smart city Innowacje giełda miejskich technologii

Giełda Miejskich Technologii – przetestuj rozwiązanie IT w Twoim mieście za darmo!

PFR dla Miast
Giełda Miejskich Technologii – przetestuj rozwiązanie IT w Twoim mieście za darmo!

Uroczystą inauguracją w Centralnym Domu Technologii działanie rozpoczęła Giełda Miejskich Technologii. To platforma łącząca firmy oferujące rozwiązania IT dla miast z samorządami, które takich technologii poszukują. Portal internetowy to jednak nie wszystko – miasta już od 17 października będą mogły składać wnioski o granty na sfinansowanie testów wybranego produktu. Jak działa Giełda i co zrobić, by otrzymać grant?

Giełda Miejskich Technologii powstała z potrzeby wsparcia samorządów we wdrażaniu projektów technologicznych w miastach i gminach. Nowe narzędzie pozwala oszczędzić czas, ułatwia procesy decyzyjne oraz daje szansę na pozyskanie bezzwrotnego finansowania.  

Działanie Giełdy Miejskich Technologii zainaugurował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys.

- W ramach PFR dla Miast staramy się wspierać samorządy w rozwoju kompetencji związanych z wdrażaniem nowych technologii. Giełda Miejskich Technologii ma być próbą rozwiązania problemu dystansu pomiędzy firmami technologicznymi, szczególnie tymi młodymi, a sferą samorządową. Obecnie zauważamy istniejące w procesie nabywania usług technologicznych bariery – często zakupy te są dokonywane w ramach procesu zamówień publicznych, który nie zawsze jest przyjazny. Dodatkowo po stronie przedsiębiorców istnieje problem ze zdefiniowaniem potrzeb samorządów, a z kolei po stronie samorządowej brak jest wiedzy, jakie rozwiązania są dostępne na rynku, a mamy w ostatnich latach w Polsce niesamowity rozwój rozwiązań technologicznych będących na światowym poziomie – wskazał Paweł Borys.

Podczas inauguracji Giełdy nie mogło zabraknąć także przedstawiciela Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest partnerem Giełdy, jak również adresatów platformy, czyli samorządowców. O technologiach, które już funkcjonują i zmieniają zarządzanie miastami opowiedziały przedstawicielki Kielc – Anna Dwurnik oraz Wrocławia – Izabela Piekielnik.

Jak działa Giełda Miejskich Technologii?

Świeżo uruchomiona platforma jest miejscem prezentacji różnorodnych rozwiązań informatycznych, podzielonych na obszary tematyczne np. inteligentne zarządzanie oświetleniem miejskim i zużyciem mediów, komunikacja z mieszkańcami, zarządzanie transportem publicznym czy automatyzacja procesów administracyjnych. Gminy zainteresowane wdrożeniem rozwiązania wybranego poprzez Giełdę Miejskich Technologii mogą aplikować o grant na jego testowanie i bezpłatnie korzystać z oferty dostawcy nawet przez 12 miesięcy. 

Jak wskazał podczas gali inaugurującej działanie Giełdy Miejskich Technologii Paweł Grzegorczyk – p.o. dyrektora Departamentu Rozwoju Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju, rzadko kiedy samorządy mają możliwość przetestować działanie rozwiązań technologicznych, przed ich zakupem. – Pilotaże nie są czymś powszechnym w samorządach. Często wdrażane są od razu duże, kosztowne projekty. Chcemy, by gminy i miasta miały możliwość zapoznania się z rozwiązaniem i tym, jak działa w praktyce, a po roku świadomie zdecydować się na jego zakup – powiedział Paweł Grzegorczyk.

Giełda już działa, dlatego istnieje możliwość założenia profilu i zapoznania się z możliwościami, które oferuje. Przedsiębiorcy już od kilku dni mogą dodawać swoje rozwiązania dedykowane smart city, zaś samorządy będą mogły aplikować a o pierwsze granty od 17 do 30 października br. O terminach naborów będziemy przypominać m.in. poprzez nasz Miejski Newsletter, na który można zapisać się wchodząc na tę stronę.

Łącznie w pięciu planowanych naborach samorządy mogą pozyskać aż 1,5 mln zł. Na platformie gminy mogą znaleźć rozwiązania IT w modelu usługowym, których wdrożenie i testowanie jest możliwe w okresie od 6 do 12 miesięcy.

Jak korzystać z Giełdy Miejskich Technologii? 

To proste. Każda gmina może bezpłatnie założyć swój profil na platformie i zapoznać się z katalogiem produktów, zawierającym wyselekcjonowane rozwiązania informatyczne, przedstawione w przystępny i usystematyzowany sposób. Samorząd może wybrać z katalogu dowolny produkt, który chciałby przetestować i ma szansę zrobić to całkowicie bezpłatnie. Wystarczy złożyć wniosek online o mikrogranty w wysokości do 50 tysięcy zł. Gminy, które uzyskają pozytywny wynik otrzymają finansowanie na wdrożenie wybranego produktu i testowanie go we wskazanym okresie.

Więcej informacji znajduje się na stronie gieldamiejskichtechnologii.pl

Zespół PFR przygotował dla samorządów także krótki e-book, w którym znajdują się inspirujące przykłady na wykorzystanie technologii w miastach. Bezpłatny e-book z opisami ciekawych wdrożeń innowacji jest już do pobrania

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Zapraszamy na webinaria, podczas których opowiemy o Giełdzie Miejskich Technologii
Miasta wyzwań 2033: AI dla inteligentnych przestrzeni miejskich - wywiad z Ewą Marczewską
Następny

Zainteresują Cię również