aktualności wydarzenia smart city klub miast przyszłości

Skaner retencji danych osobowych w Łomiankach - zapowiedź spotkania Klubu Miast Przyszłości PFR

PFR dla Miast
Skaner retencji danych osobowych w Łomiankach - zapowiedź spotkania Klubu Miast Przyszłości PFR

Już 13 czerwca o godzinie 11:00 zapraszamy na Klub Miast Przyszłości, który poświęcony będzie zagadnieniu retencji danych osobowych w samorządach.  

W ramach hackachonu Hack2React, który odbył się w czerwcu 2023 roku, miasto Łomianki zgłosiło wyzwanie dotyczące przygotowania skanera retencji danych osobowych, który przeszukiwałby pliki i rejestry w celu detekcji i ochrony danych wrażliwych.  

Zwycięski zespół sth_fishy zaproponował rozwiązanie w postaci skanera retencji danych osobowych. W fazie diagnozy zespół zauważył, że dane przechowywane w urzędach są cennym łupem dla cyberprzestępców. W przypadku wykrycia nieprawidłowości na urzędy mogą zostać nałożone wysokie kary za nieprzestrzeganie przepisów RODO. 

Rozwiązanie powstało z myślą o pracownikach urzędu miasta Łomianek, tak aby było one proste i intuicyjne w użytku. W następnym kroku zespół planuje przeprowadzenie testów z użytkownikami, aby jak najbardziej dostosować aplikację pod ich potrzeby. 

Skaner pozwala na lokalizację, klasyfikację i usuwanie plików zawierających dane osobowe. Oprogramowanie instalowane jest lokalnie, na komputerach użytkowników. Dzięki temu rozwiązanie jest łatwo skalowalne i proste do zastosowania w innym urzędzie – wystarczy instalacja. Ze względów bezpieczeństwa urządzenie nie wykorzystuje zasobów chmurowych i może działać offline. 

Na podstawie wypracowanego podczas hackathonu MVP, zespół wdrażał przez kilka miesięcy rozwiązanie w gminie Łomianki. Zapraszamy na najbliższe spotkanie Klubu Miast Przyszłości, aby lepiej poznać to rozwiązanie i płycące z niego korzyści dla samorządu.  

Zapraszamy do rejestracji na spotkanie.  

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Współpraca miast ze spółkami technologicznymi - szanse i zagrożenia
System Monitorowania Usług Publicznych - zapowiedź spotkania Klubu Miast Przyszłości PFR
Następny

Zainteresują Cię również