smart city robotyzacja technologia Innowacje

3 przykłady wdrożenia robotyzacji w miastach

PFR dla Miast
3 przykłady wdrożenia robotyzacji w miastach

Robotyzacja procesów w Jednostkach Samorządu Terytorialnego brzmi  dość skomplikowanie. Co się kryje się pod tym pojęciem? Najłatwiej pokazać zastosowania robotyzacji na przykładach zrealizowanych już wdrożeń!

Robotyzacja procesów to nic innego jak zastąpienie ludzi przez maszyny przy wykonywaniu prostych, powtarzalnych operacji. Dzięki temu czas ludzi zostaje uwolniony na rzecz bardziej kreatywnych i satysfakcjonujących zadań, a te realizowane przez robota są wykonywane bezbłędnie i z zachowaniem wszystkich wymaganych procedur, bardzo rzadko wymagając ingerencji człowieka.

Robotyzacja coraz szerzej znajduje zastosowanie nie tylko w biznesie, ale również w polskich samorządach. W końcu miasto, to duża i skomplikowana organizacja, w której zachodzi duża liczba rozmaitych procesów.

Robo-urzędnicy w Bydgoszczy

Ciekawym przypadkiem wdrożenia robotyzacji jest Bydgoszcz, gdzie wprowadzono robotyzację procesów rozliczania energii elektrycznej w odpowiedzi na ogromną ilość danych do przetworzenia i niedobór kadr. Technologia robotyzacji nie tylko rozwiązała problem, ale zapewniła wielokrotnie większą wydajność oraz pozwoliła wyłapać nieścisłości, niemożliwe do wychwycenia przez człowieka. Najbardziej skomplikowany jest robot służący do zarządzania obiegiem faktur, który przetwarza miesięcznie tysiące dokumentów, integrując ze sobą kilka różnych aplikacji biznesowych i systemów. Szczegóły tego rozwiązania znajdziesz w artykule dot. Robotyzacji procesów administracyjnych w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.1

Robotyzacja w Łodzi

Kolejnym przykładem samorządu, który wdrożył robotyzację jest Urząd Miasta Łódź. Biuro ds. Partycypacji Społecznej starało się odpowiedzieć na wyzwania związane z wzrastającym wolumenem danych do przetworzenia, zachowaniem ciągłości przebiegu procesów i eliminacją błędów powstających podczas wprowadzania danych do systemu. Przykłady zrobotyzowanych procesów to m.in. przetwarzanie i weryfikacja listy mailingowej, konsolidacja, ujednolicenie formatu danych oraz wyróżnienie powtarzających się wierszy, przygotowanie raportu wynikowego i Konsolidacja raportu Budżetu Obywatelskiego.2

Cyfrowy Urząd Miasta Lublina

Robotyzacja zagościła również na dobre w Urzędzie Miasta Lublina, w Wydziale Strategii i Przedsiębiorczości. Zastosowano ją przy okazji wdrażania systemu do zarządzania projektami realizowanymi przez miasto. Zrobotyzowane zostały procesy budżetowania i zarządzania miejskimi projektami, dzięki czemu nadzór nad projektami i powiązanymi budżetami stał się prostszy, zapewniając jednocześnie spójność i bezpieczeństwo danych.

Jaka przyszłość czeka roboty w samorządach?

Jak pisze Prof. Andrzej Sobczak, redaktor serwisu Robonomika, założyciel Fundacji „Ośrodek Studiów nad Cyfrowym Państwem”3, poza granicami Polski robotyzacja to nieodłączny element wielu urzędów miast, takich jak m.in. Trelleborg w Szwecji, gdzie wprowadzenie narzędzi RPA o 60% obniżyło koszty administracyjne. W 2016 roku w Anglii, Centrum Dostaw Automatyki – w czasie zaledwie 18 miesięcy – stworzyło 56 robotów, które wykonały 7,5 mln transakcji, przyczyniając się do poprawy jakości obsługi klienta i wzrostu zadowolenia z pracy.

Jak obrazują powyższe przykłady, technologia robotyzacji w miastach już dzisiaj ma wiele zastosowań a w przyszłości będzie ich jeszcze więcej. Dzięki niej miasta mogą funkcjonować bardziej zwinnie, realizując swoje zadania efektywniej i szybko reagując na zmieniające się otoczenie. A czy Twoje miasto korzysta już z robotyzacji?

Sprawdź, jakie zadania możesz zautomatyzować już dzisiaj, oszczędzając pieniądze oraz niezwykle cenne zasoby ludzkie. Wykonaj wdrożenie próbne, przetestuj rozwiązanie i zobacz, jak robotyzacja oszczędza energię, czas i pieniądze oraz uwalnia Twoich pracowników od monotonnych zadań, na rzecz realizacji ambitnych projektów poprawy jakości życia mieszkańców.

 

Dowiedz się więcej o robotyzacji z cyklu PFR dla Miast:

https://pfrdlamiast.pl/pfrdlamiast.pl/aktualnosci/na-czym-polega-robotyzacja-wprowadzenie-do-robotyzacji-miast.html

https://pfrdlamiast.pl/aktualnosci/zadania-urzednika-a-mozliwosci-robota-czy-efektywnosc-robotow-zagraza-miejscom-pracy-urzednikow-wspolpraca-urzednika-z-robotem.html

https://pfrdlamiast.pl/aktualnosci/dlugofalowe-skutki-robotyzacji-wdrozenie-utrzymanie-i-rozbudowa-urzedowych-robotow.html

 

Przypisy:

1. https://robonomika.pl/rozmowy-o-hiperautomatyzacji-robotyzacja-procesow-biznesowych-w-samorzadzie

2. https://dtmates.com/klient/um-lodz/

3. https://biznes.newseria.pl/biuro-prasowe/media_i_pr/robotyzacja-w-samorzadach,b1450079393

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Cyfrowe bliźniaki miast - jak je wykorzystywać?
Długofalowe skutki robotyzacji - wdrożenie, utrzymanie i rozbudowa urzędowych robotów
Następny

Zainteresują Cię również