Premiera raportu „Samorządy Przyszłości. Przewodnik po najlepszych praktykach ze świata”

Premiera raportu „Samorządy Przyszłości. Przewodnik po najlepszych praktykach ze świata”

Silna polska gospodarka oraz wysoka jakość usług publicznych wymaga upowszechnienia nowoczesnych technologii. Rozwiązania tworzące inteligentne miasta umożliwiają łatwiejsze załatwianie codziennych spraw ich mieszkańcom, a miastom – efektywne zarządzanie całą infrastrukturą, dając w ten sposób nowy impuls rozwojowy. W efekcie umożliwiają dostęp do informacji o mieście, planach rozwoju, sprawne załatwianie spraw w urzędach i instytucjach miejskich, a także poprawiają dbałość o stan środowiska i bezpieczeństwo mieszkańców.

Pełna treść raportu

Raport "Samorządy przyszłości. Przewodnik po najlepszych praktykach ze świata" dostępny jest do czytania i pobrania tutaj.

 

Teraz, gdy dane stały się paliwem współczesnych miast, można podejmować szybsze i pewniejsze decyzje administracyjne. Dodatkowym wzmocnieniem jest pojawienie się rozwiązań chmurowych. Kolejnym będzie wprowadzenie sieci 5G, umożliwiającej szybsze przesyłanie danych między znacznie większą liczbą urządzeń. Nowoczesne technologie wykorzystywane w różnych obszarach funkcjonowania miast pozwalają im zmieniać się. Ważne, by w tym procesie nie zapominać o aktywnym udziale mieszkańców.

W Polskim Funduszu Rozwoju widzimy, że wyzwaniem dla samorządów jest nie tylko dostęp do kapitału, ale także wiedza, jak dobrze spożytkować i zainwestować te środki. Istotnym elementem nowej strategii PFR, prócz Chmury Krajowej i 5G, są inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) oraz rozwój tzw. smart cities. Chcemy wspierać miasta w pełnym wykorzystaniu możliwości nowych technologii. Dlatego rozpoczynamy realizację nowego programu „PFR dla Miast”

Celem naszych działań będzie popularyzacja wiedzy na temat rozwoju inteligentnych miast, zwiększenie liczby wdrożeń innowacyjnych rozwiązań w polskich samorządach i łatwiejszy dostęp do finansowania tego typu inwestycji. Program rozpoczynamy od przeglądu dobrych praktyk w poniższym raporcie. Życząc udanej lektury, zapraszam do kontaktu poprzez nasz najnowszy portal dla samorządów pfrdlamiast.pl, gdzie znajdziecie Państwo przykłady dobrych praktyk również z Polski.

Paweł Borys
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Poprzedni artykuł
9 rekomendacji dla inteligentniejszych miast
Inauguracja programu PFR dla Miast
Następny

Zainteresują Cię również