aktualności wydarzenia smart city klub miast przyszłości

Nieczystości płynne pod kontrolą - podsumowanie Klubu Miast Przyszłości

PFR dla Miast
Klub Miast Przyszlosci Gniezno

Jak wynika z raportu NIK prawie 90 proc. ścieków z gospodarstw, które korzystają z szamb, wciąż trafia do środowiska w stanie nieoczyszczonym. Z problemem zagrożeń ekologicznych związanych z przedostawaniem się nieczystości płynnych do środowiska mierzy się wiele polskich gmin, na których spoczywa obowiązek związany z prawidłowym usuwaniem i oczyszczaniem ścieków. Problem ten dotyczył także Gniezna. Bilans ilości ścieków oddanych do punktów zlewnych w gminie do ilości wody pobranej przez użytkowników wynosił zaledwie ok. 60%.  

Stworzenie narzędzia, które pozwoliłoby gnieźnieńskim urzędnikom uprościć kontrolę nad obiegiem nieczystości płynnych, było jednym z wyzwań zorganizowanego przez PFR oraz MFiPR Klimatonu dla Miast, nad którego rozwiązaniem pracowały zespoły programistyczne z całej Polski. 

Podczas ostatniego wydarzenia w ramach Klubu Miast Przyszłości poznaliśmy dwie perspektywy pracy nad wyzwaniem Gniezna. Anna Gębska, przedstawicielka zwycięskiego zespołu, w trakcie spotkania opowiedziała o tym, jak z perspektywy początkującego startupu wyglądał proces tworzenia aplikacji i co z biznesowego punktu widzenia okazało się najbardziej pomocne, zarówno na etapie budowania prototypu, jak i podczas późniejszego wdrożenia w mieście. Prelegentka przedstawiła najważniejsze jej zdaniem zasady efektywnej współpracy pomiędzy Jednostkami Samorządu Terytorialnego a firmą technologiczną i podzieliła się wskazówkami na temat tego, jak miasto może przygotować się do udziału w podobnych wydarzeniach.   

W drugiej części spotkania poznaliśmy natomiast perspektywę przedstawicielek Urzędu Miejskiego w Gnieźnie – Kingi Kokoszyńskiej-Tekień i Marleny Fili z Wydziału Ochrony Środowiska, które przedstawiły korzyści dla samorządu z udziału w wydarzeniu i opowiedziały o tym, jak w praktyce działa aplikacja i zdradziły, jak wyglądają pierwsze efekty jej wdrożenia. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniu i o tym, jak może wyglądać budowanie szytych na miarę rozwiązań w ramach hackathonu, zapoznaj się z nagraniem z ostatniego webinaru oraz z prezentacjami przygotowanymi przez gościnie wydarzenia. 

 Aby nie przegapić kolejnych wydarzeń w ramach Klubu Miast Przyszłości, zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o aktualnych projektach dla samorządów i wydarzeniach bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową!   

 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Studenci UJ zmieniają urzędy – podsumowanie Klubu Miast Przyszłości
Transformacja cyfrowa w Łodzi - podsumowanie Klubu Miast Przyszłości
Następny

Zainteresują Cię również