miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #62 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #62 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W najnowszym wydaniu piszemy o studiach MBA Smart City dla samorządowców, szansie dla polskich miast na wprowadzenie pojazdów napędzanych wodorem oraz innowacjach jako kluczu do gospodarki cyrkularnej w miastach.  

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z PolskiMBA Smart City dla samorządowców

Już tej jesieni ruszą jedyne takie studia w Polsce - MBA Smart City. 27 czerwca można wziąć udział w webinarze informacyjnym on-line na temat nowych studiów podyplomowych w ofercie Szkoły Biznesu PW. Zajęcia wyposażą uczestników w wiedzę z zakresu zarządzania inteligentnymi miastami oraz umiejętności stosowania nowoczesnych narzędzi technologicznych, aby przyczynić się do zrównoważonych rozwoju i innowacyjnych społeczności miejskich. Studenci min. zdobędą wiedzę z dziedzin takich jak Internet Rzeczy, Sztuczna Inteligencja, RPA, bezpieczeństwo cyfrowe, dane miejskie i ich analiza, tak aby pomóc miastom w poprawie jakości życia ich mieszkańców i efektywności zarządzania miejskimi zasobami.  PFR dla Miast objął studia swoim patronatem.

Struktura demograficzna miast - wyniki z raportu

Raport opracowany przez Fundację im. Stefana Batorego i Unię Metropolii Polskich dotyczy liczby ludności w Polsce i jej wpływu na podejmowane decyzje polityczne. Autorzy raportu starają się podkreślić, że oficjalna metoda pomiaru liczby i struktury ludności, która została zaprojektowana w "prostszym" okresie, gdy każdy obywatel musiał być zameldowany. Obecne różnice w liczbie ludności, zarówno na poziomie kraju, jak i lokalnie, mogą być znaczące, szczególnie ze względu na napływ imigrantów do dużych miast i gmin podmiejskich. Znajomość struktury demograficznej miast jest niezbędna do prawidłowego planowania rozwoju miast, uwzględniającego trendy demograficzne

Szansa dla polskich miast na wprowadzenie pojazdów napędzanych wodorem

Rozpoczęła się ostatnia szansa, aby wziąć udział w naborze wniosków dla miast, które zostaną beneficjentami i demonstratorami projektu H2CITIES. Adopcja technologii wodorowej napotykała liczne przeszkody: wysokie koszty produkcji, brak infrastruktury oraz miasta pozbawione odpowiedniej wiedzy i zdolności adaptacji do wodoru. W odpowiedzi na te wyzwania, projekt H2CITIES, współfinansowany przez EIT, postanowił utworzyć Laboratoria Wodorowe w dwóch miastach. Głównym celem H2CITIES jest wsparcie miast w przekształceniu się na korzyść wodoru, aby zapewnić czysty transport i dostępność dla wszystkich mieszkańców

Dostrzegalne efekty: poprawa jakości powietrza

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) ogłosił, że jakość powietrza w trakcie ostatniego sezonu grzewczego, czyli 2022/2023, była najlepsza od wielu lat. Analizy przeprowadzone przez GIOŚ wykazały, że średnie stężenia czterech kluczowych zanieczyszczeń, głównie pochodzących z ogrzewania domów i mieszkań, tj. dwutlenku siarki, pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10, były najniższe od dłuższego czasu. Poprawa jakości powietrza w ostatnim sezonie grzewczym jest wynikiem korzystnych warunków meteorologicznych oraz działań podejmowanych w ramach programów ochrony powietrza mających na celu redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery. 

Nagroda Green Cities Europe: Wyróżnienie dla Zielonych Miast

Już teraz Polskie miasta mogą aplikować do nagrody “Green Cities Europe Award”. Nagroda jest inicjatywą Europejskiego Stowarzyszenia Roślin Ozdobnych (ENA) we współpracy z organizacjami ogrodniczymi z 13 europejskich krajów, zjednoczonymi w międzynarodowym programie Green Cities Europe. W ramach tego programu, 13 europejskich krajów współpracuje, aby podkreślić dodatkową wartość zieleni w środowisku miejskim. Każdy kraj europejski w ramach tego programu może delegować projekt krajowy. Projekty będą oceniane przez jury składające się z delegowanego członka z każdego kraju będącego w komitecie tej nagrody.  

