Smart City hackathon miasto przyszłości edukacja jutra Kompetencje przyszłości przedsiębiorczość

Znamy zwycięzców HackSQL: innowacje technologiczne i edukacyjne dla miast

PFR dla Miast
Znamy zwycięzców HackSQL: innowacje technologiczne i edukacyjne dla miast

W dniach 30 września - 1 października w Krakowie miało miejsce największe w Polsce wydarzenie w formule hackathonu, czyli maratonu programowania - HackYeah. Z inicjatywy Programuj Miasta z GovTech by PFR, cztery polskie miasta (Kutno, Świdnica, Kołobrzeg, Stargard) przedstawiły wyzwania z obszaru edukacji i przedsiębiorczości w ramach HackSQL. Ponad dwadzieścia zespołów zaangażowało się w zmagania, rywalizując o atrakcyjne nagrody o łącznej wartości 140 000 złotych, pracując nad rozwiązaniami dla przedstawionych problemów miast. Gratulujemy wszystkim zespołom które zmierzyły się z wyzwaniami i zaproponowały innowacje technologiczne dla miast! Poniżej opisujemy zwycięskie rozwiązania.  

Kutno - #EduKalkulator - zespół Samolotex  

Miasto Kutno przedstawiło zadanie polegające na opracowaniu systemu oceny efektywności inwestycji edukacyjnych, który pozwoli dokładnie ocenić jakość kształcenia w danej jednostce oświatowej w kontekście rzeczywistych nakładów finansowych. Rozwiązanie #EduKalkulator przygotowane przez zespół Samolotex oferuje możliwość przejrzystego dostępu do danych o finansach oświaty. 

Rozwiązanie zespołu pokazuje jak w minimalistyczny sposób interesariusze mogą uzyskać dostęp do ważnych dla nich ich informacji, ale również prezentuje jakie informacje kryją się za fasadą prostych, finansowych danych dotyczących szkół. Przygotowany prototyp wykorzystuje np. zaawansowane algorytmy wykrywające anomalie będą mogły pomóc podejmować bardziej doinformowane decyzje zarówno w skali Kutna, jak i województwa lub całej Polski. 

Świdnica - #zostań_w_Świdnicy - zespół TheFlowersAI  

Świdnica przedstawiła programistom wyzwanie polegające na opracowaniu platformy do korelacji ofert szkolnictwa zawodowego w regionie z rzeczywistymi potrzebami pracodawców. W wielu średnich miastach obserwuje się zjawisko emigracji młodych i najbardziej przedsiębiorczych mieszkańców do metropolii.

Zespół TheFlowersAI stworzył platformę #zostań_w_Świdnicy łączącą zapotrzebowanie lokalnych przedsiębiorców z ofertą edukacyjną szkół zawodowych tak, aby młodzi ludzie kończący naukę posiadali adekwatne umiejętności do tych poszukiwanych na rynku pracy. Podejście zespołu TheFlowersAI  zakłada zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) i stworzenie modelu analizującego zapotrzebowanie na rynku pracy, co pozwoli prognozować przyszłe potrzeby zawodowe. To innowacyjne podejście umożliwi skuteczne dostosowanie się do dynamicznych zmian na rynku pracy, a także ułatwi szkołom i lokalnym społecznościom skuteczną współpracę. 

Kołobrzeg - #Circle Edge - zespół IPA Squad 

Kołobrzeg, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, boryka się z wyzwaniem związanym z brakiem ośrodka edukacji wyższej. W rezultacie brakuje dostępu do kompleksowego ekosystemu, jaki oferują uczelnie, który obejmuje m.in biura karier oraz współpracę między uczelnią a biznesem, koła naukowe, projekty badawcze, programy stażowe, praktyki, co skutkuje ograniczoną ofertą rozwoju zawodowego, zwłaszcza dla osób w wieku 18-35 lat.

Zespół IPA Squad przygotował koncepcję aplikacji webowej Circle Edge, promującej edukację nieformalną z wykorzystaniem grywalizacji. W aplikacji będzie również możliwość zasięgnięcia informacji o zbliżających się targach pracy czy odbywających się kursach specjalistycznych, aby skutecznie wspierać rozwój zawodowy mieszkańców. 

Stargard - #Starship - zespół Azeno 

Stargard dostrzegł, że wśród młodych mieszkańców istnieje przeszkoda w wejściu na rynek pracy z powodu niedostatecznego rozwoju nowoczesnych kompetencji, zwłaszcza cyfrowych, oraz braku możliwości kształtowania postaw przedsiębiorczych.

#Starship przygotowany przez zespół Azeno będzie przełomową platforma edukacyjna, dedykowaną uczniom szkół średnich, oferującą bogaty wybór kursów dostosowanych do różnych poziomów zaawansowania oraz technologicznych zainteresowań. Wyróżniać ją będzie innowacyjny system punktowy, który inspiruje uczniów do nauki i współpracy, oraz zaawansowany asystent nauczania oparty na sztucznej inteligencji, który personalizuje proces uczenia. Platforma nie tylko rozwija umiejętności programistyczne, ale także umożliwia tworzenie profesjonalnych portfolio, pozwalając zdobywać pierwsze doświadczenia w realizacji projektów.  

Serdecznie dziękujemy wszystkim zespołom, które zdecydowały się na wzięcie udziału w HackSQL. Cieszymy się, że to wydarzenie było dla Was okazją do sprawdzenia i rozwinięcia Waszych umiejętności oraz nauką pracy pod presją czasu. Mamy nadzieję, że udział w hackathonie ukazał Wam miasta jako interesujących odbiorców nowych technologii. Zachęcamy do obejrzenia relacji z HackYeah na instagramie PFR Innowacje

Mamy nadzieję, że niedługo spotkamy się na następnych wydarzeniach. Zapraszamy do zapisania się do newslettera, aby być na bieżąco z naszymi inicjatywami. 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Hack2React: zgłoś zespół i zaprogramuj odporne miasta!
HackSQL: znamy miasta i ich wyzwania
Następny

Zainteresują Cię również