miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #20 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #20 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o nowych możliwościach dofinansowania cyfryzacji dla gmin, najnowszym ebooku o zielonych rozwiązaniach polskich przedsiębiorstw technologicznych, fabryce walczącej ze skutkami globalnego ocieplenia oraz wykorzystaniu aplikacji w pracy stażaków. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Zielone innowacje polskich firm technologicznych

Najnowsza publikacja Polskiego Funduszu Rozwoju przedstawia polski rynek proekologicznych, start-upowych rozwiązań. Tworzona we współpracy ze start-upami, ekspertami z obszaru energetyki, transportu współdzielonego czy rozwoju innowacji w miastach oraz funduszami VC, w jasny sposób opisuje trendy w „zielonym” sektorze. W publikacji znajdują się rozdziały poświęcone transformacji energetycznej, jak i zielonym technologiom dla miast, a także katalog start-upów, działających również z samorządami.

Jak rozlewają się polskie miasta?

Dzięki zastosowaniu satelitów udało ustalić się w jaki sposób rozlewają się polskie miasta. Badacze wykorzystali w tym celu m.in. dane na temat świateł nocnych obserwowanych z kosmosu i na podstawie nowatorskiej metody wyznaczyli nowe granice dużych polskich aglomeracji. Badania te wykazują, że największe miasta rozlewają się do 20 km od granic ścisłego centrum i tworzą jeden organizm – aglomerację. Wiedza ta może zostać wykorzystana przez samorządowców, aby przeprowadzić reorganizację usług publicznych, takich jak transport i ustalić wspólne, między-gminne zasady finansowania.

Cyfrowa Gmina – nowe wsparcie dla gmin

W ramach nowego programu rządowego Cyfrowa Gmina jednostki samorządu terytorialnego na poziomie gmin mogą starać się o granty na cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych, przygotowanie urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami, wsparcie w obszarze cyberbezpieczeństwa i szkolenia. Minimalne dofinansowanie, jakie może otrzymać gmina, to 100 000 zł, a maksymalne to 2 000 000 zł. Kwota uzależniona będzie od dochodów podatkowych i liczby mieszkańców. Złożenie wniosku w ramach pierwszej rundy finansowania możliwe będzie od 18 października. Przewidywane są trzy rundy naborów.

Pierwsza w Polsce termowizyjna mapa całego miasta

W trosce o środowisko i mniejszą emisję CO2 pomorskie miasta wraz z OPEC udostępniły mapy termowizyjne mieszkańcom. Przygotowania rozpoczęto w marcu 2021 roku wykonując nocne naloty w celu pozyskania zdjęć termowizyjnych. Na ich podstawie opracowano ortofotomapy termalne, które pozwoliły zlokalizować straty na sieciach ciepłowniczych i uprzedzić większe awarie. Dzięki aplikacji WWW można obejrzeć pojedyncze budynki, przeanalizować straty lub wykonać pomiary odległości i powierzchni. Aplikacja umożliwia również udostępnianie aktywnego linku do danego widoku. Termowizyjne mapy są dostępne dla mieszkańców Gdyni, Rumii, Wejherowa i Redy.

Wsparcie finansowe w ramach Europejskiego Instrumentu Miejskiego

Europejski Instrument Miejski (ang. European City Facility – EUCF) to inicjatywa, która ma wspierać samorządy lokalne w opracowaniu koncepcji inwestycyjnych, przyczyniających się do realizacji działań określonych w lokalnych planach działań na rzecz klimatu i energii. Nadrzędny cel stanowi mobilizacja inwestycji w obszarze zrównoważonej energii w europejskich miastach i gminach. W ramach EUCF można ubiegać się o wsparcie w wysokości 60 000 EUR oraz pomoc ekspercką. Proces składania wniosków składa się z dwóch etapów: weryfikacji kwalifikowalności oraz złożenia pełnego formularza aplikacyjnego. Najbliższy nabór potrwa od 15 października do 15 grudnia 2021r.