wiadomości ze świata

Mobilność podstawą odpornych miast

Challenge Works, World Resources Institute oraz Toyota Mobility Foundation we współpracy uruchomili światowe wyzwanie o wartości 9 milionów dolarów, które ma pomóc miastom dostosować się do przyszłości, mające potencjał do przekształcenia życia milionów ludzi na całym świecie. Wyzwanie ma na celu redukcję emisji dwutlenku węgla, poprawę dostępności oraz stworzenie koncepcji opartych na otwartych danych dla bardziej odpornych systemów transportowych i czystych miast. W rezultacie Sustainable Cities Challenge ma przełożyć się na poprawę życia ludzi poprzez zwiększenie dostępu do pracy, edukacji i innych niezbędnych usług. 

W Sztokholmie powstanie dzielnica wykonana z drewniana

Firma architektoniczna Atrium Ljungberg właśnie ogłosiła Stockholm Wood City - największy na świecie projekt urbanistyczny wznoszony z drewna. Budowa tego ambitnego projektu ma rozpocząć się w 2025 roku, a pierwsze budynki mają być ukończone w 2027 roku. Inicjatywa ta jest demonstracją szwedzkiej zrównoważoności. Projekt stanowi przykład zrównoważonego podejścia do rynku nieruchomości, co jest istotne, ponieważ budynki przyczyniają się do aż 40% światowych emisji CO2. Ponadto Stockholm Wood City ma stać się punktem zwrotnym w zrównoważonej architekturze i planowaniu miejskim. Zlokalizowane w dzielnicy Sickla na południu Sztokholmu, to innowacyjne osiedle zapewni dodatkowo 2000 domów i 7000 miejsc pracy. 

Innowacje kluczem do gospodarki cyrkularnej w miastach

Circularity Gap Reporting Initiative (CGR4cities) to inicjatywa raportowania działań w zakresie obiegu zamkniętego. Jest ona rozwinięciem inicjatywy, która od lat ocenia poziom obiegu zamkniętego na poziomie krajowym. Program CGR4cities jest obecnie testowany w Monachium i ma za zadanie dostarczyć informacji na temat postępu miast w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Na podstawie tych informacji analiza może wywnioskować zestaw rozwiązań, które mogą przekształcić miasta z linearnego modelu gospodarczego na model o obiegu zamkniętym, jednocześnie rzucając światło na potencjalny wpływ tych rozwiązań. Dzięki temu decydenci mogą ustalać cele i mierzyć postępy, co może przyspieszyć przejście miasta do gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Houston otworzyło swoje dane finansowe dla wszystkich mieszkańców

Mieszkańcy Houston mogą teraz dokładnie wiedzieć, jak wydawane są ich podatki, dzięki inicjatywie Open Finance, którą miasto uruchomiło w zeszłym roku. W ramach inicjatywy powstał publiczny portal, w którym zgromadzono grafiki i dane dotyczące budżetu miasta, wynagrodzeń i płatności dostawców. Choć wiele z tych informacji było wcześniej dostępnych online, były one rozproszone w różnych miejscach cyfrowych. Portal pomoże decydentom z podejmować lepsze decyzje dotyczące alokacji środków i ułatwi mieszkańcom zadawanie odpowiednich pytań.   

Płatności bezgotówkowe w transporcie publicznym

Miasto Auckland w Nowej Zelandii planuje wprowadzić opcje płatności bezdotykowych dla transportu publicznego w Aucklandu od 2024 roku. Osoby korzystające z normalnej taryfy będą mogły używać swoich kart debetowych i kredytowych, Apple Pay, Google Pay. Rząd ma na celu stopniowe wycofywanie wielu kart transportu publicznego i zastąpienie ich Krajowym Systemem Biletowym. Oczekuje się, że wprowadzenie ulepszeń zwiększy korzystanie z transportu publicznego i przekroczy liczbę 100 milionów podróży rocznie do 2024 roku. Inicjatywa, która kosztuje około 23 miliony dolarów, ma na celu uczynienie transportu publicznego bardziej atrakcyjnym i wygodnym dla pasażerów, w tym turystów i nowych użytkowników. 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #63 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #61 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również