PFR wesprze miasta w czasach kryzysu: rusza Akademia Miast Przyszłości

PFR dla Miast
PFR wesprze miasta w czasach kryzysu: rusza Akademia Miast Przyszłości

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął nabór do innowacyjnego programu edukacyjnego dla samorządowców. Akademia Miast Przyszłości, który przygotuje urzędników do budowania miasta świadomego swojej sytuacji, potrafiącego wykorzystywać drzemiący w nim potencjał i gotowego na planowanie i wdrażanie nowych rozwiązań. W rezultacie uczestnicy wrócą do swoich społeczności z projektami gotowych do wdrożenia projektów. Bezpłatny program skierowany jest do przedstawicieli miast średnich (20-100 tys. mieszkańców), a zgłoszenia można wysyłać do 4 września.

Akademia Miast Przyszłości wraca w nowej odsłonie, przystosowanej do aktualnej sytuacji epidemiologicznej i do nowej rzeczywistością polskich samorządów, w których pandemia wymogła potrzebę zmiany dotychczasowych planów. Skutki Covid-19 najboleśniej odczuły miasta średniej wielkości, które już wcześniej musiały mierzyć się z szeregiem niekorzystnych tendencji, jak np. szybka depopulacja czy drenaż talentów. Nowa sytuacja wymaga nowych rozwiązań i otwarcia na nowe technologie.

W Polskim Funduszu Rozwoju wspieramy inwestycje samorządowe, analizujemy, doradzamy i realizujemy projekty Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Widząc potrzeby i aktualne problemy polskich miast, zdecydowaliśmy się pójść o krok dalej i stworzyć Akademię Miast Przyszłości. Ten profesjonalny program warsztatów ma przygotować samorządowców do tworzenia miasta otwartego na nowe rozwiązania, odpornego na kryzysy i gotowego sprostać nowym wyzwaniom, które tak wyraźnie ukazała wszystkim pandemia Covid-19. Wierzymy, że po ukończeniu Akademii w miastach zaczną powstawać wyspecjalizowane komórki do wdrażania innowacyjnych rozwiązań, a także będzie większa wiedza i większa otwartość na sięganie po różnorodne formy finansowania projektów inwestycyjnych - tak potrzebnych do polepszania jakości życia lokalnych społeczności.

- mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR

Akademia Miast Przyszłości skierowana jest do przedstawicieli miast średnich (20-100 tys. mieszkańców), chcących zdobyć nowe kompetencje, które umożliwią im kierowanie innowacyjnymi projektami w swoim urzędzie. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonionych zostanie 60 uczestników – urząd może zgłosić maksymalnie dwóch swoich przedstawicieli.

Udział w Akademii to okazja do wspólnego przyjrzenia się temu, co już istnieje i zbudowania na tym nowej jakości. Będzie to możliwe dzięki inspiracji najciekawszymi praktykami z całego świata dobranymi przez ekspertów tak, aby pasowały do możliwości i potrzeb średniej wielkości polskich miast. We współpracy z najlepszymi specjalistami z zakresu smart city uczestnicy poznają szereg potencjalnych rozwiązań usprawniających zarządzanie projektami, analizowanie danych i wykorzystywanie ich w codziennych działaniach. Ważnym tematem Akademii będzie także partnerstwo publiczno-prywatne, inwestowanie w spółki zależne czy efektywne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Uczestnicy poznają najnowsze rozwiązania finansowe i prawne, które pozwolą zwiększyć wpływy do budżetu – na przykład zwiększając efektywność poboru opłat.

Zależy nam, aby czas kryzysu został potraktowany przez uczestników Akademii Miast Przyszłości jako szansa na przyspieszenie potrzebnych zmian. Dlatego do programu zapraszamy osoby z konkretnymi projektami lub pomysłami, nad którym pracują ich urzędy. W trakcie 10 dni warsztatów zdobywaną wiedzę będą mogli od razu zaadaptować do swoich rozwiązań i omówić je na bieżąco z naszymi ekspertami. Dzięki temu uczestnicy zakończą program nie tylko z certyfikatem potwierdzającym zdobycie określonych kompetencji, ale także z gotowym projektem, który będą mogli wdrożyć w swoim mieście.

- mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR

Samorządowcy, którzy podczas Akademii wyróżnią się wiedzą, zaangażowaniem i pomysłowością otrzymają Certyfikat Eksperta Miast Przyszłości PFR, który będzie potwierdzeniem zdobytej wiedzy i umiejętności. Dodatkowo dla swoich urzędów otrzymają bezpłatnie m.in.: wsparcie w audycie technologicznym, konsultacje przy wdrażaniu innowacji czy doradztwo biznesowe.

Rekrutacja do Akademii Miast Przyszłości PFR rusza 11 sierpnia i potrwa do 4 września. Dedykowana jest urzędnikom z miast średniej wielkości, tj. między 20 a 100 tysięcy mieszkańców. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie programu PFR dla Miast.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejska Strefa Biznesu w Głogowie – kuźnia lokalnych mikroprzedsiębiorców
Miejskie innowacje w obliczu COVID-19, które zostaną z nami na dłużej
Następny

Zainteresują Cię również