wiadomości ze świata

Beton z recyklingu

Zurych przetarł szklak dla metody wykorzystywania betonu pochodzącego z recyklingu i po cichu stał się liderem w rozwoju budownictwa przyjaznego dla środowiska. Techniki są pochodną debaty publicznej sprzed 20 lat nt. zmniejszenia ilości żwiru wykorzystywanego w budownictwie. Od 2005 roku wprowadzono wymóg, aby wszystkie budynki publiczne wykorzystywały beton z recyklingu, a od 2013r. w Zurychu obowiązuje nakaz stosowania cementu o obniżonej zawartości CO2. Beton, jako najczęściej stosowany materiał na planecie, jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do zmian klimatycznych. Szacuje się, że produkcja cementu odpowiada za 6-8% światowych emisji.

Pomoc technologii podczas katastrofy

W ramach programu „Smart City Tajwan” władze wraz z przedsiębiorstwami technologicznymi postanowiły zająć się redukcją skutków katastrof. 90% pożarów ma miejsce w budynkach, a bez wystarczających informacji czy rysunków konstrukcyjnych dowódcy nie są w stanie wydać jasnych dyspozycji, co stanowi duże zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa strażaków. Jako rozwiązanie powstał inteligentny system kierowania ogniem 3D Reality oparty o 3D-BIM (modelowanie informacji o budynku) oraz tworzenie map i panoram, co pozwala oznaczać lokalizację i stan węży strażackich i dróg wokół miejsca pożaru. Po zastosowaniu systemu czas akcji skrócił się średnio o 10%.

Bicipolitana – linie rowerowe

Bicipolitana to włoski koncept przedstawiany jako rowerowe metro, za którym stoi przeniesienie oznaczeń metra na miejskie ścieżki rowerowe. Dzięki oznaczeniu ruchliwych ścieżek miasta jako głównych arterii komunikacyjnych, z których każda ma osobny kod kolorystyczny, rowerzyści mogą łatwiej i bezpieczniej pokonywać trasy. Nowe trasy we Florencji połączą główne punkty miasta z przedmieściami, umożliwiając szybsze dojazdy rowerowe w porównaniu ze ścieżkami rekreacyjnymi. Zamontowane zostaną również znaki i oznaczenia węzłów z miejskim systemem transportu publicznego. 

Fabryka cofająca efekt globalnego ocieplenia

We wrześniu szwajcarska firma Climeworks uruchomiła na Islandii największą fabrykę wychwytującą CO2. Orca ma przejmować z atmosfery i przechowywać w ziemi ok. 4 tys. ton CO2 rocznie. Jest to pierwszy komercyjny projekt przechwytujący CO2 z powietrza i magazynujący gaz pod ziemią. Proces polega na wciąganiu powietrza przez wentylatory, w specjalnym zbiorniku cząsteczki wiążą CO2 i po podgrzaniu substancja jest podgrzewana co pozwala uwolnić gaz, który jest następnie „wstrzykiwany”: w ziemię, gdzie ma wejść w reakcję z wodą i bazaltem, tworząc z czasem skały. Firma ma w planach budowę przedsięwzięcia 10 razy większego, które mogłoby pochłaniać miliony ton CO2.

Czyste powietrze dla uczniów

Jedną z głównych przyczyn opuszczania zajęć przez uczniów w Denver jest astma. Jest ona szczególnie uciążliwa w przypadku silnego zanieczyszczenia powietrza. Dane udostępniane przez czujniki powietrza nie są wystarczające, gdyż różnią się znacząco pomiędzy regionami, dlatego Denver wykorzystał grant na wprowadzenie programu Love My Air. W ramach programu wykorzystywane są czujniki do szczegółowego śledzenia danych lokalnych o jakości powietrza w szkołach, które wyświetlane są w internecie oraz w szkołach i pomagają podejmować decyzję o tym, ile zajęć na świeżym powietrzu mogą mieć uczniowie.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #21 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #19 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również