Smart City hackathon miasto przyszłości Zielona energia transformacja mobilność odpady

Hack the Climate: znamy zwycięskie zespoły hackathonu

PFR dla Miast
Hack the Climate: znamy zwycięskie zespoły hackathonu

Za nami intensywne dni pełne kreatywności, inspiracji i dobrych pomysłów, które w ciągu najbliższych miesięcy posłużą miastom zgłaszającym swoje wyzwania w ramach hachatkonu Hack the Climate. Kolejny raz programiści pokazali, w jaki sposób wykorzystać technologie w walce ze zmianami klimatu. Po skutecznym wdrożeniu powstałych aplikacji możemy spodziewać się ograniczenia CO2, mniejszego zanieczyszczenia wód czy większego zaangażowania mieszkańców w walkę ze zmianami klimatu.   

W miniony weekend 24-26 listopada w jednej wirtualnej przestrzeni zebrało się ponad 100 programistów, analityków danych, projektantów UX, a także przedstawicieli miast i ekspertów, którzy wspólnie pracowali nad rozwiązaniem wyzwań klimatycznych stawianych przez Bieruń, Rzeszów, Setesdal i Stavanger oraz Sulejówek. Po październikowych warsztatach service design, przeprowadzonych przez przedstawicieli Nordic Edge, miasta były odpowiednio przygotowane do współpracy z innowatorami.  

Bieruń chce wsłuchać się w głos mieszkańców i stworzyć jedną platformę do skutecznej komunikacji 

Od początku celem miasta było przygotowanie lokalnej gospodarki i społeczności na nadchodzące zmiany związane z odejściem od górnictwa. Kluczowe dla sukcesu tej transformacji jest ulepszenie kontaktu z instytucjami miejskimi i zaangażowanie mieszkańców w proces projektowania przestrzeni miejskiej. Zaproponowane przez zwycięski zespół The Bills rozwiązanie to interaktywna mapa Bierunia, czyli platforma online, za pomocą której mieszkańcy zarówno będą mogli zdobyć więcej informacji o planowanych inwestycjach, jak i sami wyrażać będą mogli opinie. Wdrożenie platformy poskutkuje większym zaangażowaniem mieszkańców i pozwoli na sprawniejsze działanie miasta w odpowiedzi na pojawiające się lokalnie wyzwania.  

Rzeszów zachęci mieszkańców do ekologicznych środków transportu, by ograniczyć korki i emisje CO2 

Po wdrożeniu aplikacji mieszkańcy Rzeszowa otrzymają w jednym miejscu pakiet informacji dotyczących wyboru najefektywniejszej drogi uwzględniając czas, warunki pogodowe i zanieczyszczenie powietrza. Dzięki wdrożonej gamifikacji użytkownicy będą mogli zdobywać więcej punktów, gdy przy gorszej jakości powietrza wybiorą transport publiczny zamiast auta. Zaawansowana analityka danych zaprezentowana przez zespół Green City Initiative niesie za sobą korzyści dla miasta, które będzie mogło wykorzystać dane o preferencjach mieszkańców dotyczących ich aktywności w konkretnych godzinach, dniach czy na konkretnych odcinkach. 

Setesdal i Stavanger monitorować będą stan zasobów wodnych.  

Norweskie miasta mierzą się z zanieczyszczeniem wody wynikającymi ze stosowania nawozów w rolnictwie. Jedną z odpowiedzi na to wyzwanie będzie wykorzystanie nowych technologii do monitorowania, kontrolowania i zmniejszania zanieczyszczeń związanych z działalnością rolniczą. Stworzone przez zespół Continua rozwiązanie bazuje na modelu predykcji spływu nawozów z pola na podstawie prognozy pogody oraz zawiera moduły umożliwiające przekazanie tej informacji użytkownikom – system alertów oraz mapę. Dzięki integracji API możliwe będzie wdrożenie rozwiązania z użyciem lokalnych systemów w mieście, a pierwsze testy w terenie przeprowadzone zostaną już po 15 lutego, gdy zaczyna się sezon nawozowy.  

Sulejówek zadba o tereny zielone w mieście 

Miasto zwróciło się z prośbą o oszacowanie wartości drzew, aby łatwiej przekonywać mieszkańców do minimalizacji tych wycinek i jednocześnie ułatwić urzędnikom zarządzanie zielenią w mieście. Przedstawione przez zespół HotDots rozwiązanie opiera się na 4 komplementarnych modułach ułatwiających identyfikację drzew, szacowanie ich wartości oraz module dot. ich wycinki. Wdrożenie rozwiązania ułatwi urzędnikom prace z danymi geoprzestrzennymi i usprawni proces wydawania decyzji. Co ważne, również mieszkańcy będą mieli okazję zwiększyć swoją świadomość i lepiej przygotować się do procesu wycinki drzew na posesji, być może od razu planując nowe nasadzenia bilansujące wchłanianie CO2.  

Hackathon był kolejnym działaniem w ramach programu Hack the Climate, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, który jako Polski Fundusz Rozwoju realizujemy wspólnie z norweską organizacją Nordic Edge.

Do końca kwietnia 2024 r. zwycięskie zespoły mają czas na wdrożenie rozwiązań w miastach, za co otrzymają nagrody w wysokości 10 000 euro

Z podsumowaniem przeprowadzonych działań będzie można zapoznać się już podczas Nordic Edge Expo, które odbędzie się w dn. 7-8.05.2024 r. w Stavanger, jak i w zaplanowanej, wspólnej publikacji opisującej zielone technologie dla miast.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Dołącz do grona partnerów programu edukacyjnego dla JST: Akademia Miast Przyszłości
„Bądź zmianą”, czyli Nordic Edge Expo 2024
Następny

Zainteresują Cię również