejskich dla obszarów miejskich. Tematem spotkania będzie również analiza, w jaki sposób zrównoważony rozwój miejski może być wykorzystany do opracowania spersonalizowanych strategii rozwiązania unikalnych wyzwań społecznych miejscowości, jednocześnie przyczyniając się do transformacji ekologicznej i cyfrowej. Gośćmi spotkania będą: Carlotta Fioretti – ekspertka European Urban Initiative, Andrés Caballero Quintana – przedstawiciel obszaru miejskiego Las Palmas oraz Eduardo Braccio z Uniwersytetu w Turynie.

Sztuczna inteligencja w angielskich urzędach miejskich

W grudniu organizacja LOTI zorganizowała spotkanie dotyczące wykorzystania narzędzia Microsoft Copilot w lokalnych samorządach w obszarze metropolitalnym Londynu. Uczestnicy, reprezentujący różne działy administracji, mieli okazję dowiedzieć się, jak Copilot wpływa na bezpieczeństwo, efektywność i zrównoważony charakter miejskiego transportu. Przedstawiciele Westminster City Council i Buckinghamshire Council, wspólnie z Microsoftem, dzielili się cennymi doświadczeniami z wdrożenia Copilot, prezentując interesujące przypadki użycia. Prezentowane przykłady przyczyniły się do poprawy szybkości obsługi interesantów, a tym samym do poprawy wellbeingu urzędników dzięki zmniejszonemu wymiarowi godzin pracy.  

Raport dotyczący ubóstwa energetycznego w miastach

Globalny Sojusz Burmistrzów (Global Covenant of Mayors) oraz firma ARUP opublikowała raport poświęcony kwestiom dostępu do energii oraz walki z ubóstwem energetycznych (Unlocking urban energy access and poverty). Raport mapuje strukturalne bariery, z którymi borykają się lokalne władze, oraz proponuje praktyczne zmiany, aby ułatwić władzom lokalnym włączanie innowacji w strategie, polityki i programy dotyczące dostępu do energii i ubóstwa.

Pogram Città 30 w Bolonii

Bolońskie władze wprowadziły ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w centrum miasta w ramach kontrowersyjnego programu Città 30, mającego na celu zmniejszenie liczby wypadków drogowych i poprawę jakości powietrza. To drugie miasto we Włoszech, które podjęło taką decyzję, po sardyńskim Olbii w 2021 roku. Władze Bologny argumentują, że nowe ograniczenie ma poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz zredukować zanieczyszczenie powietrza i hałas. Burmistrz Matteo Lepore określił program Città 30 jako "rewolucję mającą poprawić jakość życia dla wszystkich oraz sposób, w jaki doświadczamy przestrzeni publicznej".

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #76 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #74 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również